Ногти

Будова нігтя людини: Будова нігтя і нігтьової пластини і з чого складаються нігті

Що собою являє нігтьова пластина людини?

нігтьові пластини на руках і ногах виконують основну біологічну функцію – захисну. Нігті призначені для збереження кінчиків пальців, де знаходиться маса нервових закінчень, від механічного впливу, ударів і пошкоджень різного характеру. Навіть при невеликій довжині вільного краю людина здатна виконувати безліч дій, виконувати якусь роботу, яку неможливо зробити подушечками (наприклад, почухати шкірний покрив).Анатомічна будова нігтя являє собою дві частини: корінь і видима частина. Сама нігтьова пластинка не має нервових волокон і систему крово- забезпечення, в ній відсутні больові рецептори, по – суті вона не жива, а ороговілий шар клітин. Корінь в свою чергу бере участь в утворенні нігтя, а також забезпечений усіма засобами забезпечення харчування клітинних структур.

Нігтьова пластина

Нігтьова пластина являє собою видимий шар нігтя, який в основному складається з ороговілих клітин білкової структури – кератину.Між пластинками даної речовини розташовуються прошарку ліпідів і молекули води. Три сторони йдуть в шкірний шар, одна частина (вільне володіння край) не має обмежень і постійно збільшується. Анатомічна будова нігтьової пластини включає від 100 – до 150 шарів кератину, загальна товщина яких становить від 0,3 – до 0,5 мм. Поряд з основним будівельним матеріалом кератином, є й інші складові, серед яких знаходяться такі елементи, як:

 1. Білок кератин займає 62% від усього обсягу;
 2. Близько 15 – 16% припадає на молекули води;
 3. Аналогічна кількість, 15 – 16% займають жири ліпіди, які необхідні для того, щоб скріплювати шари кератину;
 4. Приблизно 5 – 6% припадає на сірку, яка відповідає за міцність нігтя, а при недостатній кількості даного елемента спостерігається розшарування;
 5. Мікроелементи відіграють важливу роль, до них відносяться кремній, магній, залізо, азот, фосфор, кальцій, цинк, барій, марганець.

Корінь

Коренем називається частина, розташована позаду і йде всередину шкірного покриву – проксимальний валик. Корінь знаходиться позаду нігтьового ложа, яка в свою чергу класифікується як матрикс. Матрикс, має схожу будову з волосом, являє собою своєрідну цибулину. Саме з цієї частини виростає видима частина. Матрикс є місцем формування клітин з кератину. У міру утворення нових клітин, вони починають виштовхувати старі ороговілі, що і являє собою зростання нігтя.Анатомічна будова нігтя також включає лунулу, яка є частиною матриксу. Це помітна частина всієї пластини, являє собою напівкруглу, як півмісяць, білу частину біля основи. У цій області відбувається перехід ще живих кератинових клітин в ороговілий шар.

Зверніть увагу!

Будова нігтя людини також включає епоніхій або кутикулу. Це шкірний валик, який розташовується біля основи нігтя і щільно прилягає до лунки. Його головна функція – захисна.Необхідний для попередження потрапляння хвороботворних мікроорганізмів до матриксу.

Ногтевое ложе – ще одна складова, являє собою прошарок з сполучної тканини, на якій розташовується сама пластина. У цій частині зосереджена велика кількість кровоносних судин, а також нервових закінчень. З’єднується з пластиною за допомогою тонкого шару епітелію.

гіпоніхій є самим нижнім шаром. Це тонкий прошарок між ложем і ороговілої тканиною. Формується з епідермісу, включає базальні і шипуваті клітини.Таким чином, ніготь людини складається з наступних частин:

 • корінь;
 • матрикс;
 • лунула;
 • кутикула або епоніхій;
 • нігтьове ложе;
 • гіпоніхій;
 • нігтьова пластина.

Зміна кольору і форми нігтів через хвороб

Зовнішній вигляд є своєрідним сигналізатором, який попереджає і вказує на розвиток деяких захворювань в організмі. Жовтий відтінок може говорити про проблеми з щитовидною залозою, жовтяниці, туберкульозі, синуситі або грибкових захворюваннях.Зелений, а в деяких випадках навіть чорний колір свідчить про поразку синьогнійної палички. Потрібна обов’язкова терапія антибіотиками. Білі плями вказують на отруєння миш’яком або талієм. Білі або рожеві лінії у вигляді дуг говорять про брак білка в організмі, або про недостатню його виробленні. Ще однією частою проблемою стає хвилястість нігтів. Виділяються два типи хвиль: горизонтальні і поздовжні. Перші вказують на численні фактори, як зовнішнього впливу, наприклад поганого манікюру, так і внутрішні проблеми з органами шлунково-кишкового тракту, репродуктивної системи, щитовидної залози, авітамінозі.Повздовжні смуги менш помітні і часто виникають на тлі стресу або після перенесених хвороб. При виявленні зміни кольору пластин або їх форми необхідно звертатися до фахівця і почати лікування основного захворювання.

Будова нігтів людини. Нігтьова пластина

Будова нігтя людини вивчає наука оніхологія. Але навіть для звичайних людей, далеких від медицини, корисно буде познайомитися з деякими знаннями: як харчується ніготь, навіщо потрібен гігієнічний манікюр, чому утворюються задирки.

Будова нігтя для майстра манікюру може мати особливий сенс: в моделюванні важливо не тільки володіти медичними знаннями, а й мати уявлення про будову арки і ребрах жорсткості. А це вже область архітектури.

Здорові нігті. Які вони?

У здорової людини нігті міцні, гладенькі. Вони блідо-рожевого кольору, з чітко вираженою лункою. Вільний край нігтя білий і має помітну товщину. Під ним видно шкірка, яка тягнеться з пальця. Через неї нігті здаються довшими.Якщо необережно зрізати їх коротше ніж потрібно, піде кров з капілярів гіпоніхій – тієї самої шкірки.

Але ніготь на цьому не закінчується, у нього є невидима оку частина, звана матрикс. Або корінь нігтя. У цій частині відбувається харчування і формування клітин.

Загальна інформація

Нігті є придатками шкіри. Також як і шкіра, вони складаються з кератинових клітин, схожих на лусочки. Вони називаються онихобластів. Ці пластинки постійно рухаються вперед, до вільного краю, і вгору.Самий верхній шар складається з міцно врослого один в одного мертвих клітин, скріплених кератіновимі волокнами. Це найміцніший білок.

