Ногти

Будова нігтя і нігтьової пластини схема: Будова нігтя і нігтьової пластини і з чого складаються нігті

Будова нігтя і нігтьової пластини людини: склад і схема

Будова нігтя і особливості нігтьової пластини, зазвичай, цікавлять не так вже й багато людей. Однак розбиратися в цьому досить важливо. Це допомагає уникнути безлічі помилок в манікюрі та догляді за нігтями.

Загальна інформація

Ніготь – це регулярно оновлюється тканину. Та й будова нігтя цікаво переважно жінкам і, скоріше, лише з точки зору манікюру та підбору лаку.Насправді, знання будови нігтьової пластини має велике значення не тільки для краси, а й для здоров’я нігтів. Для більшої наочності нижче наведені основні причини того, чому ці знання так актуальні в наш час для будь-якої людини, небайдужого до своєї зовнішності.

 • По-перше, розуміння того, як ніготь влаштований і як він росте, допоможе вдосконалити повсякденний догляд і уникнути проблем з нігтиками;
 • По-друге, знати будову нігтів – необхідна умова багатьох сучасних професій, наприклад фахівців нігтьового сервісу.Адже зробити безпечний манікюр і педикюр зможе тільки всебічно розвинений професіонал;
 • По-третє, навіть найпримітивніша діагностика і лікування нігтів неможливі без цих знань.

Таким чином, дізнавшись пристрій нігтя, людина вдосконалює свої знання про власний організм і буде розуміти, як краще підтримувати їх у формі. Це дозволить створити ідеальний манікюр, можливий тільки на здорових пластинах.

Основні частини нігтя

Нігті – це ороговілі ділянки шкіри, які мають пластинчасту будову.Дивно те, що вони не мають нервових закінчень, так як, по суті, являють собою вже не зовсім живу тканину, але в той же час зростають (і досить швидко). Більш того, нігті є відображенням всієї внутрішньої системи організму, і хорошого медика часом досить поглянути на них, щоб визначити функціональність того чи іншого органу!

Так в чому ж тут справа? На це питання неможливо відповісти, якщо не знати докладного будови нігтя. Детально будова нігтя являє схема нижче.

Отже, перша і найбільша за розміром частина – це нігтьова пластина. Дана платівка виконує захисну функцію і дозволяє зробити верхню частину фаланги пальця менш чутливою. Ділянка пальця, розташований під нігтьової пластиною, називається ложем.

У будові розрізняють тіло і корінь, так видима частина нігтьової пластини по-іншому називається тілом нігтя. Дивно, але навіть найменші елементи мають своє найменування. Частина нігтики, яка виступає за межі подушечки пальця, називається вільним краєм, а шар шкіри, розташований між ними, – гіпоніхій.

Коренем називають ту частину нігтьової пластини, яка закрита шкірними складками біля основи. Шкірні складки навколо пластини теж позначаються відповідними термінами і виконують захисну функцію: бічні валики (розташовані з боків) і задній валик (знаходиться біля основи). Механічні пошкодження таких валиків стають причиною появи задирок, які потребують негайного лікування.

Зростання нігтя

Малюнок, що описує будову нігтики показує і ряд інших ділянок.Їх можна умовно назвати такими, що відповідають за ріст і збереження нігтя, регенерацію його тканини.

У більшості людей видно невелика частина нігтьового кореня, що нагадує формою півмісяць і відрізняється більш світлим відтінком від іншої частини пластини. За таку красиву і ніжну форму цієї частини дали окрему назву – лунула.

Не можна не згадати про таку важливу області, як нігтьова пазуха, що представляє собою поглиблення в проміжку між бічними валиками і нігтьових ложем.В процесі манікюру цього місця приділяється особлива увага, так як воно є зосередженням відкладень з нігтьової пластини і валиків.

Кутикула – вузький прошарок дуже тонкої шкіри, розташована біля основи нігтики. Між кутикулою і заднім валиком знаходиться єднальна частина, звана епоніхія. У процесі росту нігтя кутикула немов підтягує за собою цей шар, щоб він виконував свою головну місію – захищав матрикс від проникнення інфекцій.

Слід зазначити, що доглядати за кутикулою і заднім валиком дуже важливо, так як будь-які їх пошкодження можуть стати причиною зміни зовнішнього вигляду.Постійне травмування або невірний догляд можуть з часом змінити колір нігтьової пластини і зробити її нерівною. Дуже корисно живити і зволожувати цю область за допомогою спеціальних бальзамів, тоді не буде порушуватися швидкість росту.

Матрикс – це зона, в якій зароджується сам ніготь, вона складається з епітеліальних клітин. Саме тут формуються зачатки клітин – онихобластів, які спочатку ростуть і діляться, а потім перетворюються в ороговілі клітини. Харчування для клітинок забезпечується за рахунок великої кількості розташованих поруч капілярів.Область матриксу є зосередження великої кількості нервових закінчень, тому область пальця трохи нижче кутикули така чутлива. У процесі росту онихобластів як би підштовхують вище тверді клітини кератину.

Хімічний склад нігтя

Хімічний склад нігтів дорослої людини досить складний. Малюнок його показати не може. Основною складовою нігтьової пластини є кератин. Це вид білка, щільність якого залежить від відсотка вмісту в ньому атомів сірки: чим її більше, тим нігті сильніше.На жаль, в більшості випадків це чисто спадковий фактор, тому значно посилити нігті за допомогою косметичних засобів навряд чи вдасться. Кератин має шарувату будову і просочений рідиною і жиром, вони, в свою чергу, надають нігтям блиск і еластичність. Але навіть сильні від природи пластини легко зіпсувати, якщо допускати частий контакт рук з водою і побутовою хімією.

Важливо пам’ятати, що формування нігтьової пластини відбувається, коли дитина ще перебуває в утробі матері, тому в період вагітності піклуватися про збалансоване харчування і надходження вітамінів обов’язково.

На закінчення слід зазначити, що інформація, наведена в цій статті, корисна для будь-якого сучасного дорослої людини: будь то майстер нігтьового сервісу або представник будь-якої іншої професії, який бажає виглядати акуратно і уважно ставиться до свого здоров’я. Стежити за зовнішністю в нинішній час надзвичайно корисно для будь-якого успішного людини. Освоєння нових знань і вміння застосовувати їх на практиці – запорука успішних, здорових і красивих людей, доглянутих до самих кінчиків нігтів!

