Ногти

Чому дитина гризе нігті причини: причини, що робити батькам, лікування, чим небезпечне

Чому дитина гризе нігті? Причини та поради психолога

Багато дітей різного віку мають звичку гризти нігті. Звичку цю корисною ніяк не назвеш, і відучити від неї дитину буває дуже непросто. У медицині це навіть вважається захворюванням і називається оніхофагією. Отже, є і способи лікування цього захворювання. Але перш ніж зупинитися на якомусь із цих способів, необхідно знати, чому дитина гризе нігті. Причин у цього захворювання може бути кілька.

Причини оніхофагіі

Звичка обгризати нігті не може з’явитися ні з того ні з сього. Востаннє це сталося, значить дитина відчуває якісь потрясіння. Наприклад, в його родині пішов з життя близька людина, його батьки розлучилися, він пішов в дитячий сад, перейшов в іншу школу і т.д. Обкусивая нігті, дитина немов намагається вигризти мучить його проблему. Є у захворювання і фізіологічні причини:

 • Захворювання центральної нервової системи: неврози, гіперактивність, підвищена збудливість;
 • Занадто раннє відучення дитину від грудей;
 • Затримка смоктального рефлексу до 3-4-х років;
 • Авітаміноз, незбалансований раціон харчування;
 • Почуття голоду, гостру нестачу солодкого;
 • Серцево-судинні захворювання;
 • Зараження організму гельмінтами;
 • Порушення режиму сну;
 • Несвоєчасне остріганіе нігтів.

Чимало у даного явища і психологічних причин:

 • Психологічна травма, пов’язана з втратою близької людини з різних причин;
 • Сильний переляк, який може бути викликаний чим завгодно: різким гучним звуком, гавкотом або нападом собаки, уколами при проходженні лікування, мультфільмами і т.д .;
 • Неблагополучний психологічний клімат в родині;
 • Різка зміна обстановки і режиму дня;
 • Підвищена психологічне навантаження: школа, секції, гуртки, репетитори;
 • Такий же ефект може викликати і надмірна кількість вільного часу у дитини, коли він бродить, не знаючи, чим зайнятися;
 • Часте перебування дитини в присутності дорослого, який має цю звичку;
 • Підвищена збудливість дитини, яку можуть викликати і деякі продукти харчування, наприклад, солодка газована вода;
 • Занижена самооцінка в молодшому шкільному віці, коли виникають труднощі в навчанні, в спілкуванні з однолітками, невдачі в спорті та інші проблеми;
 • Надмірно суворе виховання, коли батьки лають дитину за найменші промахи і провини.

Чим небезпечна оніхофагія

Не можна недооцінювати небезпеку звички гризти нігті. Якщо не звертати на неї уваги, вона може принести серйозні проблеми зі здоров’ям. Найшкідливіше – це непривабливий вигляд нігтьових пластин і кутикул. Крім того, порушується зростання нігтів, з’являється небезпека зараження мікробами і нагноєння кутикул. Обкушування нігтів в ранньому віці веде до стоматологічним проблемам, зокрема до частих стоматиту. Інфекція з брудних рук проникає в органи травлення, відбувається зараження гельмінтами, виникає гастрит та інші захворювання, що викликаються вірусами і мікробами.

Чим старшою стає дитина, тим гостріше він усвідомлює свою проблему. Він соромиться своєї звички гризти нігті, але нічого не може з нею зробити. А дівчинці подвійно складніше, адже у всіх її подруг вже манікюр, а у неї замість красивих нігтів вузенькі огризки. Не дивно, що підліток стає замкнутим, знервованим, виникають складності в спілкуванні з однолітками. В майбутньому у нього може не скластися особисте життя, з’являться проблеми з працевлаштуванням. Ці та інші негативні наслідки оніхофагіі повинні насторожити батьків, змусити їх якомога раніше починати дії з її усунення.Проблема в тому, що багато хто з них просто не знають, що робити. Тому має сенс звернутися до психолога.

Що я можу порадити як психолог?

У першу чергу, я пропоную поспостерігати за дитиною, в які моменти він підносить пальці до рота. Одні роблять це постійно, інші в моменти сильного хвилювання, у третіх звичка є реакцією на певні ситуації, наприклад, на перегляд агресивного кіно або під час підготовки домашнього завдання. Ці спостереження допоможуть виробити певну тактику поведінки.Наприклад, домовитися про якомусь таємному знаку, який буде подавати мама дитині в момент прояву шкідливої ​​звички.

Які ж поради психолога в даній ситуації?

