Ногти

Відучити дитину гризти нігті: Як відучити дитину гризти нігті – 15 ефективних методик

Як відучити дитину гризти нігті. Причини шкідливої ​​звички, як позбавитися. Поради психолога

Дитина гризе нігті: проблема чи ні? Згідно зі статистичними даними, у віці від 3-х до 6-ти років таке явище зустрічається досить рідко. З 7-ми до 10-ти кількість дітей, що гризуть нігті, різко збільшується. А ось серед підлітків воно зростає до 45%, до того ж, найбільше це поширене серед хлопчиків.

Психологи називають проблему «оніхофагією». Деякі батьки не звертають уваги на те, що їхня дитина гризе нігті, але крім гігієнічної складової, ця звичка може закріпитися і стати проблемою для людини в дорослому віці.На сьогодні існує цілий комплекс заходів, щоб відучити дитину від шкідливої ​​звички.

Причини, чому дитина гризе нігті

Як відучити гризти нігті дитини, підкажуть лікарі. Проблема – в компетенції педіатра, мікології і психотерапевта.

Підібрати спосіб вирішення проблеми вийде, якщо буде встановлена ​​справжня причина явища. Причини поділяються на фізіологічні та психологічні і застосовні до будь-якого віку.

До фізіологічних причин фахівці відносять наступні:

 • Схильність до знервований, схильність до депресій, мають спадковий характер.Надмірна збудливість нервової системи.
 • Нераціональний раціон харчування і виникнення авітамінозу.
 • Дерматологічні проблеми. При деяких захворюваннях (екзема, дерматит) кінці пальців періодично сверблять. Дитина тримає пальці в роті не для того, щоб гризти, а для зняття напруги і неприємних відчуттів.
 • Незадоволеність їжею, голод, заборона на улюблені продукти, зокрема, солодке.
 • Захворювання нервової і серцево-судинної системи.

Причини, за якими дитина гризе нігті, можуть бути різноманітними, але частіше за все вони мають психологічне підгрунтя

 • Глистная інвазія і віруси.Вони ведуть до інтоксикації організму і ураження нервової системи.
 • Раннє відлучення від грудного вигодовування і розвинений на цьому грунті невроз. Такі діти часто смокчуть палець, що після може перейти в оніхофагія.
 • Стан нігтів і пальців, погана гігієна. Нігті і кутикула заважають дитині.

Психологічні, а деякі з них мають соціальну основу, виділяють наступні:

 • Поганий приклад батьків або ж це можуть бути однолітки.Якщо так чинять батьки, то дитина сприймає це за норму, тим більше, якщо ніхто не пояснює йому, що це погано.
 • Стресова ситуація, викликана втратою близької людини, загроза життю.
 • Сильний переляк або тривалий страх.
 • «Нездорова» атмосфера в сім’ї, конфлікти, агресія батька, переживання матері та інші. Діти дуже гостро часом сприймають проблеми дорослих.
 • Присутність емоційної депривації в сім’ї (мало уваги, нерозуміння, строгість у вихованні).

Зайва строгість у вихованні, нездоровий емоційний клімат в родині приводять до психологічних проблем дитини, який може почати гризти нігті

 • Проблеми з адаптацією при зміні місця проживання, новий колектив.
 • Надмірна завантаженість дитини уроками і позашкільними заняттями.
 • Неправильний режим дня, перевтома, недосипання викликають дратівливість і нервові зриви, які часом можуть бути і непомітні.
 • Чи не контрольований перегляд телевізора, відеоігри.
 • Наявність заниженої самооцінки, яка часом формується через завищені вимог. Порівняння з іншими дітьми, відсутність похвали і підбадьорення негативно відбивається на малюкові. Він думає, що як би не намагався, батьки все одно будуть незадоволені.

Негативні наслідки шкідливої ​​звички

Кожна шкідлива звичка має наслідки.

До наслідків нелікування оніхофагіі фахівці відносять:

 • порушення цілісності нігтьової пластини і кутикули;
 • уповільнення зростання нігтів;

 • розрив кутикули;
 • інфікування ран;
 • інфікування слизової рота, стоматологічні проблеми;
 • проблеми шлунково-кишкового тракту, вірусне ураження;
 • поразку гельмінтами;
 • глузування однолітків.

Комплексний підхід до усунення шкідливої ​​звички

Відучувати дитини гризти нігті важливо, м’яко впливаючи на психіку, застосовуючи найоптимальніші для сприйняття методи. Робити це необхідно, використовуючи комплексний підхід, що полягає в усуненні психологічних і фізіологічних причин, оскільки часто вони тісно пов’язані між собою. Для початку важливо визначити справжню причину проблеми.

Способи боротьби можуть залежати від віку дитини та її статі.

З зовсім маленькими дітьми домовитися важко, тому доведеться вдатися до хитрощів. Старші діти більше піддаються вмовлянням і поясненням.

Виділяють кілька напрямків комплексного підходу усунення виниклої проблеми:

 1. Створення здорової психологічної атмосфери в сім’ї і використання відповідних прийомів.
 2. Гігієна нігтьової пластини – важливо своєчасно і правильно доглядати за нігтями і навчити цьому дитину.
 3. Прийоми фізичного відлучення: використання гірких лаків, самоклеящегося пластиру, народних способів і інші.
 4. Допомога фахівця – невролога, психолога, психіатра.

Об’єднання декількох методів дозволить впоратися з ситуацією і усунути шкідливу звичку.

Як стежити за нігтями дитини

Важливу роль відіграє проведення гігієнічних процедур.

Як відучити гризти нігті дитини: рекомендації

Потрібно регулярно оглядати пальці малюка, стежити, щоб не було задирок, надламаних нігтів, гострих куточків.Дитина не заспокоїться, поки його не відкусить.

