Ногти

Що таке кракелюр для нігтів: Дві технології створення кракелюра на нігтях – 33 оригінальних ідеї

як використовувати, як зробити своїми руками

Автор Вікторія На читання 7 хв. Переглядів 665 Опубліковано

Кракелюр добре знайомий художникам. Це тріщинки на старому шарі фарби. Вони надають неповторний вигляд твору живопису, підтверджують її старовину і часто збільшують вартість. Тому в наш час багато хто намагається штучно зістарити картину. Такий процес теж називається кракелюр – використовують кракелюрний лак.

Що таке кракелюр

За допомогою спеціального лаку для кракелюра на поверхні можна отримати мережу тріщин, в які для контрасту втирають туш або масляну фарбу.Ця техніка застосовується при декоруванні предметів в побуті.

Використовують кракелюр в декупажу. На скляні, дерев’яні, керамічні, металеві вироби наносять малюнок і покривають його лаком. Потім відбувається інтенсивна сушка, в результаті якої утворюються тріщини. Необов’язково використовувати дорогі матеріали, можна користуватися підручними засобами. Це клей ПВА, білок сирого яйця, желатин, оцет, деякі речовини у вигляді гелю, що застосовуються для прання.

Читайте у нас на сайті

Однокроковий кракелюр в декупажу

Нанесення на різні поверхні відбувається різними методами.Найпопулярніший спосіб – кракелюр однокроковий. Він використовується для отримання ефективних тріщин контрастного кольору на предметах. Для цього знадобляться:

 • виріб для декупажу;
 • фарба водоемульсійна або акрилова двох кольорів;
 • клей ПВА;
 • малюнки;
 • акриловий і фінішний лак;
 • фен;
 • синтетична кисть;
 • грунтовка.

Декупаж вироби виконується поетапно:

 1. Поверхность очищається від бруду і пилу, потім обезжиривается спиртом.
 2. На чисту поверхню наносять пензлем шар грунтовки. Вона повинна повністю просохнути.
 3. На ґрунтовку наносять фарбу, яка в подальшому буде просвічувати через тріщини.
 4. Поверхность покривається кракелюрний складом.
 5. На предмет наноситься контрастна фарба.
 6. Останній шар висушується феном. При сушінні фарба починає тріскатися. Крізь тріщини проступає попередній шар.

Якщо на виробі немає малюнків, їх потрібно вирізати з паперу і приклеїти після очищення і знежирення предмета.Закріплюється малюнок клеєм ПВА. Виконаний з цієї інструкції однокроковий декупаж з кракелюр добре виглядає на вазах і горщиках з квітами, на підносах і тарілках. Оздоблення закінчується нанесенням фінішного покриття. Цим способом можна оформити рамки для фотографій, шкатулки з дерева, порцелянові вироби.

Двокроковий кракелюр в декупажу

двокрокового методом користуватися складніше. Для роботи необхідно приготувати:

 • предмет для прикраси;
 • акриловий лак;
 • художні кисті;
 • гуміарабік;
 • шелак;
 • бітум;
 • пудру срібну або золоту.

Гуміарабік схожий на в’язку рідину. На відкритому повітрі він швидко твердне. Шелак – це природна смола.

Читайте у нас на сайті Декупаж комода своїми руками
Купівля меблів не завжди входить до статті сімейного бюджету. Декупаж комода своїми руками – це не тільки надання …

Двокроковий кракелюр наноситься в такій послідовності:

 1. Предмет очищають, знежирюють і покривають акриловим лаком в 2 шари.Дають просохнути.
 2. Рясно наносять шелак. Чим товстіший шар, тим крупніше будуть тріщини. Не можна допускати патьоків.
 3. На ще липкий шар шелаку наноситься гуміарабік і розтирається.
 4. Гуміарабік твердне і тріскається. У тріщини можна втерти бітум і пудру.
 5. Покрити виріб фінішним шаром.

Опис і техніка нанесення кракелюрних лаків для декупажу

Лак з ефектом кракелюр буває однокроковий і двохкроковий. Однокроковий (або однокомпонентний) наноситься між контрастними шарами фарби.Двокроковий (двокомпонентний) – на шар шелаку. Склад потрібно наносити на поверхню прикрашають предмети правильно. Робиться це по можливості синтетичної пензликом. Перед нанесенням шелак не можна збовтувати, щоб в ньому не утворилися повітряні бульбашки.

В приміщенні не повинно бути ніякої пилу. Перед роботою його потрібно добре провітрити. Отримані тріщинки на предмет можна затерти фарбою темного кольору і пудрою срібного або золотого відтінку. Надлишки видаляються тампоном, змоченим рослинною олією.В кінці роботи поверхню виробу ретельно протирається і покривається фінішним захисним акриловим лаком.

Тріщини утворюються у напрямку руху кисті. Для отримання Кракелюрний сіточки користуватися лаком потрібно за допомогою дрібних мазків.

Читайте у нас на сайті

Які можуть бути помилки при нанесенні

Наносити лак слід широким пензлем рівними мазками. Не можна проводити пензлем 2 рази по одному місцю. У нормальних температурних умовах розмір тріщин залежить від товщини лакового шару.Лак сохне близько 30 хвилин. Пересушувати його не можна. Погано накладений шар необхідно змити і накласти його заново. Зробити це просто, якщо лак на водній основі. Щоб отримати дрібні тріщини на поверхні, випадку краще застосувати губку. Просушувати лак потрібно до моменту, коли палець прилипає до нього, але не мажеться. На повністю просохла шарі тріщини не завжди виходять.