ᐉ Частини нігтьової пластини.Будова нігтів людини ➡ klass511.ru

Будова нігтя і нігтьової пластини

Здорові та міцні нігті – найважливіший показник загального стану нашого організму. Якщо на нігтях раптом з’явилися ямочки і борозни, змінився їх природний колір, вони стали крихкими і ламкими – це означає, що організму потрібна наша підтримка. Зміни, що відбуваються можуть говорити як про банальній нестачі вітамінів і мікроелементів, так і про наявність серйозних захворювань.

Ще однією причиною погіршення стану нігтів може стати механічне та хімічний вплив. Зайве тиск на нігтьову пластину пушер або апельсиновою паличкою, неякісне зняття гель-лакового покриття, використання агресивних хімічних складів в процесі виконання манікюру – все це негативно відбивається на здоров’ї нігтів і їх зовнішній вигляд. Щоб мінімізувати вплив хімікатів на нігті, необхідно використовувати тільки якісну косметичну продукцію, а також використовувати рукавички для прибирання, миття посуду та інших господарських робіт, пов’язаних з використанням побутової хімії.

Для того, щоб убезпечити себе від механічних травм при манікюрі, дуже важливо знати будову нігтя, анатомічні особливості нігтьової пластини. Розуміючи, як влаштовані нігті – можна звести до мінімуму більшість можливих травматичних моментів.

З чого ж складається ніготь?

Ніготь, а точніше – весь нігтьової апарат складається з видимої нам частини, і невидимою – тієї, яка прихована глибоко в фаланзі пальця. Те, що ми бачимо, це ороговілі клітини-онихобластів, вже повністю пройшли весь життєвий цикл.

Видима частина нігтя – це і є нігтьова пластина . Складається вона в основному з клітин кератину, простір між ними заповнює гідроліпідна мантія. В середньому, здорова нігтьова пластина нараховує 100-150 шарів кератину. І хоча саме її ми покриваємо всілякими лаками, виконуємо на ній різні дизайни – вона потрібна нашому організму зовсім не для краси. Нігтьова пластина існує, щоб захищати м’які, ніжні тканини нігтьового ложа від можливих травм.

Ногтевое ложе – це та частина пальця, на якій розташована нігтьова пластина. Все нігтьове ложе пронизане нервовими закінченнями і кровоносними судинами – капілярами. Саме через капіляри нігтьового ложа і матриксу відбувається харчування нігтя, його збагачення ліпідами, вологою і киснем.

Матрикс – корінь нігтя, що минає вглиб фаланги пальця. Він починається під проксимальним валиком і триває до видимої нашому оку частини нігтьової пластини.У матриксі відбувається зародження і формування онихобластів.

Видима частина матриксу – це лунула , біляста частина нігтя у кутикули. Вона дуже м’яка і ніжна, і саме її дуже легко пошкодити в процесі виконання манікюру. Сильний тиск на пушер або апельсинову паличку в даній області можуть спровокувати появу серйозних деформацій нігтя. Білий колір лунула надають ті самі живі клітини – онихобластів. Усередині лунули вони ще зовсім м’які, але в процесі росту, рухаючись у напрямку до вільного краю – вони стають все більш жорсткими.

У деяких людей лунула видно, у деяких – ні. Однак, якщо її не видно, це зовсім не означає, що її немає. Вона просто знаходиться трохи глибше, прихована за шкірним валиком або кутикулою.

Дуже важливо знати, що матрикс – це частина нігтя, яка не відновлюється після травм. Майже все інше – хоч і з часом, але може відновитися.

Валики. На наших пальцях їх чотири – два бічних, нижній і верхній. Всі вони служать одній єдиній меті – захищають нігтьове ложе і матрикс від різних впливів зовнішнього середовища, перешкоджають проникненню патогенних мікроорганізмів.

Бічні валики інакше називаються латеральними, і знаходяться з боків нігтьової пластини. Проксимальний валик – нижній, закриває собою корінь нігтя. Саме тут, на проксимальному валику – наростає кутикула, вона і з’єднує валик з нігтьової пластиною. Дистальний валик – останній, знаходиться з боку вільного краю. Він з’єднується з нігтьової пластиною за допомогою гіпоніхій.

гіпоніхій – шкірна складка, поступово наростаюча з внутрішньої сторони вільного краю.Ця складка захищає ніготь не тільки проникнення інфекції або зайвої вологи, але і від можливих травм нігтьової пластини при отрастании вільного краю. Чим довше ніготь – тим сильніше розростається гіпоніхій. Приростаючи до нігтя в процесі його росту, він зменшує ймовірність поломки нігтя.

гіпоніхій, на відміну від кутикули, яку ми можемо безболісно видалити – це жива тканина, також як і нігтьове ложе, він пронизаний кровоносними судинами і нервовими закінченнями, тому зрізати або зчищати його – небажано.Більш того, він цілком здатний зникнути сам – якщо на якийсь час прибрати довжину нігтів.

Кутикула – складка шкіри, що оточує нігтьову пластину в нижній частині нігтя – від синуса до синуса, тобто від одного кута нігтьової пластини до іншого. Так само, як і проксимальний валик, вона несе в собі захисні функції. У нормі, кутикула щільно прилягає до нігтьової пластини, і не дозволяє патогенних мікроорганізмів проникати в ніжну частину росткової зони.

Акуратно зрізуючи кутикулу в процесі виконання класичного манікюру, ми видаляємо тільки верхню її частину, яка складається з уже відмерлих клітин.Якщо ж ми спробуємо зрізати більше, ніж необхідно – ми задньому ще живі тканини (так званий епоніхій) і отримаємо поріз.

Крім верхньої частини кутикули, під час манікюру, ми зчищають птеригий . Птеригій – це тонка шкірна плівка, зростаюча разом з нігтьової пластиною. Так само, як і кутикула, захищає корінь нігтя, може покрити собою до однієї третини нігтьового ложа в процесі розростання.

Крім усього перерахованого, нігтьової апарат включає в себе 90 077 вільний край .Вільний край – частина нігтьової пластини, зростаюча від точок вроста. У нормі, має білий або молочний колір, закриває собою дистальний валик.