Якщо він досить дорослий, необхідно навчити стежити за нігтями. Пояснювати малюкові, що рівно підстрижені нігті – це красиво. При цьому, не забувати хвалити дитину за чисті або акуратні нігті.

Дівчаткам можна зробити красивий манікюр , який вони будуть намагатися зберегти. Особливо цінний матимуть манікюр із будь-яким малюнком.

Зміцнення нігтьових пластинок кальцієм

Засоби по догляду за нігтьової пластиною, що містять кальцій, зміцнюють її.Коли дитина гризе нігті, вони більше схильні до розшарування. Подібні засоби запобігають утворенню тріщин, а нігті стають міцнішими.

Концентрований препарат містить спеціальну легко засвоювану форму амінокислот і кальцію. Крім зміцнення, засіб створює ефект ламінування, роблячи нігті гладкими і блискучими.

Ламкі, шаруються нігті говорять про нестачу кальцію в організмі, тому раціон дитини потрібно збагатити продуктами, які містять цей мікроелемент у великій кількості

Але зовнішній догляд буде малоефективний, якщо організм має недолік кальцію.Особливо така проблема спостерігає в період інтенсивного росту, коли йде швидка мінералізація кісток. Симптомом нестачі даного елемента стає ламкість нігтів, їх розшарування, поява білих плям.

Для поповнення нестачі в першу чергу необхідно відкоригувати меню дитини, підібрати продукти з великим вмістом кальцію.

Якщо є необхідність в прийомі мінеральних комплексів, потрібно отримати консультацію фахівця. Тільки педіатр зможе з’ясувати доцільність прийому препарату, підбере необхідний, призначить відповідну дозування і термін прийому.

Психологічний вплив на дитину

Як відучити гризти нігті дитини, використовуючи психологічні прийоми і не ранячи його? Головним правилом є: не лаяти дитини, не кричати, не смикати і не бити по руках. З маленькою дитиною домовитися важко, частіше діють відволікаючі прийоми. З дітьми старшого віку потрібно спокійно розмовляти і домовлятися.

Довірливі стосунки з дитиною, сприятлива обстановка в сім’ї є запорукою його психічного здоров’я

Фахівці пропонують наступні рекомендації:

 • Одним з головних способів досягнення бажаного результату є створення сприятливого добрій обстановці в будинку і довірчих відносин з дитиною.Він повинен відчувати себе комфортно і захищено будинку.
 • Допомагати дитині справлятися зі своїми негативними емоціями, заспокоювати, хвалити, підбадьорювати його.
 • Необхідно пояснити, що може статися, якщо він буде продовжувати гризти нігті. Але робити це не лякаючи і не лякаючи. Дітям молодшого віку можна розповісти якусь казку або історію, запропонувати придумати кінцівку з сумним або щасливим кінцем. Старші діти повинні знати всі наслідки шкідливої ​​звички.
 • Налагодити правильний режим дня з комплексним збалансованим харчуванням.У дитини має бути достатньо часу для відпочинку і прогулянок.
 • Створивши довірчу обстановку, з’ясувати: що хвилює і турбує малюка або підлітка.
 • Більше часу проводити з «гризуном», важливий тілесний контакт, приємні, добрі слова, створення позитивних емоцій.

Для дітей дуже важливий тілесний контакт з рідною людиною – частіше обіймайте свого малюка, хваліть його, говорите, як сильно любите його

 • Дитина вже знає, що це погано і хоче боротися з цією звичкою, але йому потрібна допомога.Стати командою, допомагайте йому. З дітками можна домовитися використовувати так звані «стоп слова». Як тільки малюк повертається до шкідливої ​​звички, використовувати відповідне слово.

Творчі заняття, ігри з дитиною, спорт

Заняття для рук грають важливу роль. Це може бути ліплення, ігри, що розвивають моторику рук, малювання або гра на музичних інструментах.

Якщо в процесі захоплення якоюсь справою дитина несвідомо тягне руку в рот, необхідно м’яко, не загострюючи увагу відвернути його, вкласти в руку який-небудь предмет або іграшку, попросити про допомогу, запропонувати погризти сушку.

Заняття, ігри з дрібними предметами (при цьому необхідно враховувати вік дитини) дозволять відвернути його від шкідливої ​​звички. Навчити дитину проявляти емоції, діти найкраще розкриваються в іграх, спорті, спілкуванні з однолітками.

Творчих занять, завдяки яким дитина зможе відволіктися від своєї шкідливої ​​звички, багато

Для зняття напруги потрібно навчити дитину відволікатися та розслаблятися. Зняттю стресу і тривоги допомагають гри, спорт, звичайні фізичні вправи з використанням спеціальної техніки дихання.Для цього дитина повинна протягом декількох хвилин здійснювати глибокі вдихи і видихи.

Щоб зацікавити дитину, можна дати йому в руки іграшку і уявити подібне вправу у вигляді гри. Знімати напругу можна за допомогою простого вправи: стискати і розтискати кулаки, стискати або обіймати м’яку іграшку.

Застосування гіркого лаку «Некусайка» і «Belweder»

Для отучения малюка гризти нігті, крім засобів народної медицини, пропонується ряд гірких лакових покриттів, що діють за принципом гірчиці або перцю.До таких відносять «Некусайку» і «Belweder».

Вони мають прозору структуру, тому підійдуть як дівчаткам, так і хлопчикам. Також сприяють зміцненню нігтьової пластини, містять кальцій і вітамін Е.

Крім них, у продажу є гіркі мазі. Але ці кошти мають деяку небезпеку: потрапляння в очі, в рот, якщо малюк буде продовжувати гризти нігтьові пластини.