 • Ні в якому разі не лаяти дитини, не робити йому нескінченні зауваження з приводу пальців в роті, особливо в громадських місцях і в грубій формі;
 • Чи не використовувати такий жорстокий метод, як намазування кінчиків пальців гірким лаком, можливо, звичка гризти нігті і вирваний, але психологічні проблеми залишаться і дадуть собі раду в інших шкідливі звички;
 • Якщо дитина вже розуміє, що добре, а що погано, розповісти йому про наслідки обкушування нігтів, зовсім малюкові можна скласти казку, герой якої зміг перемогти шкідливу звичку;
 • Обов’язково потрібно ввести в життя дитини правильний для його віку режим дня, щоб він висипався, не відчував перевантажень, сидячи по багато часу за комп’ютером або перед телевізором, мав достатнє фізичне навантаження.Режим – це стабільність, яка дуже важлива для дитини;
 • Потрібно урізноманітнити життя дитини такими заняттями, в яких задіяні руки: збірка конструктора, ліплення, малювання, вирізання і т.д. Як тільки рука його потягнеться до рота, потрібно переключити увагу на інше заняття або попросити допомогти мамі по господарству;
 • Для дитини регулярне миття рук і догляд за нігтями повинні стати обов’язковою процедурою, дівчинці можна робити гарний манікюр, який їй шкода буде псувати;
 • Якщо причина оніхофагіі психологічна, необхідно зрозуміти, які чинники її викликали і усунути їх.Якщо проблема у взаєминах батьків, часті сварки, потрібно вирішувати проблему спільними зусиллями, домовившись, що при дитині все завжди буде спокійно;
 • З дитиною шкільного віку необхідно постійно розмовляти, бути в курсі його перемог і поразок, знати про його проблемах, якщо його мучать страхи, попросити намалювати їх, а потім придумати ритуал спалювання страхів, можливо, після цього він стане спокійніше;
 • Батькам і дитині потрібно об’єднатися в боротьбі зі шкідливою звичкою, домовитися про таємні знаки, які допоможуть йому контролювати свої рухи, займати руки корисною справою.

Шкідлива звичка може з’явитися дуже швидко, а шлях позбавлення від неї може виявитися довгим. Доведеться всім набратися терпіння, а батькам стати дитині другом і наставником, щоб він був упевнений, що його підтримають і допоможуть впоратися з будь-якою проблемою.

Якщо з якихось -то причин вам складно вирішити проблему, сміливо звертайтеся до мене, разом ми знайдемо вирішення цієї проблеми.

Чому діти гризуть нігті на руках. Причини, як відучити

Часто батьки стикаються з проблемою, яка має чималу частку психологічної складової, під назвою «оніхофагія».Вважається, що це несерйозна дитяча звичка постійно гризти нігті на руках.

Але насправді, психологи вважають, що вона може торкнутися практично кожного другого людини, як дорослого, так і дитини. Але чому діти гризуть нігті на руках, причини цього потрібно розглядати спільно з фахівцями.

оніхофагія – шкідлива звичка або захворювання

Найчастіше дану проблему виявляють у дітей у віці 3-4 років, а також у підлітків . Вчені постійно розвивають і розробляють нові способи лікування даного захворювання.У світі існують спеціалізовані центри і інститути, що дозволяють виявити причини, чому діти гризуть нігті на руках.

Чому діти гризуть нігті на руках? Причини оніхофагіі (обгризання нігтів згідно з медичною термінологією), як правило, психологічні

Дане захворювання вважається відносно небезпечним, адже воно є ознакою психічних проблем, таких як:

 • сильне емоційне напруження;
 • неможливість впоратися з труднощами;
 • необхідність внести зміни в життя.

Також існує небезпека:

 • зараження паразитами і бактеріями;
 • деформації нігтьової пластини;
 • пошкодження шкіри навколо нігтів, що призводить до запальних процесів.

За статистичними даними, зібраними в різних куточках планети, проблемі схильні саме діти . До 3 років у дітей розвивається смоктальний рефлекс, у деяких до 4 років. Розвивається звичка, яка в подальшому проявляється в стресових ситуаціях або при психічному збудженні.

Звичка гризти нігті в дитинстві може перейти у доросле життя

Причини, які спонукають дітей гризти нігті

Захворювання виникає через появу в житті дитини проблем, з якими впоратися він не може самостійно. Зовні це часто може не бути виражено, але в душі дитини є сильна напруга.

Психологи стверджують, що оніхофагія є незвичайним способом покарати себе, який виражається в обкушування нігтів і шкіри навколо них .Таким чином дитина намагається впоратися з нервами і почуттями, які його турбують.