Точки вроста – місця з правого і лівого боку нігтьової пластини, від яких починає своє зростання вільний край нігтя. На здорових нігтях обидві точки розташовуються симетрично, однак при випилюванні бічних стінок нігтя – одна або обидві точки можуть зрушити, опуститися. Цей процес – незворотній. Точки вроста – також, як і матрикс, практично не відновлюються після серйозних травм.

Так чи все це важливо знати насправді?

Безумовно, якщо ви часто робите манікюр в домашніх умовах, вам необхідно знати будову нігтьового апарату. В іншому випадку, невірні маніпуляції з певними ділянками нігтя – наприклад, тиск на матрикс або випилювання точок вроста, поступово може привести до виникнення серйозних проблем. Знаючи нюанси будови, ви зможете зробити свій домашній манікюр максимально атравматично.

Будова нігтя і нігтьової пластини

Тисячі людей щодня роблять манікюр, приблизно таку саму кількість людей стикаються із захворюваннями нігтів.Мало хто знає що їх стан залежить від структури. Будова нігтя і нігтьової пластини у всіх людей однакова, але це не означає що стан манікюру залежить тільки від спадкових факторів. Навіть найкрасивіші від природи пальчики будуть виглядати нездорово при неналежному догляді.

Будова нігтя і нігтьової пластини

 1. МАТРИКС – це корінь нігтя. У матриксі утворюються онихобластів, які в процесі росту кератінізіруется, стають міцними. Від величини матриксу залежить довжина, товщина і швидкість росту нігтя.КЕРАТИН – складний, дуже міцний білок. Онихобластів – клітини матриксу, постійно діляться, кератінізіруется.
 2. лунула – видима частина матриксу. Має форму півмісяця і відрізняється за кольором від основної частини нігтьової пластини. Її клітини не повністю кератінізірованних.
 3. кутикули (епоніхій) – щільний шкірястий валик навколо проксимального краю нігтя, що є тканинним продовженням матриксу. Виконує захисну функцію.
 4. птеригій – тонкий шар кутикули, приростає безпосередньо до нігтьової пластини і зростаючий разом з нігтем (тонка біла шкірка).
 5. нігтьовому ложі – шар сполучної тканини, покритий паросткові шаром епідермісу. На ньому тримається нігтьова пластина. Воно густо вкрите кровоносними судинами, нервовими закінченнями. Також воно направляє зростання нігтів.
 6. нігтьової пластини – основна частина нігтя, що складається з ороговілих клітин (кератину), що мають 100-150 шарів, має опуклу форму, розташовується на нігтьовому ложі, з яким вона міцно з’єднана колагеновими волокнами. Захищає м’яку тканину кінчика пальця, а також нігтьове ложе від механічних пошкоджень.Стійка до хімічних речовин.
 7. гіпоніхій – самий нижній шар нігтьової пластини, являє собою паростковий шар епідермісу, складається з базальних і шипуватий клітин.
 8. ВІЛЬНИЙ КРАЙ НІГТЯ – виступає над краєм пальця частина нігтя, не пов’язана з нігтьових ложем.
 9. БІЧНИЙ ВАЛИК – шкірна складка, що оточує бічні краю нігтьової пластини.
 10. НІГТЬОВІ ПАЗУХИ – поглиблення шкіри, розташовані між нігтьовими валиками і нігтьовим ложе.

Будова нігтя і нігтьової пластини

1.Нігтьова пластина

1а – Дорсальний шар (захисний) – ороговілий кератин;

1б – Проміжний шар – м’який кератин;

1в – Вентральний шар – кератин нігтьового ложа.

Важливо! Надходження поживних речовин і кисню до нігтьової пластини на 90% відсотків відбувається за рахунок внутрішнього підживлення. Решта 10% ніготь отримує ззовні, причому більша частина припадає саме на кисень. Безперервне носіння штучних нігтів і гелевих покриттів перекриває доступ кисню ззовні.В результаті ніготь, відчуваючи кисневе голодування, починає відходити від нігтьового ложа. Саме ж ложе потовщується, і між ним і пластиною утворюються порожнечі. Існує навіть ризик втратити ніготь. Щоб таке не сталося, робіть невеликі перерви в фарбуванні нігтів або хоча б не зловживайте цією процедурою. Раз на два тижні – це мінімально допустимий інтервал між фарбування.

Типи нігтьових пластин

 • вгору зростаюча
 • прямо зростаюча
 • вниз зростаюча
 • трапециевидная
 • прямокутна
 • звужена

Чинники, що впливають на зростання нігтьової пластини

Безумовно, швидке зростання нігтів залежить від безлічі факторів, вплинути на більшість з яких під силу кожній, а ось те, що не можна змінити, завжди можна скорегувати в свою користь.Необхідно просто знати, як, коли і, головне, що робити в кожному конкретному випадку.

Нігті і їх будова

Навігація по статті

Будова нігтя і його функції

Біологічна функція нігтів – захисна.

Нігті на пальцях рук і ніг, захищають пальці від механічного впливу. Нігті на пальцях рук, при їх достатній довжині, дозволяють людині маніпулювати більш дрібні предметами при будь-якій роботі.

Як і стрижень волосини, нігтьова пластина нігтя – це не жива тканина . У нігтьової пластини немає нервових закінчень і кровоносних судин, і вона не має в свій структурі, засобів доставки поживних речовин до клітин вже сформованого (відростила) нігтя.

Тобто, вже відросло і сформований ніготь наш організм змінити не в змозі. Наш організм може вплинути лише на знову відростають нігті.

Ніготь складається з частково видимої нігтьової пластини і кореня нігтя .

Нігтьова пластина

Нігтьова пластина – це видима зовнішня частина нігтя, що складається в основному з ороговілого білка кератину , між пластинами которго розташовані ліпідні прошарку і молекули води. З трьох сторін нігтьова пластина йде всередину шкірних покривів, а з боку кінчика пальців має вільний відростаючих кінчик, який в побуті ми і називаємо нігтем. Нігтьова пластина складається з 100-150 шарів кератину, і має товщину 0,3 – 0,5 мм.

Нігтьова пластина складається з наступних елементів:

 • 62% білка кератину
 • 15-16% води
 • 15-16% жирів ліпідів , які скріплюють шари кератину між собою
 • 5-6% сірки , яка відповідає за міцність нігтьової пластини. При нестачі сірки нігті слабкі.
 • мікроелементи: кальцій, азот, фосфор, кремній, магній, залізо, барій, марганець, цинк

Корінь нігтя

Корінь нігтя – це задня частина нігтьової пластинки, яка йде під шкірний покрив ( проксимальний валик ).Корінь нігтя лежить на задній частині нігтьового ложа і називається – матрикс .