Існує також косметичний препарат «Мава стоп». Він є нешкідливим, забезпечує нігті гірким смаком. Наноситься на нігтьові пластини і кінці пальців. Після гігієни рук воно змивається, тому наносити потрібно повторно.

Рецепт кошти з Алое віра

Алое віра – лікарська рослина, що володіє рядом найцінніших якостей, які застосовуються в медицині і косметології. Абсолютно безпечний для дитини. Ця рослина є кімнатним, має сік з гіркуватим, дуже неприємним присмаком.

Рекомендується розрізати лист і змащувати їм кінці пальців і нігті. Принцип дії аналогічний вищевказаним засобам, але після гігієни рук він змивається. Необхідно наносити регулярно.

Браслет

Такий спосіб більше підходить дітям більш старшого віку , які вже усвідомили існуючу проблему і бажають її усунути.

Принцип дії наступний:

 1. На зап’ясті одягається браслет або гумка. Вони повинні бути не занадто тугими, інакше порушиться процес кровообігу.
 2. Необхідно навчити малюка або підлітка клацати їм по руці, коли пальці виявляються в роті.
 3. Дана звичка буде викликати асоціації болю і поступово вона пройде.

Перевагою методу є те, що малюк вчиться сам контролювати свої дії, а отриманий успіх приносить радість і збільшує самооцінку. Але якщо дитина не в змозі впоратися зі звичкою подібним чином, не можна його за це лаяти або дорікати. Необхідно запропонувати новий шлях вирішення проблеми.

Якщо ж дитина маленька, такий спосіб також прийнятний, але відтягувати гумку потрібно буде батькам.Це означає, що контроль повинен бути максимальним.

Рукавички

Як відучити за допомогою рукавичок гризти нігті дитини? При можливості одягати малюкові рукавички на руки : під час засипання, перегляду телевізора, на вулиці. У жарку пору потрібно використовувати тонкі рукавички з натуральних тканин.

Дівчаткам це буде навіть цікаво, створіть образ «леді». Хлопчики із задоволенням одягнуть рукавички, які створять незвичайний образ. Чим менше доступу до нігтів, тим швидше вийде усунути шкідливу звичку.Існують також рукавички з сенсорною чутливістю, для зручності користування телефоном.

Самоклеящиеся липкі накладки

Наклеювання на кінці пальців шматочків пластиру також перевірений метод. Пластир обмежує доступ до нігтів, створює деяку незручність. Щоб зацікавити малюка, можна використовувати дитячі різнокольорові пластирі з будь-яким малюнком.

При наклеюванні необхідно пояснити дитині причину своїх дій.Клеїти потрібно так, щоб він закривав всю нігтьову пластину. Міняти у міру необхідності.

Народні способи

Як відучити гризти нігті дитини народними методами?

У комплексі із запропонованими способами можна скористатися порадами, які використовуються на протязі багатьох років:

 1. Змастити нігті чимось гірким: гірчицею чи перцем. Варто пам’ятати про небезпеку потрапляння на слизову оболонку очей, дитина може отримати опік, варто тільки потерти очі.
 2. Намазать нігті зеленкою. Неприємний вид відштовхне малюка, а зелений рот після нігтів також буде викликати огиду.
 3. Зробити дитині ароматичну подушку з м’ятою, мелісою, ромашкою, лавандою. При цьому необхідно бути впевненим, що у нього немає алергії на ці рослини.

Рекомендації лікарів. Що радить Комаровський та Олена Малишева

Комаровський рекомендує перш, ніж почати боротися з проблемою, потрібно встановити її причину. Після вибирати метод в залежності від віку дитини та її статі.

Старшим дітям легко пояснити наслідки. На дівчинку сильно подіє думка, що її манікюр може бути зіпсований на все життя некрасивими деформованими нігтями. Лаяти дитини не можна, інакше він зрозуміє, що при батьках це робити не варто, а на самоті можна.

Діти молодшого віку, навіть при усвідомленні всієї шкідливості звички, часом неусвідомлено продовжують гризти нігті. Забороняти без пояснень і умовлянь не має сенсу.

Лікар також не радить застосовувати гірчицю і гострий перець для отучения, оскільки вони можуть потрапити на слизову оболонку очей і викликати опік, а ось алое вера є безпечним засобом.

Ще один спосіб як відучити гризти нігті дитини – це надягання на руки рукавичок

Якщо причина криється в наявності стресових ситуацій, необхідно допомогти дитині розслабитися , запропонувати заспокійливі чаї, зробити масаж, навчити концентрувати увагу, відволікати дитину.Як відволікаючий засіб можна запропонувати насіння, горішки, якщо звичайно вік дозволяє.

Олена Малишева радить використовувати гіркий лак або пластир , таким чином її в дитинстві відучили від цієї шкідливої ​​звички. Результативним способом є і браслет-гумка, і рукавички.

Звернення до невролога для призначення заспокійливого засобу

Медичні дослідження підтверджують зв’язок МДМ (мінімальна дисфункція мозку) у дітей малого віку і розвитку нав’язливих станів.До таких відносять і онікофагію.

МДМ виникає у дітей, що мають деякі пошкодження мозку , які могли бути придбані на останніх місяцях вагітності, в процесі пологів або після. Неврологи переконані, що за онікофагіей часто стоїть якась неврологічна проблема, неблагополуччя нервової системи.

Коли впоратися самостійно не виходить, рекомендується вдатися до допомоги профільних фахівців.

В даному випадку потрібно отримати консультацію невролога.Він встановить ступінь проблеми, випише необхідні заспокійливі препарати.

Для початку призначить заспокійливі фіточаї з м’ятою, валеріаною, ароматерапію з маслами іланг-іланг, лавандою, мелісою.

До заспокійливим препаратів відносять «Гліцин», який є амінокислотою, покращує роботу головного мозку, знижує збудливість, підвищує якість сну.