Фізіологічні причини

оніхофагія може бути викликана фізіологічними причинами:

 • Схильність до неврозів – ось чому діти гризуть нігті на руках і причини цього можуть ховатися в спадковий фактор. В цьому випадку допомогти може фахівець.

Депресії і неврози, які спонукають дітей гризти нігті, вимагають участі фахівця

 • Депресивний стан. Депресії у сучасних дітей не рідкість. Викликати це може що завгодно. Знайти корінь проблеми допоможе дитячий психолог.
 • Підвищена збудливість нервової системи. Зайва збудливість дитини може нашкодити не тільки нігтям, але також психічному і фізичному стану дитини. Такі діти більш рухливі, що може призвести до травм.
 • Авітаміноз. Справитися з цією проблемою можна звернувшись до фахівця, який допоможе зрозуміти, чого саме не вистачає в дитячому або підлітковому організмі.
 • Захворювання нервової системи. Діяльність нервової системи відповідає за роботу всього організму. Нервові закінчення забезпечують чутливість і здатність до руху.

Будь-яка дитяча хвороба може відбитися на нервовій системі малюка. А це вже може призвести до більш серйозних наслідків: проблем з диханням і кровообігу, ураження мозку.

 • Серцево-судинні захворювання. Захворювання такого типу можуть бути як вродженими, так і набутими.Спровокувати захворювання може інфекція.

При обгризання нігтів існує велика ймовірність занести інфекцію в організм. Хвороба може передатися і від матері.

Якщо дитина гризе нігті, він може заразитися паразитами

 • Паразити і віруси. Можливість зараження паразитами і вірусами в дитячому віці дуже велика. У дитинстві малюки прагнуть досліджувати все, що бачать. А багато дітей починають смоктати пальці або гризти нігті. Це і дозволяє паразитам і вірусам проникнути в несформований організм.
 • Неправильне харчування. Це дуже часта проблема.

Іноді батьки так сильно опікують і люблять своїх дітей, що готові вирішувати їм є що завгодно. Неправильне харчування призводить або до зниження ваги, або до зайвої повноті.

 • Раннє відлучення від годування грудьми. Іноді новонароджених дітей і зовсім не годують грудьми, а відразу ж переходять на пляшку і різні суміші. Це може нашкодити організму, що росте.

Малюки починають машинально смоктати пальці, а потім і зовсім гризти.Лікарі радять відучувати дитини від грудей у ​​віці 12-18 місяців.

Соціально-психологічні причини

Крім фізіологічних, існують і соціально-психологічні проблеми, які є не менш важливими.

Нездоровий психологічний клімат в родині – наприклад, сварки і конфлікти між близькими людьми – часто служить причиною того, чому дитина гризе нігті

Соціально-психологічні проблеми:

 • Обстановка в сім’ї. Не завжди саме сварки і конфлікти в сім’ї призводять до психічних розладів.

Іноді це можуть викликати навіть звичайні скарги бабусі на погане самопочуття або агресія батьків на політичну обстановку в країні. Діти навіть найменші проблеми сприймають надто серйозно.

 • Стрес. Стресові ситуації змушують дітей і підлітків нервувати і переживати, що призводить до оніхофагіі.
 • Пережитий переляк. Нерідко саме переляк призводить до виникнення проблем з психічним станом. Кожен раз, коли дитина згадує пережитий переляк, він шукає спосіб впоратися зі своїми почуттями.
 • Проблема адаптації в соціумі. Дитині часто буває складно подружитися з іншими, тому переїзд або зміна школи, або садка може негативно позначитися на його стані.

Відсутність друзів і конфлікти з однолітками також провокують у дітей оніхофагія

 • Велике навантаження. Непомірно велике навантаження призводить до сильного перевтоми і недосипання, через це з’являється дратівливість.

З цієї причини годі було навантажувати дитину іншими заняттями, якщо йому складно справлятися зі шкільної навантаженням .

 • Наявність прикладу. Якщо в оточенні дитини чи підлітка хтось гризе нігті, то існує велика ймовірність, що і він почне. Діти повторюють поведінку батьків і однолітків на підсвідомому рівні.
 • Неправильний режим харчування. При недотриманні режиму харчування малюк безконтрольно вживає шкідливу їжу. Це примножує емоційність нервової системи і зменшує самоконтроль.
 • Неправильний режим дня. Не можна допускати ситуації погіршення режиму сну дитини.До цього може призвести постійне проведення часу перед телевізором і комп’ютером.

Це негативно впливає на психіку як дитину, так і підлітка. У такому стані дитина може намагатися зняти напругу, обгризаючи нігті і шкіру навколо нігтів.