При користуванні феном не рекомендується направляти на виріб сильний потік гарячого повітря. При тонкому шарі тріщини виходять більш дрібні, при товстому – великі.

Акрилова фарба вибирається з матовою поверхнею. Однокомпонентний лак повинен розташовуватися між двома її шарами. Кисті після роботи миються скипидаром, потім водою з використанням господарського мила.

Як зробити кракелюрний лак своїми руками

Існує багато видів кракелюрного лаку. Є і майстер-класи, як зробити його в домашніх умовах. Замінити лак можна саморобним на основі желатину, пшеничного декстрину і інших матеріалів. До складу обов’язково додається оцет і яєчний білок.

Для створення лаку власними руками потрібно приготувати:

 • фарби на акриловій основі;
 • кисть;
 • губку;
 • фен;
 • лак ПФ-283;
 • клей ПВА;
 • декстрин пшеничний.

Виготовлення складу для кракелюра з желатину

Лак складається з:

 • 1 ст. л. желатину;
 • 1 склянки води.

Желатин засипають у воду для набухання, підігрівають і повністю розчиняють його.Після охолодження склад готовий до роботи. Його наносять на поверхню і сушать. На висохлий шар можна наносити будь-які інші шари в залежності від задумки. Найчастіше користуються шаром захисного лаку. Такий склад хороший тим, що при необхідності його легко змити простою водою і нанести свіжий шар для отримання ефекту розтріскування.

Виготовлення суміші для кракелюра з пшеничного декстрину

Лак можна зробити з пшеничного декстрину. Це речовина, що клеїть, отримане з пшеничного крохмалю шляхом термічної обробки.Його досить взяти 40 грамів, додати киплячу воду і витримати. У результаті повинна вийти суміш, що має консистенцію рідкого йогурту. На оброблену методом декупажу поверхню наноситься шар блискучого лаку і висушується. Після цього широким пензлем наноситься товстий шар декстрину. Сохне він близько 30 хвилин без фену.

Читайте у нас на сайті

Виготовлення складу з рідкого гелю

Для декупажу меблів використовується склад на основі гелю для прання. На поверхню предмета наносять базовий колір і просушують його.Після просушування пензлем накладають товстий шар гелю. Можна робити це морський губкою. Даний спосіб застосовується на тканинних поверхнях.

Яєчний білок в техніці кракелюр

Для використання кракелюра на стінах приміщення використовується яєчний білок. Спочатку ділянку стіни покривається латексної фарбою на основі акрилу. Можна зробити це двічі. Після висихання великими мазками накладається білок. Сушити його потрібно без фену. На висохлий шар можна укладати інші шари.

Оцет в приготуванні суміші

При Кракелюрний обробці предметів меблів часто застосовується оцет, який наноситься губкою. Робиться це після нанесення фарби. Губкою потрібно здійснювати легкі удари по поверхні. В результаті будуть з’являтися тріщини. У них втирається фарба контрастного кольору.

Кракелюр що це – їх види і як правильно зробити

Всі привіт, дорогі читачі блогу!

В цій статті ви дізнаєтеся як штучно зістарити предмет за допомогою спеціальних лаків, які види тріщин бувають і як їх отримати.Прості у виконання прийоми допоможуть як для початківців, так і для досвідчених майстринь здійснити чимало творчих задумів і навіють нові ідеї для декупажних робіт.

Отже кракелюр що це таке?

Кракелюр- це сіточка найтонших тріщин на виробі, отриманий заради декоративного ефекту. Техніка використовується для додання живопису, меблів і домашнього начиння антикварного вигляду, створюючи враження старовини.

Штучно можна зістарити своїми руками будь-яку річ за допомогою спеціальних складів і фарб, які можна знайти в будь-яких спеціалізованих магазинах.

Кракелюр прекрасно поєднується з декупажем і дає можливість перетворити будь-яку річ і додати родзинку в інтер’єрі: звичайна коробочка перетворюється в витончену шкатулку, а проста скляна тарілка стає вишуканим блюдом.

Тонкий кракелюр.

Щоб отримати тонку витончену сіточку, необхідно використовувати двохкроковий кракелюрний лак, який наноситься на приклеєну аплікацію перед фінішною обробкою. На завершення після висихання поверхня обробляється пігментом (пурпурин, пастель, тіні) або олійною фарбою, щоб виділити тріщинки.

Спиртова основа (шелак і гуміарабік)

 1. Спочатку нанесіть в 3-4 шару шелак. Кожен шар необхідно сушити приблизно 15-20 хвилин. Кисть після роботи можна прочистити спиртом.
 2. Після того як останній шар висохне до отлипа, тобто він залишається липким, але при цьому пальці не забруднює, нанесіть шар гуміарабіку. Наноситься м’якою плоскою кистю і потім розтирається по всій поверхні круговими рухами пальців. Втирати потрібно до тих пір, поки не перестануть ковзати пальці.
 3. Через хвилин 30-40 з’явиться тонка сіточка тріщин. Для затірки найкраще підійде масляна фарба. Втирайте фарбу в тріщини сухою ганчіркою круговими рухами. Після того, як всі тріщинки проявлені, надлишки протріть сухою ганчіркою. До другого кроку, т. Е до гуміарабіку не торкайтеся вологою ганчірочкою або мокрими руками. Вода змиє гуміарабік і може зіпсувати ще не проявлені тріщинки.
 4. Коли все тріщинки затерті, змийте гуміарабік під струменем теплої води. Виріб стане світліше і чистіше.Покрийте висушену роботу будь-яким лаком.