На міцність нігтя впливає зміст цістеінового кислоти. Її кількість в кератинових волокні передається генетично. Тому є люди, у яких від природи будови нігтя міцне, але є і такі, у яких тонкі і м’які нігтики. Зазвичай ця ознака спостерігається у родичів з боку одного з батьків.

Молодий ніготь формується в корені, який частково видно під ним – це лунка.Тут шар клітин, званий матриксом, постійно виробляє онихобластів, які виштовхуються наверх. На початку свого життя вони білого кольору, м’які, живі. Всього в нігті близько п’ятдесяти шарів, скріплених нігтьовим випотом, що складається з жиру і води. Від його кількості залежить гнучкість нігтів.

На малюнку показано будову нігтя і нігтьової пластини. Проксимальний валик закриває корінь нігтя, під ним постійно зростає тонка шкірка, яка виносить ніготь – епоніхій. Її ще називають птеригій за те, що вона схожа на плівку, яка з’єднує кутикулу і ніготь.Валики охороняють нижні тканини нігтя від інфекцій і чужорідних тіл (пилу, наприклад). На них постійно змінюється шкіра, слущиваются і грубіють клітини.

Коли нігті в чомусь потребу

Коли в будові нігтя спостерігається відхилення від норми, говорять про ониходистрофии. Змінюється форма і склад нігтьової пластини, що призводить до її деформації, може змінитися колір. Причини для цього можуть бути як зовнішні, так і внутрішні.

Зовнішні причини зміна вигляду нігтів:

 • Поганий догляд за нігтями, неправильне застосування манікюрних інструментів.
 • Травми.
 • Оніхомікози.

Внутрішні причини зміни вигляду нігтів:

 • Порушення трофіки тканин (харчування клітин).
 • Авітаміноз.
 • Екологія.
 • Екзема, алергія, псоріаз, дерматити.
 • Слабкий імунітет.
 • Ендокринні проблеми.

Як формується ніготь

Клітини матриксу, які і народжують онихобластів, пролягають і під нігтьових ложем. Просувається ніготь до вільного краю нерівномірно: зовнішні шари відростають приблизно на один міліметр на тиждень, а нижні клітини, що знаходяться під нігтьової пластиною, в два рази швидше.За місяць ніготь відростає на чотири міліметри, а повністю змінюється за чотири місяці. На руках нігті ростуть швидше, ніж на ногах. Влітку швидше, ніж взимку. Пошкодження матриксу загрожує неправильним формуванням нігтя довічно.

Ніготь може вбирати жир і воду, на цьому його властивості грунтується запечатування воском, лікування масками і лікарськими мазями. При цьому товщина нігтя збільшується. Можна побачити це, якщо потримати руки в воді: нігті стануть гнучкі, м’які, насичені вологою.Після висихання вони приймають колишній вид. Якщо часто мити посуд, застосовувати засоби для чищення та прати без рукавичок, нігті обезжирюються і стають крихкими і ламкими.

На малюнку показано будову нігтя і нігтьового ложа з живильними судинами. У цій області дуже багато дрібних капілярів. Цим пояснюється кровотеча при порізі під час манікюру. Якщо судини склерозіровани, як часто буває у людей похилого віку, харчування нігтям не вистачає і формуються так звані “старечі нігті” з великою кератиновой масою.

Ніготь має товщину

Часто в салоні майстер звертає увагу клієнта, якому робить манікюр, на будову нігтя. Ніготь має невелику товщину, це не варто забувати. Оскільки нігтьова пластина покрита лаком, вона не може вбирати вологу. Але якщо не фарбувати лаком також і торець нігтя (в манікюрі це називається запечатати), то він зможе безперешкодно вбирати і воду, і все розчинені в ній миючі засоби, які так добре його знежирюють.

На фото видно, скільки шарів кератинових клітин насправді в зрізі нігтя.Всі ці клітини пористі, прекрасно вбирають вологу. При цьому вони розширюються, піднімаючи на кінці декоративне покриття. Тому лак не буде триматися більше трьох днів – мікротріщини, які утворюються від постійного розгойдування матеріалу, викличуть відколи. З цієї ж причини може погано носитися гель-лак, особливо однофазний, жорсткий.

Якщо роздрукувався торець – терміново потрібно його закрити будь-яким лаком, можна безбарвним. Це роблять поплескуванням пензлика по торця нігтя. Таким чином вдається зберегти покриття надовго.Але найкраще, звичайно, не допускати роздрукування – робити всю хатню роботу в рукавичках.

Моделювання: будова нігтя для майстра

Натуральний ніготь можна наростити. Якщо мова не йде про двох-трьох міліметрах, то виконується моделювання штучного нігтя. Це конструкція з акрилового полімеру, яка кріпиться на нігтьову пластину і відповідає певним вимогам. Щоб нарощування добре трималося, вибудовують дві арки: подовжню і поперечну. Матеріал викладається таким чином, щоб сформувати краплю неправильної форми.

Вершина краплі називається апекс, в ньому сходяться поперечна і поздовжня арки. Архітектурне будова нігтя показано на малюнку. Ретельне дотримання всіх пропорцій забезпечить міцні нігті, які важко буде зламати. Вони мають ребра жорсткості у вигляді напівкруглої арки і достатню товщину в стресовій зоні.

Правильне укорочення нігтів

Ножиць для нігтів не існує. Є манікюрні ножиці, якими обрізають задирки і кутикулу. Є кніпсер, який діє, як гильотинка.Є пилки для нігтів різної грітності (це кількість абразиву в одному сантиметрі). Зрізати довжину нігтів ножицями неправильно.

Що складається з безлічі шарів ніготь нагадує бджолині стільники: якщо їх розрізати ножицями, вони помнуться, поламаються. Порушиться цілісність навіть далеких верств, і мед витече. Стільники ріжуть гострим ножем. Нігті теж ріжуть, кніпсер. Або спилюють пошарово. Цим досягається збереження цілісності нігтьової структури.

Порушити будова нігтя для майстра, застосувавши ножиці, рівносильно дискваліфікації.Навпаки, він намагається донести до клієнта важливість правильного укорочення нігтів.