Низька самооцінка, яка до того ж сформована завдяки постійним закидам і невдоволення з боку батьків, – ще одна причина того, чому діти гризуть нігті

 • Низька самооцінка. Занижена самооцінка – це не рідкість для маленьких дітей і підлітків.Викликано це може бути батьками. Деякі ставлять перед своїми дітьми складні, іноді навіть нереальні цілі, яких дитина повинна досягти.

При цьому малюк потрапляє в ситуацію, в якій йому складно впоратися самостійно. Батьки вважають за краще не хвалити, а лише вказувати на помилки. Тому діти починають щосили картати себе і гризуть себе зсередини. В процесі цього і з’являється оніхофагія.

Причини можуть бути і іншими, але частіше подібні проблеми виникають через близьке оточення.Самостійно дитина впоратися з проблемою не в силах , тому звичка зберігається протягом усього життя.

Боротьба з причинами, що спонукають дітей гризти нігті

При виявленні оніхофагіі необхідно негайно звернутися до фахівця. Ефективніше буде, якщо поєднати психологічну допомогу за допомогою батьків.

Робота батьків

Дії батьків можуть бути наступними:

 • Необхідно вселити дитині, що гризти нігті дуже шкідливо.Варто продемонструвати наявність різних мікроорганізмів не тільки під нігтями, але і на самих пальцях.

Іноді такий спосіб є малодійовими, так як деяких дітей не лякає вид мікробів. Вони продовжують гризти нігті.

 • Нігті можна покрити спеціальним гірким лаком або перцем. Однак небагато дітей при цьому припиняють гризти нігті. Решта звикають до гіркоти і продовжують обкусивать пальці.
 • Деякі батьки просять друзів, родичів і вчителів в школі бити дитину по руках, коли він тягне їх до рота.

Бити дітей по руках, коли вони гризуть нігті, – неприйнятна міра, так можна тільки погіршити ситуацію

Звичка не тільки шкодить здоров’ю, а й відволікає від навчання.

 • Дітям весь час купують щось їстівне, що можна буде гризти, при цьому забувши про свої нігті. Але для школи цей метод не підійде, буде тільки відволікати від занять.
 • Деякі батьки намагаються поговорити з дітьми, пояснити їм, до чого може привести шкідлива звичка. Показують фотографії та відеоролики.

Бували випадки, коли дитина або підліток з’їдав нігтьову пластину цілком за 3-6 місяців. Деякі діти розуміють всю небезпеку звички і припиняють гризти нігті.

Робота психолога

Не менш важлива консультація і допомога психолога. Ось що радять психологи:

Забороняється сварити дитину за те, що він гризе нігті на руках. Причин, чому вони це роблять, багато. Не можна також бити по руках і мазати нігті і пальці гострими і гіркими речовинами.

 • Необхідно віч-на-віч поговорити з дитиною і пояснити, які можуть виникнути проблеми через обгризання нігтів. Оніхофагія здатна викликати серйозні проблеми і захворювання.
 • Дуже важливо, щоб дитина дотримувався режим сну і харчування.
 • Не зайвим буде підштовхнути малюка до розвитку дрібної моторики. Наприклад, вітається малювання, ліплення, ігри, музичні інструменти.

Розвиток дрібної моторики відверне дитину від обгризання нігтів

 • Потрібно привчити регулярно мити руки.
 • В родині повинна бути спокійна обстановка як вдома, так і в громадських місцях.
 • Необхідно дозволити дитині висловлювати будь-які емоції, вони можуть бути позитивними і негативними.
 • Слід обговорювати проблеми, що з’являються в житті малюка, намагатися давати правильні поради.

Якщо дитина боїться показати свої почуття, можна вдатися до допомоги малюнків, через які він покаже свій внутрішній стан. Саме це допоможе виявити причину, чому ж дитина гризе нігті на руках, і позбутися від неї.

Важливо в боротьбі з оніхофагією – не тиснути на дитину, а спробувати усіма силами допомогти йому, дізнатися, чому діти гризуть нігті на руках, знайти причини цього в конкретному випадку. Необхідна допомога не тільки близького оточення малюка або підлітка, але і фахівця в особі психолога.

Чому діти і дорослі гризуть нігті на руках – причини в цьому відео:

Як відучити дитину гризти нігті – медичні рекомендації:

Чому дитина гризе нігті? Що робити батькам?