Освоюючи нову техніку, всякий раз робіть проби і обов’язково дотримуйтесь інструкції т дотримуйтесь рекомендацій. Працюйте тільки сухий і чистої пензлем – особливо це стосується нанесення кракелюрних лаків, – інакше ви ризикує необоротно зіпсувати роботу. Пам’ятайте також, що не можна економити на другому кроці, адже величина і зовнішній вигляд кракелюр прямо пропорційно його кількості.

Водна основа (Маймері 753-754)

Найбільш зручні для роботи в техніці декупаж кракелюри на водній основі.Вони так само створюють на предмет тонку сіточку тріщин, що нагадують павутину. Всі компоненти наносяться дуже легко, тріщини виявляються досить швидко, склади змиваються з рук і інструментів теплою водою з милом.

 1. Плоскою синтетичної пензлем нанесіть перший крок. Завжди залишайте не менше ніж на півгодини. Він повністю не висихає і завжди залишається липким.
 2. Коли перший крок повністю стане прозорим і липким, нанесіть другий. Працюйте сухий і плоскою чистої пензлем. Можна налити невелику калюжку і розгладити його по всій поверхні.Втирайте його поки він не почне підсихати і перестануть ковзати ваші пальці. Залиште роботу висихати. Через годину ви помітите, на поверхні з’являться тонкі і прозорі тріщини.
 3. Для виділення тріщин втираємо сухою серветкою або пензлем пігмент (пастель, тіні) бажаного відтінку.
 4. Змийте другий крок під струменем теплої води і після просушування від води закріпіть роботу акриловим лаком.

Фото майстер клас по декупажу ключниці з дверцятами із застосуванням Кракелюрний пари Маймері 753-754

Залежно від тога як сушити будете лак для кракелюра на пряму залежить вид одержані тріщин.Використання фена прискорить висихання, але сіточка вийде дуже тонка і дрібна. Краще залиште роботу висихати природним шляхом.

Середній кракелюр

Для створення тріщин середньої ширини так само використовується двокомпонентний кракелюр. Після його висихання кракелюри виділяють пігментом. В результаті виходить глянсове покриття, яка не вимагає фінішної обробки. Тріщинки виходять більш виразними. Після роботи інструменти потрібно промити розчинником.

Масляна основа (пара Маймері 678-688).

 1. Нанесіть шар кракелюрного лаку Маймері 678
 2. Коли він підсохне до отлипа, покрийте поверхню Маймері №688. Потім працюйте пальцями, втирайте (масажуйте) його в поверхню. Можна зупиниться, коли №688 почне підсихати і пальці перестануть ковзати. Ми залишаємо сохнути до появи тріщин.
 3. Через 30-40 хвилин цей крок почне висихати і на декоруємої поверхні утворюються тріщини.Час появи сіточки залежить від вологості в приміщенні і температури.
 4. Тріщини виділяємо сухим пігментом або олійною фарбою бажаного відтінку.
 5. Для кращої фіксації затірки залиште роботу на кілька годин і потім змийте №688 під струменем теплої води.
 6. Наносити фінішний лак не обов’язково, виріб, декоровані середніми кракелюрами, не потребують додаткової обробки. Якщо все ж є необхідність в покритті, то краще використовувати в якості фінішної обробки такої ж лак на масляній основі (алкідний).

Фото майстер клас по декупажу книги – фоліант з використанням Кракелюрний пари Маймері 678-688

Кракелюр в сільському стилі

Як зробити тріщинки в стилі кантрі? Для створення кракле в сільському стилі часто застосовується однокроковий кракелюр, призначений для розтріскування барвистого шару, нанесеної поверх нього. В результаті утворюються цікаві кольорові тріщини.

Медіуми для кракелюра (Plaid 695, Маймері Idea Medium)

 1. Якщо колір декорируемого предмета значно відрізняється від майбутнього фону, то поверхню можна не обробляти.Якщо ж має колір предмета і колір фону незначно відрізняються, покрийте виріб акриловою фарбою контрастного кольору.
 2. Потім сухий плоскою синтетичної пензлем нанесіть медіум.
 3. Медіум можна вважати готовим до нанесення наступного шару фарби тоді, коли він липкий і не залишається на пальцях або підсохлий остаточно. Після просушування, покрийте його тонким шаром акрилової фарби. Як наносити фарбу? Офарблюйте в один мазок, інакше ви покриєте фарбою отримані тріщини.Вони з’являються швидко, але це не означає, що потрібно поспішати. Їх напрямок буде відповідати напрямку руху кисті. Після закінчення роботи пензля промийте з водою і милом.