Гомеопатичні засоби – «Нотта» або «Бебі-сивий».

Важливо пам’ятати! Призначення препарату здійснює тільки лікар, після обстеження дитини. Він призначає дозу і тривалість прийому. Самостійний прийом строго заборонений.

Часті помилки батьків

У ситуації, що склалася батьки часто роблять помилки, найпоширеніші з них такі:

 1. Не до кінця оцінюють ситуацію, що склалася, не звертають увагу, вважаючи, що все владнається само собою. Це найсерйозніша помилка. Випадки, коли дитина самостійно перестає гризти нігті, дуже рідкісні.
 2. Залякування і погрози розвивають в малюку почуття провини, він тільки замикається в собі і перестає довіряти батькам.
 3. Заборони: якщо дитині забороняти, то на підсвідомому рівні він буде робити те, що не можна.

Коли необхідна допомога лікаря

Часто проблема криється в фізіологічні проблеми організму : недолік мінеральних компонентів, погана засвоюваність кальцію, елементів і вітамінів. Гастроентеролог на основі стану шлунково-кишкового тракту призначить фітопрепарати, вітаміни або мінеральні комплекси.

Консультація дитячого невролога знадобиться в тому випадку, якщо самостійно впоратися із захворюванням неможливо

Якщо онікофагія стійка і не піддається усуненню класичними неврологічними і психологічними методами, можливо, необхідно задуматися про психічне захворювання.Головний показник – відсутність контролю над імпульсами.

відкушування нігтів – це поверхнева проблема, яка може свідчити про більш серйозне захворювання. У подібних випадках необхідна госпіталізація і підбір психотропних препаратів. Втішним є те, що подібні ситуації трапляються вкрай рідко.

Шкідливу звичку гризти нігті необхідно усувати комплексно , використовуючи перевірені методи і способи. Кожна дитина – індивідуальність, тому доведеться перебрати кілька способів, поки знайдеться відповідний.Головне – зберігати добрі і довірчі відносини з малюком і створити сприятливий психологічний клімат в родині.

Оформлення статті: Наталі Подільська

Відео про шкідливу звичку гризти нігті

Як відучити гризти нігті дитини, ви дізнаєтеся з цього відео:

Як відучити дитину гризти нігті, смоктати палець, рвати волосся на голові

Зміст:

Начебто вже всім відомо, що шкідливі звички у дітей не з’являються нізвідки – малюки смокчуть пальці, гризуть нігті і роблять інші неусвідомлювані дії через нервового напруження.Але батьки все одно махають пальці чимось гірким і намагаються “підловити” гризе нігті дитини – щоб відучити від шкідливої ​​звички. Але це не допомагає. Як діяти правильно, розповідає психолог Наталія Барложецкая.

Чому дитина гризе нігті

“Нашої дівчинці майже чотири роки. Згризали нігті до крові (буквально), до вузьких смужок у кутикули. Це триває майже рік. Ми, звичайно, робили зауваження, карали і намагалися різними способами відучити її від цієї шкідливої ​​звички.Вона стала ховатися і гризти нігті крадькома. Прочитали рекомендації дитячого психолога, спільно з чоловіком вирішили не тиснути на дитину. В результаті – стала гризти нігті при нас!

перестерігає, що в животику заведуться мікробікі, що такі красиві нігтики, як у мами, не виростуть, – все марно. Сім’я повноцінна, благополучна, дитині приділяється достатньо уваги. Ми багато часу проводимо разом, і малятко завжди під наглядом, так що налякати її непомітно для нас ніхто не міг.Загалом, причин для стресу у дитини не бачимо. Може бути, нестача будь-яких хімічних елементів в організмі? “

Звичка гризти нігті дуже поширена як серед дітей, так і серед дорослих, найчастіше вона свідчить про невміння людини розслаблятися і знімати нервову напругу іншим способом.

Існує цілий набір шкідливих звичок, а гризеніе нігтів – лише одна з них. Діти зазвичай гризуть нігті, висмикують волосся, вії, смокчуть ковдру або палець і кусають губи.У дорослих коло шкідливих звичок набагато ширше: до вищеперелічених додаються гастрономічна любов до олівців і ручок, куріння, алкоголь, вживання матюків і т.д.

Саме тому так важливо ще в дитинстві навчитися розслаблятися і позбавлятися від внутрішньої напруги адекватними способами, що формують здоровий спосіб життя, – багато гуляти, бігати, плавати, кататися на велосипеді.

Прийнято вважати, що причина виникнення шкідливої ​​звички – це стрес і загальна невротизація життя людини.При цьому стрес у дітей можуть викликати як негативні, так і позитивні зміни, що відбуваються в їх житті. Будь-яка подія, що приводить дитину в збуджений стан, може стати причиною виникнення шкідливої ​​звички і фактором, що збуджує повторення цієї дії.

У будь-якому випадку необхідно зрозуміти, що саме є обставиною, який ініціює подібну поведінку. В якості первісних причин можуть виступати: розлучення батьків, смерть близьких, переїзд, зміна місця навчання (дитячого садка або групи раннього розвитку), перебування в галасливій компанії, які затяглися свята, перегляд телевізора, пізній відхід до сну, інтенсивна зміна видів діяльності і т.д.

Батьки не завжди можуть самі побачити підстави для хвилювань дитини, але це не означає, що їх немає. У ситуації, коли дорослі зовсім не помічають зв’язку між змістом життя малюка і шкідливою звичкою, краще прийти на очну консультацію до фахівця.

Чого не треба робити, якщо дитина гризе нігті

Починаючи боротьбу зі шкідливою звичкою у дитини, батькам необхідно виробити для себе кілька правил.