Матрикс – це по аналогії з будовою волосся, своєрідна цибулина. З матриксу починає формуватися і зростає видима нігтьова пластина. У матриксі відбувається формування клітин майбутнього нігтя з різновиду білка – кератину . Нові клітини, які утворювались в матриксі, випихають ороговілі клітини вперед, і в результаті цього ніготь зростає.

лунула – це видима частина матриксу, яка має форму півмісяця і має більш світлий колір (майже білий) ніж основний ніготь.Це фактично зона переходу, ще живих тканин нігтьової пластини в ороговілі тканини.

Кутикула (епоніхій) – це щільний валик з клітин шкіри, який оточує нігтьову пластинку в основі нігтя і щільно до неї прилягає. Основна функція даної ділянки нігтя – захистити матрикс від проникнення бактерій і чужорідних тіл.

Ногтевое ложе – це шар сполучної тканини, на якому формується нігтьова пластина. Він густо вкритий кровоносних судинами, має безліч нервових закінчень і прикріплюється до нігтьової пластини за допомогою тонкого шару тканини – епітеліальної тканини ложа .

гіпоніхій – це самий нижній шар нігтьової пластини, у вигляді прошарку між самою нігтьової платиною і нігтьових ложем. Гіпоніхій сформований шаром епідермісу і складається з базальних і шипуватий клітин.

Як росте ніготь

Простежимо життєвий шлях однієї клітини нігтя від стадії зародження до остаточного формування в нігтьової пластини.

Нові клітини нігтя утворюються в корені нігтя – в матриксі .

Отже, в процесі поділу клітини в матриксі , утворюється дві нових клітини, звані онихобластів .Материнська клітина онихобластів, яка ділилася, залишається в структурі матриксу, а утворена від неї ідентична клітка, виявляється над нею, у другому ряду. Потім процес повторюється, і клітина онихобластів залишилася в матриксі знову ділиться, утворюючи ще один ряд ідентичних собі клітин. І так далі.

Утворився новий ряд клітин, виштовхує вперед ряд клітин, утворених раніше, і таким чином відбувається просування клітин від матриксу в бік кінчика нігтьової платини. Процес утворення нових клітин онихобластів відбувається безперервно, і за рахунок цього зростає нігтьова пластина.

Нові клітини онихобластів, утворені від материнських клітин матриксу, відразу після утворення мають кулясту форму і білий колір. Скупчення цих клітин в зоні кореня нігтя додають білий колір лунула . Як тільки клітини народжуються, в них починає синтезуватися білок – кератин . І в міру просування клітин від матриксу в бік кінчика нігтя, в них відбувається цілий ряд змін, в результаті яких клітина змінює свою форму, зміст і колір. З білої кулястої клітини, вона перетворюється в напівпрозору клітку, за формою нагадує шестірню.Опуклості на клітці, які їй надають форму шестерінки, називають десмосомами .

Десмосоми – це вид міжклітинних контактів, що забезпечують міцне з’єднання клітин між собою. На малюнку: 2 – десмосоми, 1 – кератинові проміжні філаменти (зв’язку)

У міру дорослішання і просування в бік кінчика нігтя, клітини майже повністю заповнюються білком кератином і перетворюються в омертвілі (ороговілі) клітини нігтьової пластини, скріплені між собою шаром особливої ​​жирової тканини – ліпідами.

Процес зростання нігтя у людини починається в утробі матері і не припиняється протягом усього його життя.

Щоб ніготь отрос на 2,5 сантиметра, потрібно близько 8 місяців. Для порівняння, волосся за цей же час відростають на 10 сантиметрів.

Що таке кератин і з чого він утворюється

Кератин – це один із різновидів білка, який синтезується в організмі людини. Від інших білків, кератин відрізняється будовою каркаса, який надаємо йому особливу механічну міцність.Як і інші білки, кератин синтезується на базі амінокислот.

Зміна кольору нігтів через хвороби

Зміна зовнішнього вигляду нігтьової пластини може сигналізувати про функціональні порушення різних органів і процесів, що протікають в організмі людини.

За зовнішнім виглядом нігтів звичайно не можна ставити собі діагноз, але хворобливий вигляд нігтів може послужити сигналом, що необхідно звернути увагу на своє здоров’я.

Розглянемо типові порушення нігтьової пластини і можливі захворювання, які могли послужити цьому причиною:

 • жовтий колір нігтів – з’являється при оніхомікозі, бронхоектатичної хвороби, синусит, захворюваннях щитовидної залози, туберкульозі і жовтяниці, при прийомі протипаразитарного кошти акрихіну і каротину
 • зелений або чорно-зелений колір нігтів – викликається поразкою синьогнійної палички (Pseudomonas).Необхідно лікування антибіотиками
 • сіро-блакитний колір нігтя – можливий при прийомі деяких антибіотиків широкого спектру дії, наприклад, групи тетрацикліну, міноміціна
 • сині нігтьові пластини – викликається недоліком кровообігу, спровокованим при серцево-судинної недостатності
 • коричневі нігті – наголошується при оніхомікозі, оперативних втручань з приводу захворювань жіночих статевих органів, цукровому діабеті, недостатньому харчуванні, захворюваннях щитовидної залози
 • коричнево-зелений відтінок нігтів – спостерігається при грибковому захворюванні кандидозі
 • ніготь наполовину білий, наполовину рожево-бурий або коричневий – таке можливо при нирковій недостатності
 • виражено білі нігтьові пластини – спостерігаються при цирозі печінки, а також подібна забарвлення може бути викликана симптомом ниркової або серцевої недостатності, цукрового діабету, залізодефіцитної анемії, при підвищеному виробленню гормонів щитовидною залозою, онихомикозом
 • білі плями на нігтях – можливі при отруєнні миш’яком або талієм
 • дугоподібні білі або рожеві чітко виражені лінії на нігтях (лінії мюрке) – з’являються при недостатньому надходженні білка з їжею і недостатньої вироблення білка організмом

Джерела:

http: // nails-journal.ru / stroenie-nogtya-i-nogtevoj-plastiny /
http://one-lady.com/stroenie-nogtevoj-plastiny
http://woman.best/art/structure-nails

Будова, пристрій нігтів на руках

Як влаштовані нігті?
Нігті являють собою тверді виступаючі пластини овальної форми, які ростуть з
вдавленого епідермісу на зовнішній стороні кінчиків пальців. Нігті захищають чутливі подушечки пальців від пошкоджень і служать для виконання хапальний і натискають рухів.У наш час нігті відчувають достатні навантаження, в результаті чого їх деградація стає все більш очевидною. Багато людей страждають сьогодні від слабких, ламких і тонких нігтів, чи справляються з повсякденними навантаженнями.