Чому дитина гризе нігті: причини і наслідки шкідливої ​​звички.Поведінка батьків в даній ситуації

Короткий зміст статті:

У кожного малюка знайдеться одна-дві шкідливі звички. Найчастіше вони проходять самі по собі. Але іноді маленька витівка супроводжує дитину вже в більш дорослому віці, ніж доставляє серйозні проблеми. Однією з таких звичок вважається обгризання нігтів. На превеликий жаль, не всі батьки звертають на це належної уваги, посилаючись на те, що з віком проблема зникне. Однак звернути увагу на звичку необхідно відразу ж після її виникнення.Бо часом причиною такої поведінки може стати постійний стресовий стан малюка. Та й наслідки в майбутньому можуть бути не найприємнішими. Крім неестетичного вигляду нігтів, дитина може піддаватися частим глузуванням з боку своїх друзів та однокласників. Перш за все, необхідно розібратися, чому дитина гризе нігті, причини такого явища досить різноманітні.

Причини шкідливої ​​звички

До найчастішим причин відносять такі:

 1. Психологічна напруженість – найпоширеніший джерело проблеми.У дитячому віці будь-яка неприємна ситуація сприймається з великою часткою страху. Будь то розбита ваза, погана оцінка або сварки між батьками;
 2. Поганий приклад. Буває і так, що хтось із домочадців страждає такий же звичкою. У такому випадку дитина починає її копіювати;
 3. Внутрішня агресія. Таке явище часто зустрічається. Малюк може злитися на свої невдачі, негативні якості. А може у нього занадто занижена самооцінка. У будь-якому випадку в його душі накопичується багато емоцій, яким немає виходу.Отже, виникає стрес, який дитина намагається прибрати обгризання нігтів;
 4. У багатьох діток нігті слабкі (часто ламаються, чіпляються за предмети). Це доставляє великий дискомфорт, від якого так і хочеться позбутися;
 5. Часом причина буває самої банальної. Вашій дитині стає нудно, і він починає шукати для себе розвагу. Як правило, нігті перше, що спадає йому в голову.

Часто фахівці порівнюють дану звичку, з підсвідомим бажанням дітей вигризати навалилися проблеми, невдачі, помилки.Часом виявити причину не так вже й складно, вона може лежати на поверхні. Досить поспостерігати за своїм чадом і знайти винуватця такої залежності. Однак буває і навпаки. Джерело дитячої проблеми може знаходитися глибоко в душі. І не всі батьки здатні самі впоратися з такою ситуацією. Тут допоможе психолог.

Позбавляємо малюка від звички

Наступні правила допоможуть вашому малюкові перемогти шкідливу звичку.

 • Перш за все, необхідно з’ясувати в який момент дитину долає бажання гризти нігті.Це вкаже батькам правильний шлях. Досить просто постежити за дитиною;
 • Розмова теж дуже важливий. Спробуйте в ігровій формі пояснити дитині, чому слід уникати такої залежності. Для більшої переконливості підключіть до справи улюблену іграшку малюка. Скажіть йому, що казковий герой буде спостерігати за ним, а якщо чадо вирішить знову гризти нігті, то іграшка тут же розповість все батькам;
 • Можна спробувати один старий, але перевірений метод. Він ефективний, але ставитися до нього слід обережно.Намажте нігті дитини соком алое. Поясніть йому, що пальчики дуже страждають від укусів і їх треба лікувати. Ні в якому разі не застосовуйте інших засобів (перець, гірчиця), вони зашкодять здоров’ю, а алое навпаки залікує виникли ранки. Так само не наполягайте на своєму, якщо малюк не дає вам свої ручки;
 • Не забувайте хвалити дитину. Спочатку після 15 хвилин відсутності шкідливої ​​звички, потім збільшуйте час. Нехай ваше чадо бачить, що йому вдається справлятися з проблемою. Не зайвим стане якесь заохочення у вигляді улюбленої шоколадці, довгоочікуваної іграшки або прогулянки в зоопарк.

Враховуйте той факт, що на ліквідацію поганої звички піде якийсь час. Не всі дітки можуть побороти прояв самостійно. Часом потрібна допомога батьків. Однак з’ясувавши джерело проблеми, можна швидше позбавити малюка від шкідливої ​​залежності.