 • Перш за все необхідно зрозуміти, що боротися слід не з видимим проявом звички , це майже нікому не вдається, а з причиною нервового напруження, яке викликає подібні дії.
 • Маючи справу з шкідливою звичкою, головне – не перестаратися з увагою . Чим більше уваги і турботи приділяють батьки цього питання, тим сильніше закріплюється дане пристрасть в поведінці дитини. Підсвідомо малюк почуває насторожене увагу батьків до його дій, навіть якщо вони нічого не сказали. Від цього внутрішнє напруження зростає, і звичка закріплюється все сильніше.
 • Не використовуйте ніяких покарань по відношенню до дитини. Звичка – це неусвідомлюване дію, доведене до автоматизму. Тиск батьків майже завжди виливається в загрози, закиди, покарання, але замість того, щоб знижувати рівень напруженості, ці кошти призводять тільки до закріплення небажаного поведінки. Відмова від таких форм впливу сам по собі дасть найкращий результат в запобіганні або позбавлення дитини від звички.
 • Дозвольте дитині проявляти свої почуття . Чи не придушуйте агресію або інші емоції малюка (сльози, сміх, тривогу і т.д.). Шкідлива звичка – це спроба позбутися від психологічного дискомфорту за допомогою якогось незначного дії. Це як би вихід задавленою агресивності та емоційної расторможенности.
 • Ні в якому разі, ні за яких обставин не обговорюйте шкідливу звичку з іншими людьми в присутності дитини.

Як відучити дитину гризти нігті, смоктати пальці?

 • Постарайтеся визначити початкову причину виникнення стресу і напруженості, що пригнічують малюка, а потім спробуйте її усунути.Можливо, ви самі занадто стурбованим та малюк лише копіює ваші дії. Або ви надто суворі і вимогливі у відносинах з ним, або дуже строго його покарали.

Ймовірно, вимагають корекції відносини з іншими членами сім’ї, іншими дітьми або однолітками. Тисячі всіляких подій дня могли схвилювати дитини, викликати в нього роздратування, але йому не представилася можливість відвести душу. Потрібно постаратися зняти це нервове напруження і додати в його життя спокою, веселощів і радості.

 • Якщо звичка вже усталилася, поспостерігайте за тим, коли вона проявляється менше, а коли більше. Якщо звичка гризти нігті особливо часто проявляється при перегляді телепередач, можна зменшити час перебування дитини перед телевізором, замінити перегляд походом в кіно і т.д. Головне – змінюйте ситуацію , а не поведінка дитини.
 • Замініть шкідливу звичку на здорову . Корисно, щоб руки дитини були зайняті – ліпленням, малюванням, іграшкою і т.д. Наприклад, можна запропонувати під час перегляду телевізора займатися ще який-небудь діяльністю: в’язати, вишивати, ліпити, малювати, перебирати дрібні іграшки, гризти овочі (морква) і т.д. Головне – руки повинні бути зайняті!
 • Учіть дитину розслаблятися , знімати напругу – фізична активність протягом дня значно знижує рівень нервового напруження. Частіше гуляйте, відвідуйте басейн, приділяйте час здоров’ю і правильному харчуванню.
 • Намагайтеся не перезбуджуватися самі і НЕ перезбуджувати дитини протягом дня.На ніч маляті найкраще прийняти ванну з сіллю або заспокійливим збором, зробити легкий релаксуючий масаж і дати максимально можливу кількість тілесного контакту.
 • Говоріть на адресу малюка добрі слова, хваліть за щонайменше досягнення, будьте до своєї дитини уважні і терпимі.

Дитина рве волосся на голові

“Моїй доньці чотири з половиною роки. Я виховую її одна, мені допомагають мої батьки. Останнім часом почастішали випадки дочкиной істерик, особливо вечорами, коли я приходжу з роботи.Під час цих нападів вона говорить страшні речі: що вона себе ненавидить, вириває волосся, каже, що здере з себе шкіру і що все одно себе вб’є …

Ми всі в ній душі не чаєм, приділяємо їй весь вільний час. Вона найкраща учениця і в англійській групі раннього розвитку, і на хореографії. Прекрасно розвинена і контактна. У неї дуже високий інтелект, це відзначають усі викладачі.

Що робити? Як на це реагувати? Чи буває у дітей її віку таке? І чи потрібно це лікувати? “

Ненависть до себе, шкода себе (вириває волосся, “здере шкіру”) – це аутоагрессия, або агресія, спрямована на себе.Подібні стани зустрічаються і у дітей, коли неможливо або страшно проявити свою агресію по відношенню до іншої людини.

Можливо, у вашої дочки є уявлення про те, що “розумниця” і “хороша дівчинка” не повинна злитися на маму, бабусю, дідуся. А оскільки кожен з нас відчуває різні почуття до своїх близьких, в тому числі і злість, образу, роздратування, то вашої дочки нічого не залишається, як злитися на себе.

Звичайно, найкраще в такій ситуації звернутися до дитячого психолога, а поки:

 • Під час істерик чи подібних висловлювань поговоріть з дочкою, покажіть, що ви її розумієте: “Ти злишся на себе.А за що ти себе ненавидиш? Ти хочеш покарати себе, тому рвеш волосся? “Уважно вислухайте все, що скаже дитина.
 • Часто буває, що подібною поведінкою дитина висловлює свій протест проти будь-якої ситуації. Можливо, якісь обставини в родині переживаються їм як травматичні (наприклад, ваш відхід на роботу, різні вимоги, що пред’являються вами і бабусею, і т.д.).
 • Важливо, що прояви аутоагресії бувають найчастіше саме в період приходу з роботи мами.Можливо, таким чином дівчинка намагається заповнити дефіцит уваги з вашого боку. Адже коли вона так себе веде, ви її обіймаєте, намагаєтеся заспокоїти.