Нігтьова пластина складається з трьох шарів:

 • Дорсальний шар – ороговілий кератин
 • Проміжний шар – м’який кератин
 • Вентральний шар – кератин нігтьового ложа

Процес зростання нігтьової пластини, що утворюється в області матриксу, є не переривчастим.Постійне зростання нігтів значно полегшує систематичне спостереження і догляд за ними на відміну від волосся, зріст яких відбувається в певні періоди.

Будова нігтів на руках
Малюнок: Ніготь. Поперечний розріз

Позначення:
а – вільний край нігтя
а1 – дорсальний шар
А2 – проміжний шар
а3 – вентральний шар
b – епоніхій
з – нігтьова пластина
d – лунка
е – кутикула
f – нігтьової згин

Додаткові відомості про нігтях
Ніготь являє собою тверду пластину, що складається з численних ороговілих шарів.Нижній шар – це ороговілі клітини епідермісу нігтьової пластини. Кератин верхнього шару є особливо міцним і стійким завдяки структурній специфіці. Кордоном матриксу називається лунка, чіткий білий півмісяць біля основи нігтьової пластини. Білий колір лунки обумовлений більш слабким кровообігом в області матриксу в результаті тиску на нього зростаючого нігтя. Нігтьової валик в «U» -форме є шкірну складку навколо нігтя. Між нігтьового валика і нігтьової пластиною знаходиться нігтьової вигин, навколишній ніготь і захищає, за допомогою кутикули, нігтьове ложе від попадання бруду і бактерій.Кутикула росте з нігтьового валика, покриваючи нігтьової вигин і ніготь в формі півкола.
Зростання нігтів відрізняється від росту волосся тим, що волосся росте в певні періоди, а нігті постійно. У довжину нігті ростуть з матриксу, в ширину – з нігтьового ложа. З віком зростання нігтів сповільнюється. Щомісячне зростання нігтів на руках становить від 2 до 4,5 мм в залежності від віку,
кровообігу і фізичних навантажень.

Терміни, що використовуються в розділі «Нігті».

епоніхія Шкірочка під вільним краєм нігтя, що складається з Без’ядровая
нерівномірно розподілених клітин
Кутикула Шкірочка у нігтьового вигину
Лунка Півмісяць біля основи нігтя світліший в результаті:

 • інтенсивнішого поділу клітин
 • внутрішньоклітинної концентрації кератофіаліна
 • слабкого постачання капілярів
 • ослаблення структури волокон знаходиться під нею тканини
Матрикс Область зростання нігтів, аканчівающаяся у лунки.Порівняємо з волосяним матриксом: Stratum dranulosum і Lucidium відсутні
Ногтевое ложе Тканина під нігтьової пластиною, що відповідає за зчеплення
основи і нігтьової пластини
Ногтевой кератин Кератин, що відрізняється від кератину епідермісу. Часто міститься в Без’ядровая клітинах
Нігтьова пластина Містить ядрові клітини. При втраті вологості нігтя виникають поодинокі пластинчасті ороговілі шари.Тобто, нігтьова пластина складається з тонких ороговілих клітин, еластично і міцно пов’язаних між собою за допомогою тонофибрилл.
Ногтевой валик Переоніхій і кутикула
Оніхія Запалення нігтьового ложа
Оніхоліз Відшарування нігтьової пластини від нігтьового ложа
Онихомикоз грибкове захворювання нігтьової пластини
Субунгуальний піднігтьове

Статті по анатомії будови нігтя

як росте, з чого складається (фото)

Під нігтями розуміються щільні рогові пластинки, якими покриваються кінчики пальців рук і ніг з тильного боку.Знаходяться вони в рамках однойменного ложа і їх головною функцією є запобігання кінчиків пальців від пошкоджень механічного характеру. Будова нігтя ідеально для того, щоб справлятися з поставленим завданням.

Детальніше про основні елементи

Нігтьова пластина є головним елементом нігтя. Схема побудови її нескладна. Це всього лише десятки верств ороговілих клітин, які щільно прилягають одна до одної. За час розвитку відбувається щільне зрощення її з нігтьових ложем, а за рахунок капілярів, які просвічують крізь всі ці шари і проявляється рожевий колір.

З боків у пластини розташовані валики. Головною функцією її, як уже згадувалося вище, є запобігання тканин від можливих ран.

У самій пластині можна розрізнити чотири складових:

 • корінь нігтя – це частина, здебільшого прихована шкірою, невелика частина проступає з-під валика, розташованого ззаду;
 • лунка – це невелика смужка, що має форму серпа, яка розташовується біля основи;
 • безпосередньо тіло нігтя – це область, яка розташовується на самому ложе;
 • під вільним краєм розуміється ділянку, який виходить за межі ложа, їм повторюється форма лунки.

На самій пластині можна виділити два шари. Це тонкий дорсальний і товстий розташований між. Утворюються вони за допомогою матриксу нігтя. Крім цього, є тонкий вентральний шар. Здебільшого їх головне що становить – це кератин твердого типу, який має серйозні відмінності від м’якого, яким наповнений людський епідерміс.

Висока міцність нігтів пояснюється тим, що в них міститься велика кількість цистину з вмістом сірки. Також третину складу – це вода і ліпіди.Це допомагає їй бути еластичною і пружною.

Незважаючи на твердість, відмінною рисою верхнього покриття є пори. У порівнянні з шкірою, вона відрізняється високою поглинанням.

Ложі розташовується між лунковим краєм і кінцем нігтьового тіла. Тут у шкіри є ряд особливостей. В області ложа великий розвиток отримав сосочковий дермальний шар. Їм утворюються спеціальні шорсткості, які при цьому розташовані без перетинів. Їх дублюють відповідні борозенки і в рамках нігтьової пластини.Таким чином, у людини утворюється малюнок, який є унікальним для нього. Самі борозенки повні кровоносних судин.