Як утворюються задирки

Якщо розглянути кутикулу під мікроскопом, можна помітити ороговілі клітини шкіри, які злущуються, втрачають пори і є рвані волокна. Нерідко шкіра кутикули в куточках нігтя приростає до нього, що за відсутності належного догляду призводить до відтягування її відростила пластиною. Будова нігтя таке, що ця шкірка повинна відпасти, засохнути і слущить.Для цього досить підняти її, відокремивши від нігтя. Якщо цього не відбулося, в певний момент (наприклад, при русі рук вперед при заправлені ліжка) вона порветься. Утворюється задирок.

Щоб цього не сталося, важливо зволожувати кутикулу, вчасно видаляти ороговілі клітини і не допускати заростання нігтьової пластини птеригій. У цьому допоможе Ремувер на основі натуральних фруктових масел. Якщо регулярно змащувати їм кутикулу, вона буде завжди доглянутою і не стане рости. Змивати цей засіб не потрібно, воно натуральне і добре живить живі клітини, а ороговілі слущиваются і відпадають.

Сучасна людина як ніколи озброєний знаннями. Застосувавши їх для своєї краси, для свого здоров’я, він може позбутися багатьох проблем. Нехай догляд за собою увійде в звичку.

анатомічна будова нігтя, нігтьової пластини у людини і його функції, малюнки та фото

Нігті людини, також як і волосся – ні, що інше, як придатки шкіри, перш за все виконують захисну функцію. Взагалі нігті – рогові утворення, які мають пластичної структурою. Кінчики пальців – це продовження шкіри.Вони повністю позбавлені кровоносних судин, крім цього в їх структурі відсутні нервові закінчення. Саме тому, відрізаючи відросло пластини на руках чи ногах, людина не відчуває ніякого болю. Так, яке ж будова нігтя і, як роль вони виконують?

анатомічна будова нігтя (малюнок)

Нігті – це рогові прозорі пластини, що лежать на нігтьовому ложі, яке в свою чергу оточене нігтьовими валиками. Кінчики пальців кожної людини є всього лише шар повністю омертвілого речовини кератину.Це жорстке укриття, яке захищає ніжні пальчики, за допомогою яких ми відчуваємо оточують нас предмети.

Зовнішній вигляд пластинок, так само як і шкіри, повністю відображає стан нашого організму. Здорові кінчики пальців повинні бути гладкими і прозорими, рівномірно забарвленими в світло-рожевий колір, який йому надають кровоносні судини, розташовані під платівкою.

Зростання кінчиків пальців починається в матриксі, тканини, що є серцем нігтя, що представляє собою пласт клітин, розташований в області обмеження клітин шкіри від пластинки.Пошкодження може призвести до перманентної деформації і навіть до повного припинення росту пластини. Її початком є ​​корінь, розташований під шкірою, який в свою чергу імплантується в жолобок під максимальної складкою, безпосередньо під матриксом.

Матрикс і корінь захищені промаксімальной складкою, що представляє собою складку шкіри в самому підставі кінчика пальця. Вище промаксімальной складки, розташоване біле освіту Лупула півмісяцевої форми, що є продовженням матриксу.У зв’язку з тим, що зростаючий ніготь твердне в процесі росту над Лупула, з самого початку він залишається дуже м’яким і його легко можна пошкодити.

Платівка – відмерлий шар кератину. У матриксі керотіноціти добре ущільнюються і стають плоскими і рівними, таким чином, сприяючи формуванню пластини.

Зовнішня будова і функції нігтя

Ногтевое ложе людини – рожевий пофарбований ділянку шкіри, що поширюється далі за Лупулу. Ложе забезпечено кровоносними капілярами, які доставляють сюди кров, добре збагачену киснем і потім додають ложу рожевий здоровий колір.Фахівці можуть відразу ж визначити циркуляцію крові в кистях на руках, простим натисканням на ложе.

Кутикула досить міцно скріплює між собою промаксімальную складку з пластиною в самому підставі нігтя, так званому гіпоніхій. Шкірочка повністю ізолює матрикс і ложе від води і повітря. Без цього захисту в цих областях, утворилися б вологі і досить теплі умови для нормального розвитку нігтьового зародка. Зовнішня частина кінчика пальця є пластинкою, обмежену з 3-х сторін валиками – двома латеральними – бічними і одним заднім.

нігтьові валики людини – шкірні освіти, які в кошторисі переходу в пластину утворюють пазухи або синуси, – відповідно бічні і задню. Нігтьові пазухи – це такі місця, яким під час манікюру необхідно приділяти особливу увагу, так як це області найбільш значних відкладень, не тільки з боку пластинки, але і з боку валика. У зв’язку, з чим недостатня санація синусів веде до швидкого відставання емалі або акрилатів саме в цих галузях.

Товщина платівок доходить до 0,45 мм, в тому випадку якщо говорити про истончении кінчиків пальця; якщо товщина складає більше 0,6 мм, в цьому випадку вже говорять про гіперкератоз.

Будова нігтя зростання і структура

Великий період часу про структуру пальців рук і процесі їх зростання було відомо дуже мало. Нігті, в першу чергу, розглядалися в якості придатків шкіри, що повторюють в тій чи іншій мірі її будова і виконують аналогічні функції.

Останнім часом багато в функціях апарату пластини стало цілком ясно і все це завдяки постійним дослідженням в області мікології, дерматології та косметології. В першу чергу, прояснився процес освіти і зростання кінчиків пальців.Що зробило велику допомогу фахівцям у вірній оцінці стану пластин у людини.

Крім цього, необхідно відзначити, що анатомічна будова нігтя у людини і його апарату повністю різна. В цьому випадку, якщо шкіра складається з декількох шарів – дерми, гіподерми і жирової тканини, то тут досить сильно розвинений сосочковий шар дерми, який утворює борозенки і гребінці, дублюючі аналогічні борозенки і гребінці пластини.

Досить давно, вже було відомо, що тут знаходиться потужна кровоносна система, і тільки за останній час було відкрито, що дані освіти відіграють величезну роль в процесі росту кінчиків пальців.Сітчастий шар дерми представлений сильними колагеновими зв’язками, безпосередньо контактують з кістковою фалангою, тим самим створюючи фіксує апарат. Важливо й те, що дані зв’язки створюють сили напруги, багато в чому визначають остаточну форму поздовжніх вигинів і арок.