Тілесний контакт дуже важливий для маленької дитини, для нього це прояв любові і ніжності. Якщо дитині не вистачає цього, він намагається сам знайти способи отримати бажане. Батьки обов’язково повинні обіймати і цілувати дитину кілька разів на день, незалежно від того, як він себе веде.

 • Більше говоріть доньці, що любите її ні за що, просто так, тому що вона ваша дочка.

Як відучити дитину гризти нігті

переглядів:
492

Нав’язливе бажання гризти нігті називається оніхофагією. Ця звичка властива найчастіше дітям і підліткам. Ця звичка призводить до утворення некрасивих надкушений ділянок навколо нігтів і шкодить здоров’ю зубів.

Батьки часто стикаються з цією проблемою, і для того, щоб впоратися з нею, потрібно в першу чергу ознайомитися з причинами того, чому дитина гризе свої нігті.Це і багато іншого освітлено в нашій статті далі.

Вміст огляду:

Звичка або хвороба: розбираємо далі

Потяг до пошкодження шкіри навколо нігтя науковою мовою назвали оніхофагією. Психіатри використовують цей термін, маючи на увазі під ним психічне порушення.

В дитячому віці приблизно третина школярів страждає цією звичкою, а в підлітковий період кількість «страждають» збільшується майже до половини.Це пов’язано зі збільшенням нервового навантаження, отже, підлітки таким способом хочуть зняти з себе зайвий стрес.

Важливо вчасно звернути увагу на цю звичку до тих пір, поки вона не переросла в захворювання.

Причини оніхофагіі

Іноді дуже складно визначити точну причину даної звички. Однак фахівці вивели наступний ряд факторів:

До фізіологічних факторів належать:

 • Особливості кутикули.В даному випадку жорстка кутикула доставляє дитині дискомфорт і він намагається позбутися від неї самостійно.
 • Переключення уваги. В даному випадку дитина отримує задоволення від процесу «кусання» самого себе, в разі, якщо він хоче з’їсти торт або цукерки, які в даний момент йому недоступні.
 • Нервозність і нестача вітамінів. У разі нестачі вітамінів, які підживлює нервову систему дитини, через що у нього спостерігається підвищена тривожність і кусання як метод самозаспокоєння.
 • Зараження гельмінтами можуть привести до свербіння в області заднього проходу і підвищеного відділення, а також до оніхофагіі.

Не можна забувати і про психологічні фактори, які часто є основними:

 • Проблеми з адаптацією. Дитині важко знайти контакт з іншими дітьми, з-за чого він відчуває сильний стрес.
 • Скандали в родині, що призводять до стресу для чада.
 • Аутоагресія – це агресія, спрямована на самого себе.У такому випадку причиною служить знову ж стрес і злість дитини, яку він пригнічує через страх заподіяти шкоду близьким, тому направляє її на себе різними способами.
 • Наслідування іншим діткам зі шкідливою звичкою на підсвідомому рівні.
 • Перфекционизм. Дитина, яка вихована в строгості через підвищену вимогливості батьків може стати перфекціоністом, який «лає» таким чином себе через найдрібніших провин.
 • Підвищені навантаження в школі, перевтоми.

Як боротися зі звичкою

Відучити дитину гризти нігті на руках можна завдяки розумінню походження цієї звички. Потрібно дотримуватися наступного алгоритму:

Спостерігайте за дитиною і визначте моменти, коли дитина починає гризти нігті.

Лагідно поговоріть про цю звичку з дитиною. Розкажіть йому про мікроби і не естетичному вигляді «обкусаних» ручок.

Подумайте про душевний стан вашої дитини.Якщо він кусає себе через низьку самооцінки, підбадьорте його і доведіть, що у нього є маса переваг, які виділяють його серед інших дітей. Якщо має місце аутоагрессия, подаруйте чаду боксерську грушу або запишіть в спортивну секцію. У разі, якщо причиною звички служить нудьга, подумайте про дозвілля дитини.

Можна застосувати казкотерапія для усунення цієї звички. Придумайте і розкажіть чаду казку, де у принцеси красиві і цілі ручки, а у злого героя – надкушений.

Не робіть казку надто жорстокою, а намагайтеся створити дитині мотивацію для того, щоб зберігати свої пальці в цілісності. Цей метод часто використовується для усунення звички гризти нігті у віці чотирьох – п’яти років.

До речі візит до дитячого психолога, який розбереться з причиною виникнення цієї згубної звички і допоможе зробити життя дитини краще.

Висновок

Дитячі шкідливі звички практично завжди говорять про те, що з чадом відбувається щось недобре і воно потребує батьківської допомоги.

Найневдалішим рішенням в даному випадку буде покарання дітей, і, не дай Бог, використання «дідових» методів, таких як застосування гострого перцю. В такому випадку ви лише збільшите психічний стан і так неспокійного дитини.

Кращим рішенням того, як відучити маленьку дитину гризти нігті, є своєчасне звернення до психолога, і в першу чергу – розуміння.

Фото поради як відучити дитину гризти нігтіДопоможіть проекту, розкажіть друзям:

Дякую за вподобайку;)

причини, ефективні методи боротьби зі звичкою, поради психолога

Головна сторінка »Краса» Нігті

Час на читання: 6 хвилин

АА

Нерідко батьки бачать, що їх син або дочка починає гризти нігті.Але багато хто не надає цьому значення через те, що не знають про тяжкі наслідки.

Ця шкідлива звичка в медицині називається оніхофагією. Патологія може виникати в результаті безлічі чинників, найчастіше вона пов’язана з психологічними проблемами.

Як відучити дитину від цієї шкідливої ​​звички? Про це піде мова в цій статті.

Чому дитина гризе нігті

Перед тим як починати лікування, необхідно визначити причину появи негативної звички.