Кракле в стилі кантрі відрізняється від інших видів кракелюр тим, що ви можете контролювати напрям тріщин. Якщо мазки пензля паралельні, то, відповідно, і кракелюри будуть розташовуватися паралельно один одному. Якщо ж медіум наноситься губкою, тріщини будуть хаотичні і різноспрямовані.Щоб визначитися з видом кракелюр і технікою нанесення, зробіть кілька чорнових варіантів.

Фото майстер клас по декупажу металевої лійки із застосуванням однокрокового кракелюрного лаку

Класичний кракелюр

Такий вид дозволяє декорувати предмети яскраво вираженими тріщинами. Вони утворюються в результаті покрокового нанесення двох шарів акрилових фарб і двох видів кракелюрного лаку. Класичний кракле універсальний – його застосовують для створення фону і для обробки декупажних робіт.В даному випадку текстура сітки буде щільною і глибокої, тому такий вид краще поєднувати з великими аплікаціями.

Лак кракелюрний двокомпонентний RAYHER Antik

Для створення фону
 1. Нанести на підготовлену поверхню перший крок
 2. Офарбуйте поверхню акриловою фарбою (наприклад золотистого кольору)
 3. Коли фарба підсохне, пензлем нанесіть густий шар першого кроку.
 4. Після того як він повністю висохне (приблизно через півгодини), пофарбуйте акриловою фарбою іншого кольору (наприклад червоного кольору)
 5. Зачекайте, поки висохне фарба, і потім нанесіть густий рівномірний шар другого кроку. Через годину на поверхні (червоного кольору) стануть з’являтися тріщини, крізь які буде проглядатися золотиста фарба. Ширина цих тріщин залежить від товщини шару другого кроку: чим товще, тим глибше і ширше тріщини.
 6. Закінчену роботу можна покрити акриловим лаком.Щоб надати виробу завершеного вигляду, можна застосувати патинують засіб (бітум) для зістарювання
Для прояви кракелюра на наклеєною аплікації
 1. Нанести плоскою кистю на підготовлену декоруємі поверхню перший крок. Якщо він загус, додайте пару крапель води.
 2. Після того як шар висохне і стане прозорим, нанесіть другий.
 3. Через 15 хвилин почнуть з’являтися великі тріщини. Затріть їх бітумом, олійною фарбою або акриловою фарбою.Другий крок незмивний, тому, якщо ви затирали тріщинки акриловою фарбою, надлишки можна видалити трохи вологою ганчірочкою.
 4. Готову роботу покрийте будь-яким оздоблювальним лаком.

Склади для класичного кракле в порівнянні з лаками для інших видів кракелюр володіє низьким порогом чутливості. Остаточний результат може вийде незадовільним через використання акрилової фарби, несумісною з типом лаку, наприклад фонова акрилова фарба не взаємодіє з Кракелюрний складами.При дотриманні правил сумісності акрилу і лаку для кракле результат буде прекрасним.

На завершення статті хочу побажати вам, друзі, безмежної фантазії, нових ідей і невичерпної енергії для їх втілення в життя! Поки що.

кракелюр. Інструкція для початківців. | Країна Майстрів

Здравствуйте!
Сьогодні я хочу розповісти про кракелюр. Після того, як я стала виставляти свої роботи в однокласниках, мене засипали питаннями про кракелюр, тому я вирішила присвятити сторінку цієї цікавої теми.
Спочатку хочу сказати, що дуже цікаві статті ви знайдете у Олени Островської.
https://stranamasterov.ru/node/177802 – 1 частина
https://stranamasterov.ru/node/179221 – 2 частина
https://stranamasterov.ru/node/192748 – 3 частина.
Це дуже пізнавальні майстер-класи, раджу всім, хто цікавиться уважно почитати. Тепер про мої кракелюрних лаках. Я користуюся таким ось невеликою кількістю на даний момент.

Однокроковий лак фірми Таїр. Завжди розтріскається! Він наноситься між контрастними фарбами, розтріскуючись верхній шар.Наноситься грунт, потім фарба-лак-фарба, потім можна наклеїти серветку, рисову карту, що завгодно і тільки потім фінішний лак, що закріплює роботу. Будьте обережні, деякі лаки не дружать з Кракелюрний і норовлять теж растрескаться або взагалі скукожіться і відпасти. Рекомендую нанести кракелюрний лак на пробному предмет і спробувати покрити фінішним лаком, щоб подивитися, чи присутній у них симбіоз.))

Приклади моїх робіт з однокроковим кракелюрний лаком. Перший шар золотий, другий коричневий.До речі сказати, вся фарба з Металікою НЕ підлягає використанню для другого шару, вона НЕ розтріскується. Використовувати можна тільки в якості першого шару !!!

Так як роботи я вже тут викладала, то логотип уже присутній на фото, тому подвійний. Тут перша коричнева, друга неаполітанська жовта фарби. На цій скриньці https://stranamasterov.ru/node/248402 кракелюр я робила навіть не лаком, а клеєм ПВА. Принцип абсолютно такий же, як і з однокроковим лаком. Дуже детально розповіла про це Настина бабуся https: // stranamasterov.ru / node / 96148 Подивіться різницю – вона наносила верхню фарбу губкою, я – пензликом, тріщини виходять різні, від пензлика вони як би тягнуться, можна навіть поставити малюнок. Тут добре видно, що тріщини зверху товщі, а з боків тонше. Це залежить не від товщини лаку, як багато хто чомусь пишуть, а від товщини другого шару фарби. Чим товстіший шар, тим більше і товщі будуть тріщини. З боків я трохи розбавила фарбу водою, шар робила тонше і отримала більш дрібну сітку. Не бійтеся експериментувати на непотрібних предметах, я вдома купу банок простих закракелюріла, щоб навчитися, не треба відразу фарбувати дорогу річ!