Відразу ж на сосочковом шарі дерми розташований паростковий шар епітелію. При цьому задній ділянку шару утворює матрикс – місце постійного утворення нігтя. Паростковий шар епітелію в нігтьовому апараті відповідає руслу, на якому безпосередньо лежить пластина.Остання повністю відповідає рогового шару нашої шкіри. Але на відміну від шкіри тут не виявляються проміжні шари – зернистий, шипуватий і блискучий, в яких повинні проходити всі процеси зроговіння.

Процес зроговіння проходить повністю не на рівні матриксу, а на вже рівні ложа – за більш скороченим варіантом. Звідси і думка, що ложе частково бере участь в самому освіті тіла пластини. В даному випадку можна спостерігати повільне зростання кінчиків пальців в товщину.

Впливаючи різними методами на паросткові клітини ложа, при певних умовах можна домогтися потовщення пластин.На цьому заснована основна тенденція розробки косметичних професійних препаратів, їх активні інгредієнти повинні досягати рівня епітелію і далі стимулювати його, для того щоб створювати умови для поновлення речовини.

Головні аспекти зростання

Отже, тепер знаючи особливості мікроанатомії апарату, можна досить легко описати весь процес зростання в усіх його подробицях. Необхідно відразу ж зазначити, що всі аспекти даного процесу можуть з’явитися визначальним фактором для вибору лікування.

Необхідно віддавати собі звіт в тому, структура і форма кінчиків пальців генетично залежні. При цьому швидкість росту і структура, незважаючи на генетику, можуть змінюватися через вплив великої кількості внутрішніх і зовнішніх факторів на протягом усього людського життя. Крім того, сучасна косметологія має більші можливості, як для створення умов для повного відновлення нормальної функції пластини, так і методами естетичного виправлення різних дефектів.

Для того щоб полегшити розуміння всього процесу, розділимо їх на дві складові: зростання в довжину і товщину. Ці два показники нерівнозначні, так як на 1-му місці завжди буде стояти зростання пластини в довжину, який визначається матриксом. При цьому товщина спочатку той же визначається матриксом і лише частково епітелієм ложа. Тепер уже можна постаратися відповісти на питання численних нейл-дизайнерів, з якої причини у одних людей пластини товсті, а ось у інших тонкі і що ж за цим всім стоїть? Відповідь на це питання було отримано зовсім недавно.

Генетично задана товщина, перш за все, залежить від довжини матриксу. При цьому, чим він довший, тим товщі пластинка. У разі нещасного випадку матричного апарату, дистрофіях його частина може бути виключена тільки на час або назавжди з процесу освіти речовини. В результаті цього ніготь витончується. В даному випадку майстер манікюру та дизайну може створити умови для повного відновлення його функції або ж впливати з тією ж самою метою на ложе. Але в разі впливу на ложе треба пам’ятати, що воно лише се таки тільки частково відповідальна за повну генерацію, і результат може бути нестійким або неочевидним.

Ось саме тут ніякі методи лікування не зроблять потрібного результату і все через те, що матрикс дуже короткий, і він закладений на генетичному рівні. У цьому випадки надати допомогу можна, але тільки за допомогою штучного матеріалу.

І навпаки, якщо у вас були з самого початку товсті кінчики пальців, і вони стають чомусь м’якими, то знайти джерело причини цілком можливо.У тому випадку, якщо майстер з’ясує причину і запропонує відповідний методу відновлення, то в підсумку ваші нігтики повністю відновляться!

Будова нігтя людини фото з описом

Навігація по статті

Будова нігтя і його функції

Біологічна функція нігтів – захисна.

Нігті на пальцях рук і ніг, захищають пальці від механічного впливу. Нігті на пальцях рук, при їх достатній довжині, дозволяють людині маніпулювати більш дрібні предметами при будь-якій роботі.

Як і стрижень волосини, нігтьова пластина нігтя – це не жива тканина . У нігтьової пластини немає нервових закінчень і кровоносних судин, і вона не має в свій структурі, засобів доставки поживних речовин до клітин вже сформованого (відростила) нігтя.

Тобто, вже відросло і сформований ніготь наш організм змінити не в змозі. Наш організм може вплинути лише на знову відростають нігті.

Ніготь складається з частково видимої нігтьової пластини і кореня нігтя .

Нігтьова пластина

Нігтьова пластина – це видима зовнішня частина нігтя, що складається в основному з ороговілого білка кератину , між пластинами которго розташовані ліпідні прошарку і молекули води. З трьох сторін нігтьова пластина йде всередину шкірних покривів, а з боку кінчика пальців має вільний відростаючих кінчик, який в побуті ми і називаємо нігтем. Нігтьова пластина складається з 100-150 шарів кератину, і має товщину 0,3 – 0,5 мм.

Нігтьова пластина складається з наступних елементів:

 • 62% білка кератину
 • 15-16% води
 • 15-16% жирів ліпідів , які скріплюють шари кератину між собою
 • 5-6% сірки , яка відповідає за міцність нігтьової пластини. При нестачі сірки нігті слабкі.
 • мікроелементи: кальцій, азот, фосфор, кремній, магній, залізо, барій, марганець, цинк

Корінь нігтя

Корінь нігтя – це задня частина нігтьової пластинки, яка йде під шкірний покрив ( проксимальний валик ).Корінь нігтя лежить на задній частині нігтьового ложа і називається – матрикс .

Матрикс – це по аналогії з будовою волосся, своєрідна цибулина. З матриксу починає формуватися і зростає видима нігтьова пластина. У матриксі відбувається формування клітин майбутнього нігтя з різновиду білка – кератину . Нові клітини, які утворювались в матриксі, випихають ороговілі клітини вперед, і в результаті цього ніготь зростає.

лунула – це видима частина матриксу, яка має форму півмісяця і має більш світлий колір (майже білий) ніж основний ніготь.Це фактично зона переходу, ще живих тканин нігтьової пластини в ороговілі тканини.

Кутикула (епоніхій) – це щільний валик з клітин шкіри, який оточує нігтьову пластинку в основі нігтя і щільно до неї прилягає.

Ногтевое ложе – це шар сполучної тканини, на якому формується нігтьова пластина. Він густо вкритий кровоносних судинами, має безліч нервових закінчень і прикріплюється до нігтьової пластини за допомогою тонкого шару тканини – епітеліальної тканини ложа .

гіпоніхій – це самий нижній шар нігтьової пластини, у вигляді прошарку між самою нігтьової платиною і нігтьових ложем. Гіпоніхій сформований шаром епідермісу і складається з базальних і шипуватий клітин.