Оніхографія може бути спровокована такими факторами:

 • психічні проблеми;
 • фізіологічні особливості;
 • вікові зміни в організмі.

Фізіологічні причини

Іноді причина оніхофагіі може бути фізіологічної. Це пов’язано з тим, що у дитини роговий шар дуже крихкий і ламкий. В результаті нігті постійно відшаровуються. Коли вони з боків задираються, діти зазвичай прибирають зубами заважає частина.

Нерідко у малюка бувають задирки. Тоді він може скусивать ще й шкіру навколо нігтів.

Усунути таку проблему неважко, якщо регулярно доглядати за нігтями.

Проблеми з психікою

Психосоматика також часто впливає на те, що розвивається ця потреба. Причини:

 • низька самооцінка;
 • внутрішня агресія;
 • гіперопіка з боку батьків;
 • стресові ситуації;
 • часті переживання;
 • перевтома;
 • скандали в сім’ї;
 • конфлікти в школі;
 • аутоагрессия;
 • великі психофізичні навантаження;
 • почуття страху;
 • підвищена тривожність.

Через брак в організмі важливих вітамінів, макро- і мікроелементів нерідко виникає відчуття тривожності. Внаслідок цього дитина може це робити для заспокоєння нервової системи.

Крім того, деякі діти можуть копіювати цю звичку у батьків.

Проблему такого характеру необхідно усувати, налагоджуючи взаємини в сім’ї. Іноді може знадобитися допомога фахівця.

Вікові особливості

Особливості прояву оніхофагіі спостерігаються на різних етапах розвитку:

 1. Від 2 до 3 років діти гризуть пальці несвідомо.Найчастіше причини полягають в табу на певну їжу, брак вітамінів і мінералів, проблеми з травленням. У цьому віці малюки можуть брати в рот нігті на руках і ногах.
 2. Від 4 до 5 років оніхофагія зазвичай пов’язана з розумовою працею. Під час її виконання дитині легше концентруватися на чомусь.
 3. Від 6 до 7 років дітям необхідно адаптуватися до школи, відвикати від звичного укладу життя. Саме через тривоги і хвилювання вони знаходять такий спосіб, щоб заспокоїтися.
 4. Від 8 років до 11 причини оніхофагіі можуть бути різні – від стресових ситуацій до фізіологічних проблем.

Підліток зазвичай гризе кінчики пальців на тлі перехідного віку, коли починається процес дорослішання.

Чим небезпечна ця звичка

оніхофагія це може нести певну небезпеку. Виникають різні захворювання. Також нерідко спостерігаються проблеми з психікою, тому необхідно боротися з цим явищем .

Коли потрібно йти до психолога

До спеціалісту слід звернутися, якщо спостерігаються такі ознаки:

 • порушення сну;
 • нервовий тик;
 • дратівливість і нервозність;
 • агресія;
 • занижена самооцінка;
 • поганий апетит;
 • тривожність;
 • апатія;
 • зниження пам’яті та уваги.

Такі симптоми вказують на те, що причина оніхофагіі психічного плану.

Поради фахівця

Щоб усунути таку проблему, рекомендується спочатку визначити основну причину розвитку оніхофагіі. Тільки після її з’ясування можна братися за лікування.

При психологічної причини лікарі рекомендують:

 1. Більше приділяти часу малюкові.
 2. Обіймати і цілувати його при зустрічі.
 3. Батьки повинні показувати дітям з оніхофагією свої красиві і доглянуті пальці, тобто зробити наочний приклад.
 4. Рекомендується займати дітей творчістю і працею, в якому максимально працюють пальці, наприклад, ліплення, малювання, складання конструктора і мозаїки, в’язання, вирізання.

Також добре впливає метод, який демонструє наслідки оніхофагіі. Малюкам, наприклад, можна розповісти казку про мікроби, які при сгризаніі нігтів потрапляють в живіт.

Старшим дітям можна пояснити наслідки, демонструючи ілюстрації та фільми.

Народні методи

Можна використовувати будь-який народний засіб, щоб відучити від цієї звички.Батьки часто замислюються про те, чим намазати нігті і шкіру навколо них. Існує безліч альтернативних ліків. Але для їх застосування потрібно враховувати вік малюка.

Часник

Для того щоб відучити дитину, можна намазувати кінчики пальців часником. Його натирають на терці, потім видавлюють сік за допомогою марлі.

Засіб застосовують для лікування старших дітей.

Гірчиця

Рекомендується намазувати нігтьові пластини цим засобом. Однак небажано застосовувати метод для малюків, оскільки гірчиця може випадково потрапити в очі, що призведе до їх подразнення.

Полин

З трави роблять відвар, який володіє сильною гіркотою. У склянці окропу настояти 1 ст. л. полину. У цю рідину занурюють пальці при кожній необхідності.

Важливо знати, що при митті рук відвар не змивається повністю, тому гіркоту залишається.

Оливкова олія

Рекомендується змащувати нігтьову поверхню оливковою олією. Дітям воно неприємно на смак, тому вони швидко відмовляються від звички.

Такий засіб безпечно навіть для малюків.

Алое

Регулярне змазування нігтів соком рослини не тільки допоможе позбутися від поганої звички, а й заспокоює роздратування.

Крім того, алое ефективно загоює шкірні покриви навколо нігтів. Якщо засіб потрапить всередину, то не принесе шкоди.

Перець гіркий

Засіб наносять на кінчики пальців. Гіркий перець небажано використовувати при оніхофагіі у дітей молодшого віку.

Цілителі також стверджують, що вирішити таку проблему можна за допомогою певних молитов.

Медикаментозні засоби

У деяких випадках застосовуються медикаментозні препарати.

При оніхофагіі часто використовують лак з гірким смаком і інші препарати в різних лікарських формах.