З однокроковим розібралися.Тепер двохкроковий. Це означає, що присутні два кроки, дві баночки з різними складами. Перший базовий, другий дає тріщини. Двокроковий кракелюр наносять на завершену роботу, де вже наклеєні всі картинки, підмалювати все, що хотілося, нанесені всі види і темних і золотих фарб. Заключним етапом є кракелюр.
Самий безвідмовний це пара Креалл. Лаки підписані, вся інструкція дана ззаду, вид тріщин показаний по всій етикетці. Після нанесення першого шару (не треба наносити дуууже товстий шар, він всього лише базовий) я трохи підсушують феном, щоб прискорити процес.На цьому етапі багато пересушують лак, потім скільки не завдають другий шар, тріщини будуть, але в них нічого триматися не буде, лак то висох! Тут необхідно саме підсушити лак, щоб він був липкий, але не залишався на пальцях. Так, доведеться кожні п’ять-сім секунд тикати тихенько в нього пальцем і перевіряти на отлип. Як тільки він не липне до пальців, відразу забираєте фен і наносите другий шар. Ось тут вже як фантазія підкаже – потрібні тонший і дрібні тріщини – наносити тонкий шар, потрібні величезні товсті тріщини – я відразу два шари жііірних наношу, нижче покажу результат.І теж феном. І теж не варто пересушувати. Посушити, щоб шари стали прозорими, відразу затирайте тріщини, інакше все висохне. Про види затірки теж розповім нижче.

Ось два шари другого лаку. Тріщини по 5 мм виходять. Затирала сухим пігментом золотим. Якщо пігмент прилип нема на тріщини, я беру вологий ватний диск і обережно підтирати. Відразу все добре забирається, поки не засохло.

Тут пігмент срібний.

Лак Идеа. На білих роботах небажаний, так як желтит.Після того, як затерли, треба підставити роботу під не сильний струмінь води і змити другий шар лаку. Пальцями не торкатися, тому що зітре сам кракелюр, не хвилюйтеся, вода сама змиє все що треба. Мені подобається.

Кракелюр красивий виходить.

Такі тонкі зламані тріщини. Затирала восковим олівцем.

Лаки Ідіге. На водній основі, тому не має запаху. Сітка виходить красива, теж можна робити товщі або тонше тріщини. Дуже хороший на білих і блакитних поверхнях, що не желтит.На банку і вид тріщин показаний і інструкція із застосування.

Цей графин зроблений з двома видами кракелюра. Внизу однокроковий, а вгорі двохкроковий, Ідіге.

Ще Ідіге. Затирала олійними фарбами.

Шелак і Гуміарабік. Дуже вишуканий і тонкий кракелюр, дуже дорогі баночки. Жовтить небагато.

Чим товщі другий шар, тим рідше тріщини.

Нитяні кракелюри фірми Хобі. На водній основі. Кракелюр дійсно виходить дуже тоненький.

Ось так виходить на досочке.

Це фацетний лак. На кришці намальовано, що вийде. Є різних кольорів. Наноситься на загрунтовану і забарвлену в контрастний колір поверхню. Це так би мовити і фарба і лак в одному. На вигляд як паста. Наносити мастихіном як написано в інструкції. Теж, чим товще шар, тим більше тріщини.

Ось він в роботі.

Тепер про те, чим треба затирати. Затирають тільки двохкроковий кракелюр, сподіваюся, це зрозуміло.Кракелюр можна затирати сухим пігментом. Кольори в основному з металік. Коли я не можу підібрати колір, я беру старі тіні і затирають ними.

Воскова крейда. Я користувалася один раз, мені не дуже сподобалося, тому залишаю без коментарів.

Олійні фарби. У наборі немає металлики, але можна затирати і ними. Я пальцем втирають в кракелюр, потім протираю сухою ганчіркою. Подобається. Можна використовувати, якщо кракелюр злегка пересушити і пігмент не прилипає.

Всі таємниці однокрокового кракелюра | Журнал Ярмарки Майстрів

Про краклюре.
кракелюр – це тріщини, які з’являються на мальовничих полотнах і на лакофарбових покриттях в процесі старіння.
Однокроковий кракелюрний лак дозволяє отримати штучно зістарені покриття. Його можна використовувати для декоративного оформлення різних виробів: рамок, скриньок, браслетів, меблів, посуду та ін.
Однокроковий кракелюр виглядає, як розтрісканий шар фарби, крізь тріщини якого видно нижній шар фарби.

Поверхні.

Однокроковий кракелюр можна робити як на твердих пористих поверхнях, таких як: дерево, неглазурована кераміка, картон, полотно. Так і на менш пористих: метал і скло.
Порядок роботи на всіх типах поверхонь однаковий, відмінність лише в найпершому етапі – в грунтовці.
Підготовка поверхні – грунтовка.

Пористі поверхні.