Як росте ніготь

Простежимо життєвий шлях однієї клітини нігтя від стадії зародження до остаточного формування в нігтьової пластини.

Нові клітини нігтя утворюються в корені нігтя – в матриксі .

Отже, в процесі поділу клітини в матриксі , утворюється дві нових клітини, звані онихобластів .Материнська клітина онихобластів, яка ділилася, залишається в структурі матриксу, а утворена від неї ідентична клітка, виявляється над нею, у другому ряду. Потім процес повторюється, і клітина онихобластів залишилася в матриксі знову ділиться, утворюючи ще один ряд ідентичних собі клітин. І так далі.

Утворився новий ряд клітин, виштовхує вперед ряд клітин, утворених раніше, і таким чином відбувається просування клітин від матриксу в бік кінчика нігтьової платини. Процес утворення нових клітин онихобластів відбувається безперервно, і за рахунок цього зростає нігтьова пластина.

Нові клітини онихобластів, утворені від материнських клітин матриксу, відразу після утворення мають кулясту форму і білий колір. Скупчення цих клітин в зоні кореня нігтя додають білий колір лунула . Як тільки клітини народжуються, в них починає синтезуватися білок – кератин . І в міру просування клітин від матриксу в бік кінчика нігтя, в них відбувається цілий ряд змін, в результаті яких клітина змінює свою форму, зміст і колір. З білої кулястої клітини, вона перетворюється в напівпрозору клітку, за формою нагадує шестірню.Опуклості на клітці, які їй надають форму шестерінки, називають десмосомами .

Десмосоми – це вид міжклітинних контактів, що забезпечують міцне з’єднання клітин між собою. На малюнку: 2 – десмосоми, 1 – кератинові проміжні філаменти (зв’язку)

У міру дорослішання і просування в бік кінчика нігтя, клітини майже повністю заповнюються білком кератином і перетворюються в омертвілі (ороговілі) клітини нігтьової пластини, скріплені між собою шаром особливої ​​жирової тканини – ліпідами.

Процес зростання нігтя у людини починається в утробі матері і не припиняється протягом усього його життя.

Щоб ніготь отрос на 2,5 сантиметра, потрібно близько 8 місяців. Для порівняння, волосся за цей же час відростають на 10 сантиметрів.

Що таке кератин і з чого він утворюється

Кератин – це один із різновидів білка, який синтезується в організмі людини. Від інших білків, кератин відрізняється будовою каркаса, який надаємо йому особливу механічну міцність.Як і інші білки, кератин синтезується на базі амінокислот.

Зміна кольору нігтів через хвороби

Зміна зовнішнього вигляду нігтьової пластини може сигналізувати про функціональні порушення різних органів і процесів, що протікають в організмі людини.

За зовнішнім виглядом нігтів звичайно не можна ставити собі діагноз, але хворобливий вигляд нігтів може послужити сигналом, що необхідно звернути увагу на своє здоров’я.

Розглянемо типові порушення нігтьової пластини і можливі захворювання, які могли послужити цьому причиною:

 • жовтий колір нігтів – з’являється при оніхоміко
Будова нігтя малюнок і опис.Що таке нігті – їх склад і будова

Будова нігтя і нігтьової пластини

Тисячі людей щодня роблять манікюр, приблизно таку саму кількість людей стикаються із захворюваннями нігтів. Мало хто знає що їх стан залежить від структури. Будова нігтя і нігтьової пластини у всіх людей однакова, але це не означає що стан манікюру залежить тільки від спадкових факторів. Навіть найкрасивіші від природи пальчики будуть виглядати нездорово при неналежному догляді.

Будова нігтя і нігтьової пластини

 1. МАТРИКС – це корінь нігтя. У матриксі утворюються онихобластів, які в процесі росту кератінізіруется, стають міцними. Від величини матриксу залежить довжина, товщина і швидкість росту нігтя. КЕРАТИН – складний, дуже міцний білок. Онихобластів – клітини матриксу, постійно діляться, кератінізіруется.
 2. лунула – видима частина матриксу. Має форму півмісяця і відрізняється за кольором від основної частини нігтьової пластини.Її клітини не повністю кератінізірованних.
 3. кутикули (епоніхій) – щільний шкірястий валик навколо проксимального краю нігтя, що є тканинним продовженням матриксу. Виконує захисну функцію.
 4. птеригій – тонкий шар кутикули, приростає безпосередньо до нігтьової пластини і зростаючий разом з нігтем (тонка біла шкірка).
 5. нігтьовому ложі – шар сполучної тканини, покритий паросткові шаром епідермісу. На ньому тримається нігтьова пластина. Воно густо вкрите кровоносними судинами, нервовими закінченнями.Також воно направляє зростання нігтів.
 6. нігтьової пластини – основна частина нігтя, що складається з ороговілих клітин (кератину), що мають 100-150 шарів, має опуклу форму, розташовується на нігтьовому ложі, з яким вона міцно з’єднана колагеновими волокнами. Захищає м’яку тканину кінчика пальця, а також нігтьове ложе від механічних пошкоджень. Стійка до хімічних речовин.
 7. гіпоніхій – самий нижній шар нігтьової пластини, являє собою паростковий шар епідермісу, складається з базальних і шипуватий клітин.
 8. ВІЛЬНИЙ КРАЙ НІГТЯ – виступає над краєм пальця частина нігтя, не пов’язана з нігтьових ложем.
 9. БІЧНИЙ ВАЛИК – шкірна складка, що оточує бічні краю нігтьової пластини.
 10. НІГТЬОВІ ПАЗУХИ – поглиблення шкіри, розташовані між нігтьовими валиками і нігтьовим ложе.

Будова нігтя і нігтьової пластини

1. Нігтьова пластина

1а – Дорсальний шар (захисний) – ороговілий кератин;

1б – Проміжний шар – м’який кератин;

1в – Вентральний шар – кератин нігтьового ложа.

Важливо! Надходження поживних речовин і кисню до нігтьової пластини на 90% відсотків відбувається за рахунок внутрішнього підживлення. Решта 10% ніготь отримує ззовні, причому більша частина припадає саме на кисень. Безперервне носіння штучних нігтів і гелевих покриттів перекриває доступ кисню ззовні. В результаті ніготь, відчуваючи кисневе голодування, починає відходити від нігтьового ложа. Саме ж ложе потовщується, і між ним і пластиною утворюються порожнечі. Існує навіть ризик втратити ніготь.Щоб таке не сталося, робіть невеликі перерви в фарбуванні нігтів або хоча б не зловживайте цією процедурою. Раз на два тижні – це мінімально допустимий інтервал між фарбування.