Горький лак

При погану звичку у дітей можна спробувати застосовувати гіркий лак. Його тонким шаром накладають на нігтьову пластину.

Коли малюк суне пальці в рот, він відчуває гіркоту, тому з часом може забути цю звичку.

Лак з гіркотою абсолютно нешкідливий, проте наносити його потрібно кожен четвертий день, поки дитина не відвикне від своєї пристрасті.

Засіб можна придбати в будь-якому магазині косметики або аптеці.

Інші засоби

Для дітей при оніхофагіі можна використовувати такі препарати, як Некусайка, змащувати нігті слабким розчином левоміцітін.

Заспокійливі препарати

При психологічних проблемах, які проявляються оніхофагією, фахівці часто призначають седативні засоби.

Лікар може виписати дитині такі препарати:

 • Ново-Пасит;
 • Гліциседу;
 • Глицин;
 • настій або таблетки валеріани.

Ці кошти допоможуть маленькій людині впоратися з нервозністю, тривогою і дратівливістю .

Чого робити не варто

Поради психолога полягають в наступних заборонах:

 1. Не можна кричати на малюка, ображати і лаяти його.
 2. Не варто бурхливо реагувати на таке явище, щоб не посилювати хвилювання і тривожність.
 3. Не рекомендується загрожувати і шантажувати.
 4. Забороняється карати за це.
 5. Не можна бити по пальцях або губ.
 6. Не потрібно насміхатися над малюком.

Природно, ігнорувати таку звичку також не можна.

Сімейні правила

У сім’ї можна встановити наступні правила:

 1. Доглядати за нігтями, щоб вони були чистими і красивими.
 2. Відволікати дитини, коли він збирається гризти нігті.
 3. Більше приділяти уваги дітям.
 4. Навчити дитину не бояться розповідати про свої проблеми і уважно вислуховувати його.
 5. Всією сім’єю робити вироби або малювати.
 6. Частіше пестити малюка.
 7. Хвалити за хороші вчинки або роботу.
 8. Перестати критикувати.

Крім того, необхідно захистити дітей від сцен насильства і скандалів в сім’ї.

Які наслідки можуть бути?

Через обгризання нігтів можуть розвиватися різні небезпечні наслідки.До них відносяться:

 • захворювання органів травлення;
 • часті інфекційні хвороби;
 • гельмінтоз;
 • кровотеча і запалення шкіри на пальцях;
 • ослаблення імунної системи;
 • захворювання ясен і зубів;
 • патологічні стани нігтьових пластин.

З іншого боку, над дитиною можуть сміятися оточуючі через цієї звички, що часто призводить до розвитку комплексів і до виникнення психологічних проблем.

Відновити пошкоджені нігтьові пластини після оніхофагіі також дуже складно. Для цього знадобляться медикаментозні препарати.

Висновок

Щоб відучити дитину від шкідливої ​​звички, ніякої змова не допоможе. Потрібно просто підійти до проблеми комплексно: звернутися до фахівця і постаратися вирішити психологічні проблеми.

Також в якості допоміжних методів можуть застосовуватися народні і медикаментозні препарати. Ігнорувати таку проблему не можна, адже оніхофагія призводить до різних захворювань.

Попередня

НогтіСіняк під нігтем: що робити, як позбутися

Як відучити дитину гризти нігті? | Здоров’я дитини | здоров’я

Відповідає дитячий і сімейний психолог Анна Ярошенко:

– За статистикою, нігті гризе кожна третя дитина і кожен другий підліток.

Є кілька версій щодо причини цього явища – вважається, що до поганою звичкою можуть привести захворювання нервової системи, зараження гельмінтами, дефіцит мінералів і вітамінів.Але все ж основна причина – психологічна. Недарма саме під час стресу діти починають тягнути руки в рот. Так вони заспокоюють себе. Зазвичай діти гризуть нігті, якщо їм незатишно, страшно, самотньо, тривожно або просто нудно. А потім багаторазове повторення цих дій закріплюється у вигляді звички, стає рефлексом.

Чекати, поки дитина переросте цю погану схильність, небезпечно – адже багато гризуть нігті все життя. Але і лаяти теж не варто, а тим більше залякувати або звинувачувати.Адже саме почуття провини, що культивуються батьками, може укоренити цю звичку ще глибше. Найкраще в цій ситуації – звернутися до психолога. Але можна спробувати боротися і самостійно.

 • Намагайтеся уникати в своєму будинку сварок, скандалів.
 • Ненав’язливо з’ясуйте, що за проблеми у дитини. Постарайтеся їх усунути.
 • Слідкуйте за режимом дня, праці та відпочинку дитини. Не перевантажуйте його.
 • Поясніть синові, чим загрожує погана звичка (неестетичний вигляд рук, інфекції, проблеми з зубами і яснами, глисти та інше).
 • Частіше хваліть дитину. За будь-якого приводу. Зокрема, за те, що йому вдалося протриматися не гризучи нігті, вже тривалий час.
 • Боріться з нудьгою. Адже іноді погана звичка закріплюється просто «від нічого робити». Допоможіть знайти дитині заняття до душі, запишіть на спорт, в гурток.
 • Розвивайте дрібну моторику (пазли, малювання, конструювання). Це корисно для розвитку мови і мозку та й просто допоможе зайняти руки.
 • Використовуйте різні пристосування.Наприклад, надягайте синові будинку легкі рукавички, або заклеюйте пальці лейкопластирем, або намастіть нігті соком алое, а ще краще – спеціальним лаком для нігтів, гірким на смак. Високий рівень спосіб боротьби зі шкідливою звичкою – носіння сенсорного браслета (він буде випускати імпульс і злегка щипати шкіру кожен раз, коли дитина потягне руки в рот).

.