На пористі поверхні наносимо акриловий грунт плоскою синтетичної пензлем в 2-3 шари.Для того, щоб грунт лягав рівно – кожен наступний шар слід наносити перпендикулярно попередньому. Кожному шару даємо ретельно просохнути від 30 хвилин до 1 години. Якщо при нанесенні грунту його шар вийшов досить товстим і нерівним, то після повного висихання грунту його можна пошкуріть. Не варто використовувати дуже грубу наждачний папір. Для полірування грунту цілком буде достатньо взяти наждачку # 1.

Скло і глазурована кераміка.

Перед тим, як робити однокроковий кракелюр на стекле- його необхідно ретельно помити і обезжіріть- протерти спиртом.
Після цього наносимо на скло грунт. Не варто наносити акриловий грунт на скло, якщо ви хочете в подальшому використовувати цей виріб в побуті. Так як грунт може легко зійти плівкою разом з усім декором.
Краще використовувати спеціальний грунт для скла. Такий грунт випускає фірма Maimeri. У банку цей грунт мутновато-білий, при висиханні стає абсолютно прозорим. Наносити цей грунт слід в один шар плоскою синтетичної пензлем. Кисть після використання моєму в воді.
Також, замість спеціального грунту скло можна покрити клеєм-лаком для декупажу фірми Viva decor.В асортименті є матовий і глянсовий клей. Цей клей-лак універсальний, підходить для техніки декупаж як на пористих поверхнях, так і на склі.

Метал.

Для металевих поверхонь існує спеціальний грунт, який продається в будівельних магазинах.
Завдає звичайний акриловий грунт на метал не варто, тому що, як і у випадку зі склом, він може зійти плівкою.

Старі поверхні.

Якщо у вас виникло бажання оновити старі меблі, покриту лаком, то тут доведеться набратися терпіння і запастися вільним часом, т.к. це процес не швидкий.
Перед тим, як гарантувати стару лаковану поверхню її потрібно очистити від старого лаку.
Якщо шар лаку невеликий, то можна прибрати його за допомогою грубої наждакового паперу. Якщо ж це стара добротна радянська лакування, то в цьому випадку потрібна важка артіллерія- спеціальні засоби на основі розчинника, які продаються в будівельних магазинах або ж промисловий будівельний фен (звичайний не допоможе).
Який би спосіб ви не вибралі- спеціальне кошти для очищення від старого лаку або спец.фен-потрібно бути готовим до сильних малоприємним запахів розчинника. Тому найкраще прибирати старий лак з меблів в добре провітрюваному приміщенні, на сходовій клітці або на вулиці.

Для роботи нам знадобиться:
– декорується предмет
– грунт
– акрилова фарба (колір фону + колір тріщин)
– однокроковий кракелюрний лак
– кисть плоска синтетика
– спонж
– акриловий лак
– стаканчик з водою
– серветки для витирання кистей

Порядок роботи:

1. Створюємо колір тріщин – наносимо на поверхню акрилову фарбу плоскою синтетичної пензлем.
Можна нанести кілька кольорів акрилової фарби, тоді тріщинки вийдуть різнокольоровими, це виглядає дуже цікаво. Даємо фарбі повністю висохнути близько 30 хвилин.
Тут ми можемо наносити будь-який вид акрилової фарби-матову, глянсову або металік.

2. Наносимо однокроковий кракелюрний лак плоскою синтетичної пензлем. Чим товстіший шар лаку, тим крупніше вийдуть тріщини.
Не обов’язково покривати кракелюрний лаком повністю всю поверхню, можна покрити тільки окремі ділянки (верхній шар фарби розтріскається тільки там, є лак). В цьому випадку, для того щоб ефект старіння виглядав природно, при нанесенні кордону лаку слід робити плавними.
Дати лаку просохнути приблизно 20-30 хвилин. Перевірити готовність досить просто – перевіряємо лак пальцем “на отлип”. Якщо лак липне, але не забруднює палець, то можна переходити до наступного кроку.
Дуже важливо стежити, щоб лак не пересихав – для отримання ефекту розтріскування поверхню лаку перед нанесенням фарби повинна бути злегка липкою.Якщо лак остаточно висохне, то він не зможе розтріскаються фарбу.

Однокрокові Кракелюрний лаки всіх фірм на водній основі (кисть після роботи відмиванням в воді).

3. Створюємо колір фону – наносимо матову (обов’язково!) Акрилову фарбу плоскою синтетичної пензлем або спонжем в один шар. Глянцевий фарба і фарба металік не розтріскуються.
Важливо! При нанесенні фарби спонжем тріщини виходять більш природні, а при нанесенні пензлем – більш геометричні.
Спонжем наносити фарбу простіше, вона лягає рівніше і без патьоків. Не варто набирати на спонж занадто багато фарби.
Розмір і ширина тріщин залежать від товщини шарів лаку і фарби, а також від напрямку руху кисті. Фарбу необхідно наносити одним мазком, не можна проводити пензлем з фарбою кілька разів по одному і тому ж ділянці поверхні, тому що в цьому випадку фарба буде лягати нерівномірно.
Коли фарба повністю висохне, через тріщини верхнього фарби буде видно перший барвистий шар.