Типи нігтьових пластин

 • вгору зростаюча
 • прямо зростаюча
 • вниз зростаюча
 • трапециевидная
 • прямокутна
 • звужена

Чинники, що впливають на зростання нігтьової пластини

Безумовно, швидке зростання нігтів залежить від безлічі факторів, вплинути на більшість з яких під силу кожній, а ось те, що не можна змінити, завжди можна скорегувати в свою користь.Необхідно просто знати, як, коли і, головне, що робити в кожному конкретному випадку.

Будова нігтя і нігтьової пластини

Здорові та міцні нігті – найважливіший показник загального стану нашого організму. Якщо на нігтях раптом з’явилися ямочки і борозни, змінився їх природний колір, вони стали крихкими і ламкими – це означає, що організму потрібна наша підтримка. Зміни, що відбуваються можуть говорити як про банальній нестачі вітамінів і мікроелементів, так і про наявність серйозних захворювань.

Ще однією причиною погіршення стану нігтів може стати механічне та хімічний вплив. Зайве тиск на нігтьову пластину пушер або апельсиновою паличкою, неякісне зняття гель-лакового покриття, використання агресивних хімічних складів в процесі виконання манікюру – все це негативно відбивається на здоров’ї нігтів і їх зовнішній вигляд. Щоб мінімізувати вплив хімікатів на нігті, необхідно використовувати тільки якісну косметичну продукцію, а також використовувати рукавички для прибирання, миття посуду та інших господарських робіт, пов’язаних з використанням побутової хімії.

Для того, щоб убезпечити себе від механічних травм при манікюрі, дуже важливо знати будову нігтя, анатомічні особливості нігтьової пластини. Розуміючи, як влаштовані нігті – можна звести до мінімуму більшість можливих травматичних моментів.

З чого ж складається ніготь?

Ніготь, а точніше – весь нігтьової апарат складається з видимої нам частини, і невидимою – тієї, яка прихована глибоко в фаланзі пальця. Те, що ми бачимо, це ороговілі клітини-онихобластів, вже повністю пройшли весь життєвий цикл.

Видима частина нігтя – це і є нігтьова пластина . Складається вона в основному з клітин кератину, простір між ними заповнює гідроліпідна мантія. В середньому, здорова нігтьова пластина нараховує 100-150 шарів кератину. І хоча саме її ми покриваємо всілякими лаками, виконуємо на ній різні дизайни – вона потрібна нашому організму зовсім не для краси. Нігтьова пластина існує, щоб захищати м’які, ніжні тканини нігтьового ложа від можливих травм.

Ногтевое ложе – це та частина пальця, на якій розташована нігтьова пластина. Все нігтьове ложе пронизане нервовими закінченнями і кровоносними судинами – капілярами. Саме через капіляри нігтьового ложа і матриксу відбувається харчування нігтя, його збагачення ліпідами, вологою і киснем.

Матрикс – корінь нігтя, що минає вглиб фаланги пальця. Він починається під проксимальним валиком і триває до видимої нашому оку частини нігтьової пластини.У матриксі відбувається зародження і формування онихобластів.

Видима частина матриксу – це лунула , біляста частина нігтя у кутикули. Вона дуже м’яка і ніжна, і саме її дуже легко пошкодити в процесі виконання манікюру. Сильний тиск на пушер або апельсинову паличку в даній області можуть спровокувати появу серйозних деформацій нігтя. Білий колір лунула надають ті самі живі клітини – онихобластів. Усередині лунули вони ще зовсім м’які, але в процесі росту, рухаючись у напрямку до вільного краю – вони стають все більш жорсткими.

У деяких людей лунула видно, у деяких – ні. Однак, якщо її не видно, це зовсім не означає, що її немає. Вона просто знаходиться трохи глибше, прихована за шкірним валиком або кутикулою.

Дуже важливо знати, що матрикс – це частина нігтя, яка не відновлюється після травм. Майже все інше – хоч і з часом, але може відновитися.

Валики. На наших пальцях їх чотири – два бічних, нижній і верхній. Всі вони служать одній єдиній меті – захищають нігтьове ложе і матрикс від різних впливів зовнішнього середовища, перешкоджають проникненню патогенних мікроорганізмів.

Бічні валики інакше називаються латеральними, і знаходяться з боків нігтьової пластини. Проксимальний валик – нижній, закриває собою корінь нігтя. Саме тут, на проксимальному валику – наростає кутикула, вона і з’єднує валик з нігтьової пластиною. Дистальний валик – останній, знаходиться з боку вільного краю. Він з’єднується з нігтьової пластиною за допомогою гіпоніхій.

гіпоніхій – шкірна складка, поступово наростаюча з внутрішньої сторони вільного краю.Ця складка захищає ніготь не тільки проникнення інфекції або зайвої вологи, але і від можливих травм нігтьової пластини при отрастании вільного краю. Чим довше ніготь – тим сильніше розростається гіпоніхій. Приростаючи до нігтя в процесі його росту, він зменшує ймовірність поломки нігтя.

гіпоніхій, на відміну від кутикули, яку ми можемо безболісно видалити – це жива тканина, також як і нігтьове ложе, він пронизаний кровоносними судинами і нервовими закінченнями, тому зрізати або зчищати його – небажано.Більш того, він цілком здатний зникнути сам – якщо на якийсь час прибрати довжину нігтів.

Кутикула – складка шкіри, що оточує нігтьову пластину в нижній частині нігтя – від синуса до синуса, тобто від одного кута нігтьової пластини до іншого. Так само, як і проксимальний валик, вона несе в собі захисні функції. У нормі, кутикула щільно прилягає до нігтьової пластини, і не дозволяє патогенних мікроорганізмів проникати в ніжну частину росткової зони.

Акуратно зрізуючи кутикулу в процесі виконання класичного манікюру, ми видаляємо тільки верхню її частину, яка складається з уже відмерлих клітин.Якщо ж ми спробуємо зрізати більше, ніж необхідно – ми задньому ще живі тканини (так званий епоніхій) і отримаємо поріз.