Як діяти батькам

Батьки повинні знати, як саме їм вести себе в ситуації, що склалася. Адже це дуже важливо для психологічного здоров’я дитини.Ось кілька порад:

 1. Малюк не повинен відчувати себе винуватим за свою звичку. Тому не сваріть його за шкідливу пустощі і постарайтеся не акцентувати на ній увагу;
 2. Для заспокоєння нервової стану дитини можна проводити час від часу сеанс ароматерапії. Використовуйте для цих цілей ефірні олії м’яти, лаванди і меліси. Робіть ванни їх таких же трав і поїть дитину чаєм з ромашки і меду;
 3. Для міцного сну приносите в ліжко малюкові тепле молоко з медом;
 4. Підкажіть вашому чаду, як знімати виниклу напругу.Наприклад, в стресовій ситуації нехай глибоко дихає і рахує до 10-ти, або міцно стискає і розтискає долоні;
 5. Проводьте косметичні процедури по догляду за нігтями. Нехай малюк бере приклад і разом з вами вчиться доглядати за своїми ручками;
 6. При будь-якій спробі дитини потягнути пальці в рот, намагайтеся його відволікати на щось цікаве;
 7. Як можна частіше показуйте дитині свою любов, турботу і ніжність.

Дітям дуже необхідна здорова психологічна атмосфера в будинку, де він живе.В таких умовах немає місця поганий звичкою.

Що може зробити психолог

Після спілкування і проведення деяких маніпуляцій з дитиною, фахівець призначає заспокійливі ліки:

 • Різні чаї на основі трав;
 • Валер’янку;
 • Препарати на основі магнію;
 • Гомеопатичні медикаменти;
 • Ноофен;
 • Аминалон.

Важливо знати, що такі препарати давати дітям без консультації лікаря не рекомендується.

Наслідки дитячої пустощі

Деякі батьки ігнорують нову звичку малюка, проте з часом беруться за голову, не знаючи, як виправити виниклі наслідки. До чого може привести залежність гризти нігті:

 1. Порушення соціальної адаптації. Такі діти часто стають причиною насмішок серед своїх однолітків. У майбутньому цей може відбитися на соціальній поведінці дитини;
 2. Нігтьова пластина деформується і виглядає непривабливо.Крім того, в шлунок і кишечник малюка потрапляє бруд, мікроби, отшелушеннимі епітелій, що викликає інфекційні захворювання;
 3. Виникають стоматологічні проблеми. Через постійне жування, прикус малюка розвивається неправильно. Може виникнути запалення, яке розхитує зуб. Лікувати цю проблему у дітей досить складно.

Коли дитина гризе нігті, причини необхідно відразу ж з’ясувати, щоб не допустити серйозних наслідків.

Відео: що робити, якщо дитина гризе нігті

У цьому відео ви дізнаєтеся, як відучити дитину від шкідливої ​​звички:

Оцініть статтю будь ласка!

[Всього: 0 Середня оцінка: 0]

Facebook

Twitter

Вконтакте

Google+

Поділитися посиланням:

Сподобалося це:

Подобається Завантаження…

причини, поради психолога, як відучити

Кожен п’ятий житель Землі гризе нігті. З дітей гризуть нігті 34%, причому частіше хлопчики. Серед підлітків – половина. Четверта частина хлопців, хто гризе нігті, зберігає рефлекторну звичку, ставши дорослими.

По-науковому шкідливу звичку називають оніхофагією. Це і медична, і педагогічна проблема, але частіше відносять до психології. Боротися з цим можна і потрібно, варто лише знайти причину, а вона, як правило, індивідуальна.

Коли дитина гризе нігті, це хвороба чи шкідлива звичка?

оніхофагія вважають психічним порушенням, яке виражається в обкушування нігтьових пластин, не контролюючи власні дії. Порушення психіки відбувається поступово, переростаючи з нешкідливої ​​звички.

У підлітків збільшення числа тих, хто гризе нігті, пов’язано зі зростаючою психологічним навантаженням. Ці діти входять до групи ризику розвитку психічних розладів, що вимагають медичного лікування.

Якщо регулярно обгризати шкіру біля нігтів, то це призведе до її витончення, пальці стануть занадто чутливими, з’являться запальні процеси. Нігті втрачають природний колір і ламаються.

У ранки потраплять небезпечні бактерії з рота або з-під нігтів в рот. Це і в тому, і в іншому випадку викличе інфекційне захворювання або гельмінтоз. А самі нігті, при їх розкусуванні, руйнують емалеве покриття зубів, що веде до карієсу.

Якщо до цього додати знижену самооцінку і негативне ставлення однолітків, то відмовки батьків: «нічого не можемо зробити», виключені.

Рекомендації для батьків

Якщо малюк спробував гризти нігті або брати пальці в рот, і ніхто на це не звернув уваги, наступного разу він це звично повторить. Не можна пропустити цей момент, дуже важливо вчасно зупинити.

Коли час згаяно, викорінювати звичку доведеться довго і терпляче, пояснюючи дитині наслідки.