4. Після повного висихання фарби, при бажанні, можна приступати до додаткового декору поверхні: зробити декупаж, нанести акрилову фарбу або структурну пасту через трафарет, зробити малюнок контурної фарбою і багато-багато іншого.
5. На завершення, для захисту роботи від вологи і подряпин покриваємо її фінішним акриловим лаком (глянсовим, сатиновим або матовим). Лак наносимо плоскою синтетичної пензлем.

Всі таємниці двокрокового кракелюра | Журнал Ярмарки Майстрів

Всі таємниці двокрокового кракелюра.

Кракелюр (франц. Craquelure) – це маленькі тріщини, які з’являються на картинах в процесі старіння. Раніше художники при написанні картин намагалися підбирати спеціальний склад фарб, щоб якомога довше зберегти свою картину від появи “павутинок”. Сучасні художники та декоратори навпаки, вважають цей “ефект старовини” дуже красномовним і модним, тому навчилися штучно старіють поверхні.

Для цього використовується спеціальний кракелюрний лак , який при висиханні утворює тріщини.Таким чином, можна зістарити яке завгодно виріб – будь то посуд, керамічні горщики, настінні панно, рамочки для фотографій, шкатулки та багато іншого.

У чому відмінність однокрокового і двокрокового кракелюра?

Однокроковий кракелюрний лак , по-перше, один, по-друге, дає тріщини верхній шар фарби. Тобто однокрокові кракелюри імітують розтріскану фарбу. Весь декор – декупаж, розпис і т.д. наносяться ПОВЕРХ кракелюра.

А склади для двокрокового кракелюра створюють тонку сітку тріщин в лаковому покритті, т.е. імітують розтріскування лаку. Двокроковий кракелюр є фінішним декором, тобто робиться в самому кінці роботи вже поверх розписаної, пофарбованої або декорованого в техніці декупаж поверхні. Ще одна особливість у роботі з двухшаговим кракелюр – прояв тріщин. Так як тріщини утворюються в прозорому лаку, то погано видно, і їх виявляють, затираючи різними пігментами.

На яких поверхнях можна робити двохкроковий кракелюр?

 1. Пористі поверхні: дерево, картон, полотно, папір, неглазурована кераміка.
 2. Гладкі поверхні: скло, фаянс, фарфор, пластик, метал.

Як підготувати поверхню перед роботою?

 1. На пористі поверхні наносимо акриловий грунт в 1-3 шари плоскою синтетичної пензлем. Кожному шару даємо ретельно просохнути від 30 хвилин до 1 години. Для того, щоб грунт лягав рівно, кожен наступний шар наносимо перпендикулярно попередньому. Якщо шар грунту виявився нерівномірним (з густими мазками), то після повного висихання його можна подшкуріть.
 2. На гладкі поверхні не варто наносити акриловий грунт, тому що він може зійти з поверхні плівкою, а разом з грунтом зійде і весь декор.

На пластик і метал наносимо спеціальний грунт, який продається в будівельних магазинах.

Скло, фаянс і фарфор перед роботою знежирюємо, протираємо спиртом, потім наносимо спеціальний грунт для скла. Замість спеціального грунту можна нанести на поверхню клей-лак для декупажу фірми Viva Decor (інші лаки не підійдуть).

Види кракелюрних лаків.

Перший вид: 1-й лак на основі розчинника, 2-ий лак на водній основі.

патинують лак №678 + Кракелюрний лак №688, фірма Maimeri, (Італія). Обсяг 75 і 250 мл.

Кракелюрний лак № 2311 + Кракелюрний лак № 2312, фірма Lukas, (Німеччина). Обсяг 125 мл.

1 крок. патинують лак – в’язка темна рідина на основі органічних розчинників. Рівномірно наноситься плоскою синтетичної пензлем і підсушується до легкого відлипу (від 1 до 6 год.).
2 крок. Кракелюрний лак – середньої густоти жовтуватий склад на водній основі. Наноситься плоскою синтетичної пензлем. Залишити до повного висихання або підсушити феном.

Проявити тріщинки олійною фарбою. Через три доби (коли олійна фарба висохне) можна
змити верхній шар кракелюрного лаку теплою водою.
Для закріплення і захисту можна використовувати акриловий лак або патинують лак (1 крок).
При роботі з цією парою важливо: чи не висушувати 1 крок повністю, повинна збережуться деяка клейкість, 2 крок наносити рівномірно без патьоків і пропусків.

Ці лаки надають всій роботі досить помітний зістарений вигляд (весь фон набуває жовтувато-охристий відтінок). Дану особливість потрібно враховувати при роботі. На зображеннях в теплих тонах ці лаки виглядають досить природно і красиво, а на роботах в холодних тонах потрібно використовувати ці лаки з обережністю, тому що часто жовтуватий відтінок лаків при накладенні на синьо-бузкові кольори дає брудний відтінок.

Другий вид: 1-й лак на основі спирту, 2-ий лак на водній основі.

Шелак рідкий (очищений) + гуміарабік, фірма Ferrario (Італія).