Крім верхньої частини кутикули, під час манікюру, ми зчищають птеригий . Птеригій – це тонка шкірна плівка, зростаюча разом з нігтьової пластиною. Так само, як і кутикула, захищає корінь нігтя, може покрити собою до однієї третини нігтьового ложа в процесі розростання.

Крім усього перерахованого, нігтьової апарат включає в себе вільний край .Вільний край – частина нігтьової пластини, зростаюча від точок вроста. У нормі, має білий або молочний колір, закриває собою дистальний валик.

Точки вроста – місця з правого і лівого боку нігтьової пластини, від яких починає своє зростання вільний край нігтя. На здорових нігтях обидві точки розташовуються симетрично, однак при випилюванні бічних стінок нігтя – одна або обидві точки можуть зрушити, опуститися. Цей процес – незворотній. Точки вроста – також, як і матрикс, практично не відновлюються після серйозних травм.

Так чи все це важливо знати насправді?

Безумовно, якщо ви часто робите манікюр в домашніх умовах, вам необхідно знати будову нігтьового апарату. В іншому випадку, невірні маніпуляції з певними ділянками нігтя – наприклад, тиск на матрикс або випилювання точок вроста, поступово може привести до виникнення серйозних проблем. Знаючи нюанси будови, ви зможете зробити свій домашній манікюр максимально атравматично.

Що таке нігті? Склад і будова нігтів на руках людини.З чого складаються нігті

Всім доброго дня!

Сьогодні, тема статті – наші з вами нігті. Скажете, а що в них такого? Однак вони грають дуже важливу роль. Головна їхня функція – захисна. Причому нігті є практично у всіх хребетних тварин (або їх аналоги). Догляд за нігтями необхідний і, не тільки жінкам. Крім того, нігті є хорошим показником різних хвороб. Якщо звертати на них увагу як на цей своєрідний індикатор, можна попереджати розвиток недуг.

Якщо порівнювати нігті, як специфічна освіта в тваринному світі, то у інших тварин їх аналогами є кігті і копита. Відповідно нігті бувають різними як по конфігурації, так і за розмірами. У людини на руках довжина нігтя становить приблизно 1,5 см, а товщина 0,75 мм, а на ногах 1 мм.

Будова нігтів

ніготь, ungnis, підрядне освіту шкіри, що є подібно копит і пазурах тварин похідним епідермісу. Нігті являють собою складаються з особливого роду ороговілих елементів щільні чотирикутні пластинки, розташовані на діетальних частинах тильних поверхонь кінцевих фаланг пальців рук і ніг.(Медична енциклопедія)

Ніготь ще називають нігтьової платівкою. Лежить вона на нігтьовому ложі. У нігтя є корінь і тіло. Корінь – це задня частина нігтьової пластинки, яка розташована під заднім нігтьового валика. Нігтьової валик вдає із себе верхню частину шкірної складки, яка насувається на нігтьову пластинку. Цей валик так само грає захисну роль, яка полягає в тому, що б до кореня нігтя не потрапили які-небудь сторонні предмети, ні хвороботворні бактерії.Задня частина нігтьового ложа, на якій лежить корінь нігтя називається матрицею (матрикс). Саме тут і утворюється нігтьова пластинка. Тому матриця і складається з епітеліальних клітин.

Нігті – це рогові пластинки (гомолог кігтів) на тильній поверхні кінців пальців верхніх і нижніх кінцівок більшості приматів. Нігті є похідними епідермісу

шиповидного шар епітелію містить спеціальні клітини, звані онихобластів.За рахунок цих ось самих онихобластів і утворюється ніготь. Це відбувається в результаті перетворення їх в рогові пластинки нігтя.

Що таке матрикс

Матрикс – це жива частина нігтя, яка розташовується у самого його заснування. Попросту сказати, саме звідси і росте ніготь. Коли виростають нові клітини, старі, відмерлі, виштовхуються. Цей процес добре помітний, коли ми підстригли нігті, а через деякий час побачили, що вони відросли знову. Цей процес дуже важливий для нігтьової пластинки і вимагає достатнього харчування.В результаті, в матриксі є багато нервів і капілярів. Причому, треба відзначити, що матрикс ще і дуже чутливий. Він може легко травмуватися і пошкоджуватися. Це необхідно враховувати при догляді за нігтями. Травми матриксу можуть спричинити за собою зміну кольору і навіть його повну втрату, можуть так само з’являтися різні нерівності і ребристості. Якщо серйозних наслідків при цьому не проявилося, то, в принципі. Через деякий час всі ці прояви пройдуть.

Як вже говорилося, хворобливі зміни в організмі людини, відбиваються і на нігтях.Так, наприклад, відчуваючи хворобливі впливу, матрикс залишає на нігтях жолобки, нерівності і борозенки різної глибини.

Ногтевое ложе

Продовженням матриксу є нігтьове ложе. Назву отримало через те, що на ній і розташована нігтьова пластина. Здоров’я цій самій пластини, так само як і форма і забарвлення, залежить від нігтьового ложа.

Лунка, або місяць

Якщо ви уважно подивитеся на нижню частину свого нігтя (на матрикс), то побачите білого кольору півколо – півмісяць.Тому і називається Місяць. Правда розташована вона не на всіх пальцях, а тільки на деяких. Найкраще на великих пальцях. А ось на мізинцях і не видно зовсім.

Нігтьова пластина

Це найбільший і видимий ділянку нігтя. Взагалі, саме її в побуті і називають нігтем. Нігтьова пластинка складається із спресованих клітин. Тут немає ні нервових закінчень, ні кровоносних судин. Воно і зрозуміло, інакше, ми не змогли б ні обрізати, ні доглядати безболісно за своїми нігтями.Основне забарвлення пластинки – блідо-рожева. Але під впливом як зовнішніх чинників. Так і внутрішніх колір може змінюватися від блідого до синюватого.

Нігтьова пластинка представлена ​​трьома шарами. Вони різні за щільністю і поділяються прошарками жиру. Зовнішній шар є самим твердим. Саме на ньому нарощують гелем або акрилом на тіпси.

Вільний край

Те що виступає за край пальця, що ми обробляємо і називається вільним краєм. Це найбільш вразлива зона.Обломов її, ми зазвичай говоримо: «Я зламала (зламав) ніготь»

Ну і, нарешті, кутикула. Її можна побачити, як ободок шкіри, який обрамляє нігтьову пластинку. Вона захищає ту частину нігтя, яка починає укріпляти.