У сітчастому дермальном шарі розташовується відразу кілька волокон, які виступають в ролі сполучної тканини. Частково вони розташовуються паралельно, частково з перетинами. Останні розташовуються майже біля окістя дістральной палацовий фаланги. Вони знаходяться в зв’язці, при цьому утворюється апарат фіксує типу.

Дані волокна за рахунок свого натягу визначають, яким буде контур нігтьової поздовжньої арки.Від сили розвитку зв’язок залежить майбутній нігтьової вигин. Над вище згадуваним шаром дерми розташовується гіпоніхій. Зернистого шару в ньому немає. При цьому під роговим шаром мається на увазі вся пластина.

Все інше

Задній епідермальний відділ, який розташовується під лункою і нігтьовим коренем, утворює особливу частину – матрикс. Це зона росткового типу. За допомогою клітин, які діляться в цій області, і виконується освіту пластини. Цими клітинами складається приблизно 90 відсотків її товщини.

матриксного межа розташовується приблизно на вісім міліметрів нижче заднього нігтьового валика. Саме за рахунок матриксу і визначається, якої форми буде майбутній ніготь, закладаються такі параметри, як товщина, структура і ростовая швидкість. Якщо ви серйозно зашкодить матрикс, про повне відновлення нігтя буде важко говорити.

Матрикс відмінний тим, що в його рамках на постійній, безперервній основі здійснюється поділ клітин, які тут же починають орогевать.Новими клітинами як би зсуваються старі, що і дозволяє пластині рости. Цей процес був би неможливий без згадуваних вище нерівностей. Саме завдяки їм пластина здійснює зростання вперед.

Епітелій росткового типу проглядається через ніготь – це і є біла лунка. Її колір відмінний через те, що матриксний епідерміс відрізняється великою кількістю зернистого шару. Через його багатства кератогиалина, судини дерми не пробиває. При цьому в області лунки пластина найчастіше не може похвалитися солідною товщиною або твердістю, тому її необхідно берегти від ушкоджень.

В цілому будова нігтя людини, дозволяє йому повністю оновитися приблизно за чотири-шість місяців. На ногах нігті відростають куди довше, тому на повноцінне оновлення пластини буде потрібно не менше восьми місяців.

Під нігтьовими валиками розуміються складки шкіри, які виступають як кордону нігтя. Заднім валиком виконується закриття її кореня. У місцях, де валик контактує з нігтьової областю утворюються пазухи. Коли ви виконуєте манікюр, особливо за допомогою гель-лаків, необхідно уважно працювати з цими областями, інакше результат довго не протримається.

Кутикула утворюється роговим епідермальним шаром, велика кількість якого розташоване в задньому валику. У неї є дві складові частини. Верхня представлена ​​епоніхія – це невелика облямівка зі шкіри, нижня представлена ​​птеригій. Вона розташовується на пластині міцно і відростає разом з нею.

У кутикули одна з найважливіших функцій – нею перекривається межпластінчатая щілину, яка веде до матриксу нігтя. Кутикула є свого роду противомикробной оболонкою.До матриксу не просочується вода, значить, у нього немає небезпеки пошкодження від негативних факторів зовнішнього середовища.

Однак періодично кутикуле потрібна обробка. Пов’язано це з надмірним розростанням рогового шару, що може стати причиною розмноження хвороботворних бактерій. Також висохлі краю кутикули нерідко надриваються, що призводить до відшарування здорової частини. Це механізм утворення задирок.

Анатомія і фізіологія нігтя

Анатомія
і фізіологія нігтя.

для
того щоб приступити до вивчення анатомії
і фізіології нігтя, необхідно знати
функції нігтів:

1. захист
кінчиків пальців рук і ніг від травм

2. допомога
в захопленні предметів, забезпечення
можливості «тонких рухів».

3.
усунення свербежу

початок
нормального росту і формування
нігтьових пластин збігаються з моментом
народження. Під час внутрішньоутробного
розвитку нігті ростуть надзвичайно
повільно, формування нігтьової пластини
відбувається поступово, починаючи з
освіти ущільнень на місці майбутніх
нігтів до освіти зачатків росткової
зони матриксу.

Зовнішня
частина нігтя

є нігтьову пластину,
обмежену з трьох сторін нігтьовими
валиками: один задній і два бічних.

нігтьові
валики

– це шкірні утворення, які в місці
переходу в нігтьову пластину утворюють
нігтьові пазухи.

нігтьові
пазухи

– це місця, яким під час виконання
манікюру слід приділяти особливу увагу,
оскільки це області самих значних
відкладень, як з боку нігтьової
пластини, так і з боку бічних
валиків.Тому недостатня обробка
цих місць веде до швидкого відшарування
лаку і штучних матеріалів.

Всю
нігтьову пластину

можна розділити на корінь, тіло і край.

Корінь
нігтя
фактично лежить під заднім нігтьовим
валиком.

Невелика
частина нігтьового кореня виступає назовні
у вигляді білої
лунки
,
з боку заднього нігтьового валика на
ніготь постійно наростає
кутикула
,
яка захищає корінь нігтя і його
головну ростковую зону і є потужним
бар’єром на шляху інфекції.

Матрикс
– головна частина росткової зони.

Матрикс
знаходиться під заднім нігтьового валика
і нерозривно пов’язаний з коренем нігтя,
який являє собою первинний
молодий ніготь.

Матрикс
визначає
форму нігтя, а також його товщину, швидкість
зростання, його структуру, хімічний склад,
колір і загальний стан.

Матрикс
утворений
дуже ніжними клітинами, які постійно
діляться, оновлюються, роговеют – так
відбувається формування нігтя.

Матрикс
має своє продовження під нігтьової
пластиною, утворюючи піднігтьове ложе
(Або гіпоніхій).

почасти
гіпоніхій
відповідає за ріст нігтя в товщину і за
харчування нігтьової пластини.

гіпоніхій
утворює борозни
,
відповідні борознах поверхні
нігтя. На нігтьової пластини є
поздовжні борозни. їх поєднання
індивідуально у кожної людини, і
разом вони утворюють нігтьової малюнок.