1 крок. Шелак (спиртової лак) – швидкосохнуча рідина бурштинового відтінку. Наносити краще не менше 3-х шарів. Перші два шари повністю висушити протягом 15-20 хв. Третій шар не доводити до повного висихання, щоб він залишився трохи липким.
2 крок. Гуміарабік – густий злегка жовтуватий склад на водній основі. Залишити сохнути природнім шляхом або підсушити феном.
Виявляти тріщини можна втираючи масляну фарбу.
Гуміарабік також обережно змивається теплою водою або закріплюється спиртовим лаком (1 кроком). Якщо ви не змиваєте гуміарабік, ні в якому разі не користуйтеся водними лаками, вони розчиняють гуміарабік, перетворюючи його в кашку, і змащують малюнок тріщин!
Ця пара практично не желтит, дає дуже тонкі і витончені тріщинки.
З гуммиарабиком можна застосовувати і очищений Шелачний лак інших виробників (наприклад Maimeri).

Третій вид: 1-й і 2-й лаки на водній основі.

Двокроковий кракелюрний склад Creall Crackle, Havo (Голландія) Обсяг 80 мл

Кракелюрний лак на водній основі молочно-білого кольору, після висихання стає прозорим. Кисті після роботи відразу відмиванням в воді.

Нанести на підготовлену поверхню крок 1, дати висохнути до «відлипу», нанести крок 2. Висушити, втерти масляну фарбу. Швидко витерти. Другий крок змивання не вимагає. Розмір тріщин залежить від товщини другого кроку кракелюра.

двокрокового Кракелюрний лаки, № 753 і 754.фірма Maimeri (Італія). Обсяг 125 мл

Номер лака- дивимося на останні три цифри на артикул на етикетці збоку.

Примхливий, реагує на вологість і на температуру навколишнього середовища. Може і не проявитися.

1 крок – наносимо середньо (не тонкі!), Чекаємо близько 45 хвилин. 1 крок ніколи не висихає, завжди залишається липким.

2 крок – кладемо рівно, без проміжків. Чим товстіший шар, тим довше сохне, зате є ймовірність, що не підведе (можна чекати від 2 до 6 годин).Зовсім тонкий шар може швидко висохнути і зовсім не дати тріщини. Затираємо олійними фарбами.

Після повного висихання олійної фарби акуратно змиваємо другий лак під теплою водою (не струменем, а як душік). Вода сама висихає. Для закріплення роботи покриваємо її акриловим лаком або першим кроком.

Порядок роботи з двокрокового Кракелюрний лаками:

1. Робимо весь необхідний декор-покриваємо роботу акриловою фарбою, робимо декупаж, розписуємо поверхню і тд.Даємо всім фарбам і лакам повністю висохнути.

2. Приступаємо до старіння поверхні:

Наносимо перший крок (лак) плоскою синтетичної пензлем тонким шаром.
Важливо: лак обов’язково повинен покривати повністю всю поверхню тарілки. Якщо якісь місця будуть без лаку, то тріщини там не отримають. Від товщини шару лаку не залежить величина тріщин. Вона скоріше залежить від ступеня підсихання лаку. Чим більше лак подсох- тим дрібніше будуть тріщини.

Даємо лаку підсохнути, він повинен досягти стану «до отлипа», т.е. повинен бути ще трохи липким, але вже не бруднити пальці. Час підсихання лаку залежить від обраної пари і коливається від 15 хвилин (шелак) до 6 годин (лак на основі розчинника).

Кисті після роботи відмиванням відразу в воді (якщо це лак на водній основі), в ацетоні або уайт-спірит (якщо це лак на основі розчинника) або в спирті (якщо це шелак).

3. Коли перший лак перейшов в стан “до отлипа”, тобто він вже не забруднює пальці, але ще ліпнет- переходимо до нанесення другого лаку.Наносимо його також плоскою синтетичної пензлем повністю на всю поверхню без проміжків!
Цей лак (в будь-якій парі) на водній основі-кисть після роботи моєму в воді.

Важливо: від товщини шару цього лаку буде залежати величина тріщин. Чим товстіший шар лаку, тим крупніше тріщини. Також на процесі утворення тріщин можуть позначатися рівень вологості в приміщенні, наявність протягів і якість підготовленої поверхні.
Даємо лаку ретельно просохнути природним чином-близько 1-3 годин.Також можна трохи прискорити процес сушіння феном. Але не варто довго сушити лак гарячим повітрям, тому що від цього другий лак може роздутися, покритися пухирями. За час висихання другий лак вступає у взаємодію з першим лаком і розтріскується.

4. Коли другий лак повністю висохне, то на поверхні з’явиться сітка напівпрозорих тріщин, які треба проявити.

Для прояви тріщин використовуємо масляну фарбу будь-якого кольору. Також буде красиво виглядати, якщо використовувати для прояву тріщин два кольори олійної фарби.

Видавлюємо трохи фарби з тюбика на роботу і втираємо фарбу пальцем в поверхню роботи.

5. Прибираємо надлишки масляної фарби за допомогою паперової серветки. Даємо фарбі в тріщинах як слід висохнути (близько трьох діб).

6. Покриваємо поверхню захисним фінішним лаком. Якщо робота декоративна, то досить нанести один шар лаку. Якщо ж це предмет, який буде часто використовуватися в побуті (комод, стільниця і т.п.), то необхідно нанести 2-3 шари фінішного лаку.Кожному шару лаку даємо ретельно просохнути.

Важливо: Якщо ви не змивали 2 крок, для покриття не можна користуватися водним лаком.

.