Втративши свою еластичність, кутикула проростає на сам ніготь. В результаті утворюються задирки, вона може також тріскатися.

З чого складаються нігті

Що ж із себе представляє наш ніготь? В його основі лежить білок, який називається кератин.Цей білок можна виявити не тільки в нігтях, але і в шкірі і навіть в волоссі.

У кератині міститься велика кількість сірки, з чим і пов’язана така щільність не тільки нігтів, але і волосся. Молекули сірки, утворюючи міцні зв’язки, тим самим зміцнюють білок, роблячи його досить твердим. Кількість цієї сірки визначається в організмі часто спадковими особливостями. Люди, у яких вміст її досить високо, мають і більш тверді нігті.

Як вже говорилося, між шарами кератину розташовані прошарки жиру і води.Ці прошарки і надають, як раз, еластичність і блиск нігтя. Вбираючи вологу, ніготь найчастіше збільшує свою товщину. Якщо ви часто працюєте з водою або просто довго тримали руки в воді, то ваші нігті можуть стати м’якими і товстими.

Крім сірки в наших нігтях можна знайти такі мікроелементи, як кальцій, хром, фосфор, селен, цинк.

Як росте ніготь

Зростання нігтя відбувається в результаті поділу клітин матриксу. Посилено працюючи, вони виділяють білок кератин.Але в міру просування до нігтьової пластинки, в клітинах зникає рідина і вони відмирають. При цьому, ряди цих клітин стають дуже щільними.

Якщо порівнювати зростання нігтів з ростом волосся, то треба зауважити, що нігті ростуть набагато повільніше. Підраховано, що на руках нігті за тиждень відростають приблизно на 1 мм., А на ногах на 0,25 мм. Повністю ж нігтьова пластинка оновлюється майже за півроку.

Однак зростання нігтів може прискорюватися за рахунок різних гормональних зрушень. Зазвичай це відбувається в підлітковому віці, під час вагітності, навесні.Так само на зростання нігтів може впливати сточування нігтів у тих, хто постійно друкує на клавіатурі, а так само звичка постійно гризти нігті.

Разом з цим зростання нігтів може і сповільнюватися, якщо ви дотримуєтеся занадто суворої дієти, в якій мало жирів, білків і вітамінів, різні хвороби.

Нігті, як дзеркало наших хвороб

Розпізнавання хвороб за допомогою огляду нігтів в тибетській медицині

Якщо нігті рожеві [за кольором, на дотик] гладкі, [за формою] округлі і подовжені, це типові ознаки відсутності хвороб.

Якщо нігті виглядають білими і грубими, це ознаки хвороби рлунг.

Якщо нігті жовтувато-бордові, це вказує на наявність хвороби мкхріс.

Якщо нігті стають за кольором білими, це ознака [поєднання] хвороби рлунг і виснаження кров’яної [тканини]. Якщо нігті за кольором темно-червоні, це ознака [спека] Рімс.

Якщо нігті виглядають синіми, це ознака поширення поганий крові або порушення [крові].

Якщо на рожевих нігтях видно білі точки, це ознака наявності гною.

Якщо на блакитних [за кольором] нігтях побачиш чорні точки, це ознака наявності скран’а.

Якщо нігті стають за формою опуклими або увігнутими, це ознака порушення [з боку] психіки або серця.

Уже давно відомо, що нігті є хорошим показником того, які хвороби проходять в нашому організмі.

Поздовжні жолобки показують, що в організмі є хронічні запалення зазвичай або придаткових пазух носа, або зубів, а так само, що починається ревматизм.

Поперечні жолобки говорять, що у людини є хвороби внутрішніх органів, наприклад, нирок, печінки, кишечника. Утворюються ці борозенки через те, що в організмі мало цинку. А оскільки цинку найбільше в продуктах тваринного походження, то подібні борозенки характерні часто для вегетаріанців.

Якщо у нігтя різні вм’ятини і поглиблення надають йому вид наперстка, значить у вас починається псоріаз. Коли ж нігті мають форму годинних стекол, значить є захворювання легенів і навіть онкологічні захворювання.Ложкоподібний форма нігтя говорить про дефіцит заліза. А якщо змінюється колір нігтів, значить утворюються паталогические зміни внутрішніх органів. Синій відтінок нігтів говорить про те, в ньому недостатній кровообіг. Жовтий колір нігтів говорить про хвору печінку. Якщо у вас цукровий діабет, то нігті стають не тільки жовтуватими, а й горбкуватими. Те ж саме буває і при ураженні нігтів грибком.

Догляд за нігтями

Нігті, особливо у жінок давно стали предметом естетичної цінності.Практично кожна жінка стежить за своїми нігтями, і не тільки на руках.

Причому правильний і грамотний догляд дозволяє нігтя виглядати не тільки красивим, але і бито здоровим. Сюди входить і правильна стрижка нігтя, і чистка нігтьового жолобка. Все це створює хороші умови для правильного росту нігтя і відсутності різних шкідливих бактерій.

Для обрізання (або підстригання) нігтів можна, звичайно, скористатися будь-якими ножицями. Але краще за все використовувати спеціальні щипчики.Але, що б ви не використовували, головне, що обрізана поверхня нігтя повинна бути гладкою і рівномірною, без задирок і виступаючих країв. Нерівності нігтя зазвичай шліфують і полірують спеціальною пилкою. А якщо ви, по старому стародавнім рецептом, протрете ніготь кельнської водою, то він стане блискучим.

Ну і на останок. Якщо ви не хочете бачити ваші нігті ламкими, що розщеплюються, якщо ви не хочете, щоб вони змінювали свій колір, то кидайте курити, погано харчуватися, а також користуватися синтетичними миючими засобами без рукавичок.

Що б містити нігті в порядку, необхідно використовувати різні захисні засоби, в яких міститься натуральний віск. Завдяки йому, зайва волога не надходить до нігтів, але і з них так само не йде потрібна нігтям волога.

Джерела:

http://one-lady.com/stroenie-nogtevoj-plastiny
http://nails-journal.ru/stroenie-nogtya-i-nogtevoj-plastiny/
http://leadinlife.info/nogti-sostav- i-stroenie-nogtej-na-rukax-cheloveka.html

.