У
структурі гіпоніхій

знаходиться велика кількість волокон,
які направляються до кісткової фаланзі
і вплітаються там в окістя, таким
чином, формується фіксуючий апарат
нігтьової пластини, що дозволяє їй
залишатися нерухомою в м’яких тканинах.

гіпоніхій
триває
до лінії переходу нігтя у вільний
край. Там гіпоніхій різко потовщується і
перетворюється в шкірну складку під
вільним краєм нігтя.

Матрикс
і піднігтьове ложе

– паросткові зони, які з усіх боків
оточені судинами і нервами.

описуючи
анатомічна будова нігтя, необхідно
зупиниться на нижньому, тонкому шарі
кутикули – птеригій.

птеригій
розростається по поверхні нігтя,
закриваючи частину нігтьової пластини.

птеригій
видаляється в процесі манікюру. сама
кутикула видаляється настільки, наскільки
це необхідно при індивідуальному
огляді рук клієнта.

є
два взаємопов’язані поняття: птеригий
і кутикула.

птеригій
– це сполучна тканина біля основи
нігтьової пластини.

Кутикула
складається з двох частин: справжня
кутикула

(Це ороговілі шари шкіри) – її можна
видаляти в процесі манікюру; і епоніхій
(Живі клітини кутикули) – в процесі
манікюру зачіпати не можна.

Слово
«Птеригий»

походить від грецького pterix, що означає
«Крила». Таким чином, «птеригий»
можна перевести як «крилоподібної»,
тобто схожий на крила. У медичній
термінології поняття «птеригий»
багатозначне. Він є і у очі, і в області
носа.

Ніготь
є фільтром, що має полупроницаемое
будову, оскільки складається з чешуек-
шарів.

Нігтьова
пластина

складається з самого міцного білка –
беттакератіна.

Крім
білка, до складу нігтьової пластини входять
сірка, фосфор, кальцій, вода, важкі
метали – миш’як, фосфоліпіди і холестерин.

Тому,
якщо ваш клієнт дотримується суворих
безхолестерінових дієт, то це може
супроводжуватися порушенням структури
нігтя. Ви зможете зробити висновок про причини
цих порушень.

Пошарова
структура

додає нігтя властивість напівпроникності.
Нігті, на відміну від шкіри, дуже добре
вбирають воду. Нігті здатні інтенсивно
вбирати в себе велику кількість
масел і жирів (в 100 разів інтенсивніше, ніж
шкіра).Це властивість нігтів використовується
при їх лікуванні і відновленні.

проблема
лише в тому, що нігті також інтенсивно
віддають назовні все, що здатні увібрати
в себе. Таким чином, через нігті
постійно відбуваються два одночасно
протилежні процеси – виділення
і вбирання. Нігтьові пластини постійно
виділяють у зовнішнє середовище вологу – так
ж, як це відбувається зі шкірою, але з тією
лише різницею, що в нігтях немає
потовиводящіх проток, і обмін із зовнішнім
середовищем протікає пасивно: через шари
нігтьової пластини.

Підвищений
виділення вологи нігтями

зазвичай поєднується із загальним гіпергідрозом
шкіри (підвищене потовиділення) і має
саме пряме відношення до манікюрною
практиці, оскільки впливає на зчеплення
поверхні нігтя з різними покриттями:
лаками, акрилами, гелями і т.д.

Форма
нігтя постійно змінюється

в залежності від умов навколишнього
середовища – температури і вологості. В
холодної та сухий середовищі нігтьові пластини
зменшуються в об’ємі, а у вологому і
теплому середовищі нігті збільшуються в
обсязі, збільшуючи площу нігтьової
пластини.Це властивість обов’язково
потрібно враховувати, так як воно має
безпосереднє значення в практиці.

В
Залежно від секреції (виділення)
кожна поверхня має свою
кислотність
.
У шкіри PH
баланс – в межах 5,5 одиниць. для
нігтьових пластин ця цифра розташовується
в межах 7,2 – 7,5 одиниць.

нерозривно
пов’язана з практикою манікюру і проблема
зростання нігтів
,
тобто повна зміна нігтьової пластини.
Повна зміна нігтьової пластини відбувається
за 3 – 4 місяці.Тому при лікуванні і
відновленні нігтів результат стане
явним лише через цей час, що вимагає
старанності не тільки з боку майстра,
але і клієнта. Причому на руках нігті
ростуть в 2-3 рази швидше, ніж на ногах,
у чоловіків швидше, ніж у жінок, вночі
швидше, ніж днем, а влітку інтенсивніше,
ніж взимку.

для
практики манікюру, педикюру і моделювання
нігтів важливо, крім знань анатомії і
фізіології нігтя, ввести додаткові
поняття:

Видима
частина матриксу – біле півмісяцеві
,
де відбувається поділ клітин.при
сильному натисканні на натуральну нігтьову
пластину ніготь травмується, і її
поверхня стає хвилеподібною.
Травми і перепилювання в цій зоні
вкрай небезпечні для стану натуральних
нігтів.

Небезпечна
зона – або так званий stress point

зона найбільш частих зламів нігтя. ця
зона розташовується в області лінії
переходу нігтя в вільний край. вона
має значення, як при виконанні
манікюру, так і при моделюванні
штучних нігтів.

ПРОЦЕСИ
Синтезу кератину і ЗРОСТАННЯ НІГТЯ

Згадаймо
анатомію нігтя.матрикс являє
собою тонку пластинку, утворену
одним шаром росткових клітин-онихобластів.

онихобластів
– це округлі клітини, основне
призначення яких – поділ. діляться
вони постійно, і в нормі цей процес
ніколи не припиняється.

Матричні
клітини
(онихобластів)
дуже чутливі й ніжні, тому
вони реагують на будь-яка зміна як
зовнішньої, так і внутрішнього середовища.

В цілому ,
матрикс дуже чутливий

до перепадів температур, вібрації і до
зміни мікроциркуляції крові в
області нігтя.Тут варто зазначити,
що приплив крові в цій області досить
сильний. Щоб виробляти повноцінні
клітини, матриксу необхідний кисень і
багатьох інших речовин, які і надходять
з кров’ю.