Що робити, якщо дитина почала гризти нігті:

 1. Знайти, в чому причина. Тут, буде потрібна допомога педіатра або психолога.
 2. Уникати окриків, обсмикувань, фізичного покарання, інакше малюк буде гризти потайки.

Психологи не схвалюють метод з намазуванням гіркого кошти на нігті, так само, як і приводити страшні приклади. У цьому випадку на зміну прийде інша нав’язлива звичка.

Якщо причина – стрес і хвилювання, варто розучити з дитиною ігрові психологічні прийоми, які навчать висловити емоційний стан іншим способом.

Відвернути від шкідливої ​​звички можна за допомогою заспокійливого трав’яного чаю, розслабляючого масажу і обов’язкових щоденних купань.Збільшити тривалість прогулянок, скоротити перегляди телепередач і комп’ютерні ігри.

 • Зміцнювати нігтьові пластини препаратами кальцію і зміцнюють ваннами з сіллю або з ефірною олією кедра.
 • Захопити спільним рукоділлям, творчістю або настільною грою.
 • оніхофагія самостійно не проходить, потрібно наполеглива корекція.
 • Запропонувати замінити нігті горішками, сухариками або насінням.

Необхідно формувати корисну звичку – регулярний догляд за руками.Щодня, укладаючи малюка спати, варто оглянути нігтьові пластини і пальці, в разі потреби за допомогою ножнічек і пилочки видалити заломи, задирки, розшарування.

Радять мами

Ходити будинку в рукавицях і не дозволяти зняти.

Якщо використовувати зеленку, він не захоче брати в рот зелені пальці, а побачивши в дзеркалі зелені губи, відмовиться гризти.

Непомітно намазати перцем, гірчицею або спеціальним гірким лаком.

Запропонувати ходити з іграшкою для пальців: крупа в мішечку, спиннер, лялька – «антистрес», зацікавити намистом або чотками.Дати полепіть з пластиліну, збирати конструктори, кубики та інші ігри.

Зробити дівчинці дитячий манікюр, розповісти, як важлива краса жіночих рук. Хлопчиків вчити доглядати за своєю зовнішністю.

Домовитися з дитиною про заохочення, якщо до вечора не гриз нігтів.

Рекомендують психологи

Крики, лайка і биття тільки ускладнять ситуацію. Кращий спосіб – приділяти більше часу дитині. Обіймати, гладити, масажувати пальці, обговорювати справи, говорити частіше ласкаві слова.

Обов’язковий особистий приклад по догляду за нігтями і викорінення поганої звички кусати нігті кимось із дорослих в будинку.

Якщо це агресія, варто записати школяра в спортивну секцію або відвернути можливістю майструвати. Обов’язково використовувати повчальні історії, запропонувати дитині скласти казку на цю тему. Підлітків намагатися менше напружувати з оцінками і навчанням.

Малюк, який частіше був з мамою і знає, що їм доведеться розлука (дитячий сад, хвороба мами, відрядження), відчуває сильний стрес.В цьому випадку потрібно навчити бути самостійним і незалежним, підходячи до цього поступово. Ніколи не можна обговорювати зі сторонніми проблеми дітей при них.

Якщо дитина взяв пальці в рот, варто обережно підійти, прибрати руки з рота, погладити, сказати ніжні і заспокійливі слова. Поцікавитися самопочуттям і настроєм.

Висновок

Деякі батьки не відносяться до проблеми з потрібним увагою, думаючи, що з часом пройде.Психологи і медики рекомендують звернутися за порадою до медичного закладу. Батькам же належить терпляче і з любов’ю лікувати і викорінювати недуга.

Чому діти гризуть нігті на руках. Причини, поради, методи лікування.

Дитина гризе нігті?

А адже це не просто захоплення, а хвороба – оніхофагія . Дитина отримує тимчасове задоволення від цього процесу. Часто батьки, коли застають дитини за обсмоктування пальців, а також обгризання нігтів, не ставляться до цього явища досить серйозно.

Це велика помилка: якщо дитина гризе нігті, значить, він відчуває дискомфорт .

Як відучити дитину від звички гризти нігті.

Про це мова піде нижче.

Почати слід з пошуку причин, за якими дитина починає гризти нігті. Їх існує чимало, але розуміння того, чому сформувалася звичка гризти нігті, зможе допомогти дитині позбутися від неї в більш короткий термін і без зайвого дискомфорту.

Дослідники дитячої психології стверджують, що, гризучи нігті, дитина таким чином вигризає свої недоліки, проблеми і помилки, їм скоєні.