щоб
картина освіти нігтя була повністю
ясна, простежимо долю однієї клітини
матриксу

Отже, в
Внаслідок поділу клітини матриксу
утворюються дві клітини, одна з яких
– материнська (онихобластів), залишиться
в зоні матриксу і через деякий час
знову буде ділитися.новонароджена
клітина відразу виявляється в другому ряду
клітин, і в ній починають відбуватися
процеси синтезу твердого кератину.
Крім цього, новонароджена клітина
«Підштовхне» вперед свою старшу
попередницю. Таким чином, відбувається
зростання (рух нігтя вперед і частково
в товщину). Молода клітина виглядає ще
кулястої, білястого кольору.

По мірі
того як ця клітина буде підштовхуватися
вперед молодими клітинами, в ній самій
відбудеться цілий ряд змін. слід
згадати і про напівмісячний (лунула), яке
знаходиться відразу біля кутикули.Саме
маса клітин матриксу надає їй
напівпрозорий і білий відтінок (раніше
вважалося, що білуватий колір лунули
визначається характером кровообігу
і товщиною нігтя в цій зоні, але на
сьогоднішній день помилковість цього
думки повністю доведена).

тепер
знову повернемося до матричної клітці. як
ми згадували, ця клітина «упакована»
майбутніми послідовниками твердого
білка кератину. Вони переживуть безліч
змін у своїй структурі. Всі ці
перетворення будуть супроводжуватися
зміною форми клітини і її твердості.У міру старіння і накопичення в ній
кератину, клітина буде уплощаться і
змінювати колір. З кожним новим шаром, в
який вона потрапляє, клітина стає
все більш прозорою. Але якщо на рівні
матриксу клітка була більш самостійна
і незалежна від інших сусідніх клітин,
то до старості вона встановлює тісні
механічні контакти з ними. це
відбувається наступним чином: у міру
уплощенія і накопичення кератину, в
клітці з’являться так звані десмосоми
– утворення, що нагадують зубці
шестерень в годиннику.Десмосоми клітини і
сусідніх з нею інших клітин повністю
співпадуть, і в результаті вийде
конгломерат спресованих клітин,
які разом і утворюють масу нігтя.
До моменту, коли в клітинах закінчиться
процес синтезу кератину, ці десмосоми
будуть глибоко проникати один в одного,
що ще більше зміцнить структуру нігтя:
всі разом це нагадує цегляну
стіну. А ось роль цементу буде виконувати
спеціальне жироподібна речовина,
яке поряд з кератином також
синтезується в клітинах. Чим більше
десмосом і чим якісніше утворено
проміжна речовина, тим щільніше
буде структура майбутнього нігтя і тим
міцніше буде сам кератин.

коли
клітина придбає уплощенную форму і
в ній накопичиться повноцінний кератин,
вона буде мати форму твердої пластинки
прозорого кольору. До цього моменту
клітина вже закінчить свій життєвий
цикл, і буде представляти собою
практично стовідсотковий кератин.

Кератин

кератин
являє собою складний протеїн і
одночасно є одним з найбільш
міцних білків у живій природі. як і
будь-протеїн (білок), кератин побудований
з амінокислот, і його відрізняє наявність
великої кількості цистину.від цієї
амінокислоти в кінцевому підсумку залежить
кількість сірки в нігтьової пластини.
Чим більше сірки, тим міцніше буде
кінцевий кератин нігтя. Саме за рахунок
сірки ніготь набуває така якість,
як твердість. Справа в тому, що містяться
атоми сірки утворюють сірчані мости один
з одним, і саме їх кількість визначає
міцність і твердість нігтя. На ці
зв’язку можуть вплинути деякі фактори,
які згодом позначаться або
ламкістю нігтів, або їх розшаруванням.
Серед таких факторів можна назвати
старіння кератину, його початкову
неповноцінність, дія сильних
кислот і лугів, особливо лужних
кератолітіков, а також формальдегіду.

процес
зростання нігтя нерівномірний на кожному з
його окремих ділянок. цілком закономірним
буде твердження, що чим довше
матрикс, тим товщі буде нігтьова
пластина. Але якщо старт у всіх клітин
один – це матрикс нігтя, то фінішують
вони абсолютно по-різному. І цей висновок
теж визначає характер росту і
стан структури. якщо звернутися
до схеми 2, то можна простежити долю
двох клітин А і Б.

клітка
А знаходиться набагато далі від краю
нігтя, ніж клітина Б, а значить клітина
А виконає довший шлях до фінішу.При цьому вони мають абсолютно однаковий
потенціал, так як вони народжені одним і
тим же матриксом. Крім цього, відмічено,
що ті верстви нігтя, до яких належить
клітина Б, більш рухливі і ростуть з
більшою швидкістю, ніж той шар, де
знаходиться клітина А. Це і зрозуміло,
оскільки, по-перше, на внутрішніх
шарах нігтя менше позначаються зовнішні
впливу, і, по-друге, ці шари ближче
до нігтьового ложа, а значить і постачання
всіма необхідними елементами у цих
клітин набагато краще.

Ми вже
помітили, що на структуру кератину
впливає часовий фактор і зовнішні
впливу.І часом причина розшарування
нігтів корениться саме в них. Уявіть
собі, наскільки більший вплив зовнішніх
умов витримає на собі клітина А по
порівняно з кліткою Б. І, безумовно,
це може позначитися на цілісності
самого кератину. Таким чином, вся
зовнішня поверхня нігтя утворена
найстарішими клітинами, а внутрішні
шари найбільш молодими.

До краю
нігтя це співвідношення зберігається. на
краю нігтя знаходяться найбільш старі,
а значить тверді і сплощені клітини.
Однак їх твердість теж не буде
однаковою – це легко перевірити навіть
дослідним шляхом.якщо металевим
інструментом спробувати зробити
скребкові руху по зовнішній поверхні
нігтя і по внутрішній, то можна переконатися,
що найлегше це вийде саме з
внутрішньої сторони, оскільки клітини
там молодше. останні дослідження
дозволили підрахувати, що клітини зовнішніх
шарів нігтя майже на два місяці старше,
ніж клітини, які прилягають до нігтьової
ложу. Така велика різниця в віці
клітин не може не позначитися на структурі
поверхні нігтьової пластини.

В
Насамкінець слід ще раз підкреслити,
що апарат нігтя – це сукупність
різних механізмів зростання, які
визначаються унікальними особливостями
його будови.Власне, апарат нігтя
– це постійно оновлюється структура,
яка здатна відновлювати саму
себе. Виняток становить матрикс.
Його пошкодження можуть привести до
незворотних змін всього нігтьового
апарату.

.