А тому однією з головних причин, по якій малюки, а іноді і школярі, гризуть нігті, – це стрес, який може бути викликаний різними факторами. Основні з них: покарання в школі і вдома, проблеми в спілкуванні з однолітками, страх відповіді біля дошки або поганих оцінок.

Також причиною цієї звички є внутрішні комплекси. Дитина може бути незадоволений собою за рахунок заниженої самооцінки або ж відчувати дискомфорт, в зв’язку з відмінністю від ровесників.

З огляду на перелічені вище причини, батьки повинні спробувати зрозуміти, що конкретно відбувається з дитиною. Це легко зробити, якщо проблема лежить на поверхні, якщо ж вона лежить глибше, то має сенс звернутися до психолога, який може призначити трав’яні збори, які зможуть врегулювати нервову систему дитини.

Також психолог за допомогою різних тренінгів допоможе малюкові впоратися зі своїми внутрішніми комплексами, стати впевненіше в собі.

Також причиною появи звички можуть стати фізіологічні особливості, пов’язані з будовою нігтьової пластини, яка може ламатися, розшаровуватися, задиратися по краях, доставляючи дискомфорт малюкові.

Якщо причина криється дійсно в слабкій нігтьової пластини, слід своєчасно підстригати нігті дитині , стежачи за тим, щоб куточки нігтя не впивався в шкіру, інакше при зростанні вони будуть доставляти додатковий дискомфорт.

Не можна забувати, що звичка може бути і копіюванням поведінки дорослих . Якщо батьки або люди з близького оточення дитини гризуть нігті, ймовірно, він стане копіювати цю поведінку, з часом закріплюючи звичку.

Якщо дитині нудно, він може також зайняти себе чимось іншим. Якщо справа відбувається в місцях, де він не може пограти або зайнятися чимось цікавим для нього, наприклад, на уроках. Тоді мимоволі він захоплюється тим, що згризали нігті, надаючи їм нехитрі форми.

Психологічні методи як відучити дитину гризти нігті.

Тепер варто докладніше зупинитися на тому, як досягти того, щоб дитина перестав гризти нігті без специфічних способів, які носять назву «традиційні» і прекрасно ходять в народі.

Допомога в боротьбі зі звичкою може надаватися як батьками , в разі, якщо подібна звичка не несе в собі внутрішніх серйозних проблем, пов’язаних з психологічною травмою, так і психологами і психотерапевтами , якщо мова йде про серйозні проблеми, наприклад, неврозах , про що вже писалося вище.

Якщо ми говоримо про незапущених формах, то батькам слід дотримуватися кількох правил, які допоможуть малюкові впоратися з шкідливою звичкою.Перш за все, необхідно зробити так, щоб дитині було комфортно і він чітко знав, що його проблеми можна вирішити . Разом з цим фахівці рекомендують вдатися до деяких «психологічним штучкам».

Перше, що необхідно запам’ятати батькам: можна лаяти дитину за погані звички , зокрема за те, що він гризе нігті – на рівні підсвідомості діти роблять речі, на яких акцентують їхню увагу, накладаючи заборону.

Перше, що необхідно запам’ятати батькам: не можна лаяти дитину за погані звички, зокрема за те, що він гризе нігті – на рівні підсвідомості діти роблять речі, на яких акцентують їхню увагу, накладаючи заборону.

Важливо також навчити дитину справлятися зі стресами самостійно, наприклад, відволіктися на якусь картинку, почати рахувати до десяти, прислухатися до свого подиху.

Використання спеціальних лаків для нігтів.

Дівчаткам можна робити світлий манікюр , показуючи, як красиво виглядають нігті, коли вони акуратно підстрижені, а не обкусані.

Якщо дитина і далі продовжує гризти нігті, можна придбати спеціальні гіркі лаки.Існує безліч лаків. Більшість їх безбарвні, тому наносити їх можна навіть хлопчикам.

У канікули при спільному проведенні часу, стежте за тим, щоб дитина не гриз нігті. Для цього достатньо відвернути його в момент, коли він підносить руки до рота . Відвернути дитини можна, попросивши його щось зробити або принести. Дія повинна бути не дуже тривалим і досить простим, щоб руки дитини були зайняті, але він при цьому не відчував невдоволення від того, що його змусили щось робити.

І найважливіше : батьки не повинні відмовляти малюкові в ласці, навіть якщо дуже зайняті або втомилися.

Дотримуючись такі прості правила, легко відучити дітей гризти нігті, якщо проблема не встигла досягти того масштабу, коли потрібна допомога психолога. Слід пам’ятати, що сприятлива атмосфера в сім’ї сприяє тому, що діти з таких сімей рідко схильні до подібних шкідливих звичок.

.